Wpis z mikrobloga

Codzienny raport ISW, stan na 14 stycznia Zapraszam do śledzenia tagu #codziennyisw na którym zamieszczane będą codzienne raporty a jeśli chcesz być wołany to zaplusuj ten wpis.
-----------------------------------------------------

Najważniejsze informacje

-Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło 13 stycznia, że siły rosyjskie zajęły Sołedar wieczorem 12 stycznia.

-Pierwszy komunikat Ministerstwa Obrony (w którym nie było mowy o Grupie Wagnera) wywołał znaczny sprzeciw w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, co zmusiło Ministerstwo Obrony do wydania drugiego komunikatu, w którym uznano zasługi Wagnera w zdobyciu miasta.

-Prigożyn prawdopodobnie stara się wykorzystać zwycięstwo w Sołedarze jako narzędzie przetargowe do podniesienia swojego autorytetu w Rosji.

-Putin może podejmować działania mające na celu stworzenie kadry blogerów wojskowych lojalnych wobec Putina i rosyjskiego ministerstwa, aby osłabić rosnący autorytet Prigożyna.

-Wysocy rangą ukraińscy politucy nadal prognozują zapowiadają intensyfikację ukraińskich i rosyjskich operacji wiosną 2023 roku, a rosyjska ofensywa z Białorusi pozostaje ich zdaniem nadal mało prawdopodobna.

-Postawa polityków wobec Rosjan, którzy uciekli za granicę powoduje coraz większe podziały między Kremlem a pro-wojennymi ultranacjonalistami.

-Prezydent Rosji Władimir Putin podobno nakazał rosyjskim urzędnikom okupacyjnym deportację ukraińskich dzieci do Rosji w ramach programów relokacji medycznej.

-Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone kontrataki wzdłuż linii Swatowe-Kreminna, podczas gdy siły ukraińskie podobno kontynuowały działania ofensywne w pobliżu Kreminny.

-Siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne w okolicach Sołedaru, Bachmuta i Awdijiwki.

-Wywiad ukraiński poinformował, że siły rosyjskie dążą do zwiększenia armii do dwóch milionów w nieokreślonym terminie.

-Ukraińskie ataki partyzanckie nadal zmuszają władze okupacyjne do relokowania zapasów i personelu na tyły w celu śledzenia partyzantów, osłabiając tym samym front.

------------------------------------------------------------

Wstęp

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło 13 stycznia, że siły rosyjskie zajęły wieczorem 12 stycznia Sołedaru w obwodzie donieckim. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że siły rosyjskie mogą teraz utworzyć "kocioł" wokół Bachtmutu i zagrozić ukraińskim liniom zaopatrzeniowym biegnącym na południowy zachód od Sołedaru. Rosyjskie Ministerstwo Obrony w szczególności pochwaliło lotnictwo, oddziały rakietowe i artyleryjskie oraz rosyjskie siły powietrzne za zajęcie Sołedaru, nie uwzględniając roli Grupy Wagner w walkach o miasto. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow utrzymywał, że sytuacja wokół Sołedaru jest trudna i zaznaczył, że nie wiadomo, czy siły rosyjskie kontrolują w tej chwili osadę. Jednocześnie inni ukraińscy wojskowi informowali, że siły ukraińskie kontynuowały walki w nocy z 12 na 13 stycznia. Siły ukraińskie mogą nadal zajmować pewne pozycje na północno-zachodnich granicach Sołedaru, ale jest mało prawdopodobne, by kontrolowały znaczące terytorium w samej osadzie. ISW oceniał, że siły rosyjskie prawdopodobnie zdobyły miasto, ale takie zwycięstwo raczej nie zapowiada rychłego okrążenia Bachmutu.

Ogłoszenie ministerstwa wywołało oburzenie w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej z powodu braku uznania udziału Grupy Wagnera w zdobyciu Soledaru. Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej sześć godzin później wydało kolejny komunikat, w którym uwzględniło ochotników i oddziały szturmowe Wagnera za uczestników bitwy o Sołedaru i poinformowało, że otrzymało wiele innych zgłoszeń by upamiętnić szerszą liczbę oddziałów. Rosyjskie Ministerstwo Obrony próbowało usprawiedliwić swoje zlekceważenie Wagnera, twierdząc, że rosyjskie siły stanowią "niejednolite zgrupowanie wojsk", które wykonało "wspólny plan" w kierunku Soledaru i przypisało siłom Wagnera atak na dzielnice mieszkalne. Finansista Wagnera Jewgienij Prigożyn niejasno odpowiedział na pominięcie Wagnera przez rosyjskie ministerstwo, stwierdzając, że nie może komentować sytuacji i zauważając, że pytania dziennikarzy w tej sprawie obnażają ich troskę o upamiętnienie "bohaterskiego zdobycia Sołedaru przez Wagnera”.

Finansista Wagnera zainscenizował warunki dla takiej reakcji, osobiście odwiedzając okolice Sołedaru na kilka dni przed jego zdobyciem i zabierając ze sobą powiązanych z Wagnerem blogerów, aby rozgłośnić rolę Wagnera w rosyjskich mediach społecznościowych. Prigożyn prawdopodobnie próbował uprzedzić ogłoszenie ministerstwa, oskarżając wcześniej bliżej niewymienionych biurokratów i urzędników państwowych o "ciągłe próby odebrania roli zwycięzców od Wagnera" i umniejszając jego zasługi. Niezależni blogerzy oraz ci powiązani z Wagnerem, wystosowali serię krytyki ministerstwa za błędne przedstawienie rzekomego zdobywcy Sołedaru.

Ogłoszenie podkreśliło istniejący konflikt między Grupą Wagnera a rosyjskim. Kilku znanych blogerów - w tym tych powiązanych z Kremlem - stwierdziło, że za zamkniętymi drzwiami i w przestrzeni informacyjnej trwa konflikt między Prigożynem a ministerstwem. Niektórzy zauważyli, że Prigożyn wykorzystuje celowo niejasną retorykę ministerstwa, zmuszając je a tym samym Kreml, do zakończenia swojej polityki powstrzymywania się od uznania roli Wagnera w działań wojennych. Związany z Kremlem bloger twierdził z kolei, że Prigożyn i rosyjskie Ministerstwo w równym stopniu próbują się nawzajem osłabić i oskarżył Prigożyna o odmowę uznania Rosyjskich Sił Zbrojnych jako naczelnej siły uczestniczącej w działaniach wojennych.

Były rosyjski oficer i prominentny głos nacjonalistyczny, Igor Girkin, potępił "ostry konflikt" między tradycyjnym dowództwem wojskowym a nieoficjalnymi siłami (odnoszącymi się do Wagnera) w czasie wojny i twierdził, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow dążą do rozwiązania prywatnych firm wojskowych, takich jak Wagner, i włączenia ich w skład konwencjonalnych jednostek. Girkin stwierdził, że Sołedar stanowił poważny dylemat dla Władimira Putina, który miał mieć do wyboru: zintensyfikować wysiłki w celu uspokojenia zarówno minisetrstwa, jak i Prigożyna ewentualnie spróbować poprzeć którąś ze stron, ryzykując utratę poparcia tej drugiej dla swojej wojny albo co ostatecznie zrobił, postanowił stać się arbitrem i głównodowodzącym. ISW oceniało wcześniej, że wysiłki Putina, by zrównoważyć wzajemnie wykluczające się próby utrzymania poparcia Ministerstwa dla jego wojny przy jednoczesnym dystansowaniu się od porażek wojskowych i wykorzystanie sił wojskowych Prigożyna, mogą mieć poważne konsekwencje dla jego władzy.

Prigożyn prawdopodobnie chce wykorzystać zwycięstwo w Sołedarze jako narzędzie przetargowe do podniesienia swojej władzy w Rosji. Późniejsza wzmianka rosyjskiego Ministerstwa Obrony o siłach Wagnera w odpowiedzi na publiczne oburzenie sygnalizuje znaczące zwycięstwo Prigożyna, umacniając go jako kluczowego aktora w tej wojnie. Reznikov stwierdził, że Prigożyn potrzebuje zwycięstw, aby udowodnić Putinowi, że jego siły są lepsze niż armia konwencjonalna. Prigożyn upublicznił również pytanie dziennikarza o jego doniesienia o zbliżającym się spotkaniu z Putinem w celu omówienia zwycięstwa w Sołedarze, wyróżniając to pytanie pośród szeregu innych podobnych pytań dotyczących jego odpowiedzi na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Prigożyn powiedział dziennikarzowi, aby przeczytał jego oryginalne oświadczenie w sprawie Sołedaru zamiast "czynić nonsensowne rzeczy", pomimo jego komentarza stwierdzającego, że pytania dotyczące wykluczenia Wagnera przez ministerstwa "będą wymagały odpowiedzi, choć jeszcze nie teraz." Prigożyn, który w przeszłości używał celowo niejasnych komunikatów, zauważył również, że wszyscy wkrótce zrozumieją, dlaczego wstrzymał się z komentarzem. ISW nie może potwierdzić, że Prigożyn będzie miał spotkanie z Putinem, ale wcześniej oferował Putinowi swoje opinie i krytykę na temat postępów w wojnie i prawdopodobnie wykorzysta tę okazję na swoją korzyść.

Putin może podejmować działania w celu stworzenia grupy blogerów lojalnych wobec niego i rosyjskiego ministerstwa, aby osłabić rosnące wpływy Prigożyna. Szef Centralnego Komitetu Wykonawczego Partii Jedna Rosja Aleksander Sidyakin, parlamentarzysta Dumy Państwowej Jednej Rosji Artyom Turowoj oraz szef Donieckiej Republiki Ludowej i sojusznik Putina Denis Puszylin spotkali się z kilkoma blogerami 13 stycznia. Ci wysocy rangą sojusznicy Putina wręczyli grupie ponad 10 blogerów - w tym Aleksandrowi Sladkowowi i dziennikarzowi pracującemu dla Wargonzo - oficjalny certyfikat z podziękowaniami podpisany przez sekretarza Rady Naczelnej Partii Jedna Rosja Andrieja Turczaka. ISW oceniało wcześniej, że Kreml podjął wysiłki w celu kooptacji Sladkowa, blogera Wargonzo Semena Pegova i innych blogerów, którzy byli gotowi sprzedać się w zamian za polityczny prestiż. Putin może starać się kultywować więzi z tymi uległymi Kremlowi blogerami, aby wykorzystać ich zasięg medialny przeciwko wysiłkom blogerów sprzymierzonych z Prigożynem, którzy mogą zaszkodzić reputacji kremla.

Wysocy rangą ukraińscy urzędnicy nadal prognozują, że wiosną 2023 roku ukraińskie i rosyjskie działania prawdopodobnie się nasilą, a rosyjska ofensywa z Białorusi pozostaje wciąż mało prawdopodobna. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie z 13 stycznia dla BBC stwierdził, że "wiosna jest najlepszym okresem na rozkręcenie ruchów wojskowych dla wszystkich stron" i że ukraińscy urzędnicy rozumieją, że wiosną siły rosyjskie będą gotowe do rozpoczęcia zwiększonego tempa operacji, dlatego siły ukraińskie również muszą być na to gotowe. Reznikow stwierdził również, że rosyjskie wojsko może próbować gromadzić siły, amunicję i broń do ofensywy z terenów, które już zajmuje na południu i wschodzie Ukrainy. Wypowiedź Reznikowa nawiązuje do oświadczenia szefa Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego Kyryło Budanowa, że siły ukraińskie zamierzają rozpocząć wiosną dużą kontrofensywę na terenie całej Ukrainy. ISW nie zaobserwowało jeszcze żadnych oznak, że siły ukraińskie zamierzają wstrzymać trwające obecnie operacje kontrofensywne tej zimy na rzecz przeprowadzenia dużej kontrofensywy wiosną. Siły ukraińskie mogą natomiast wykorzystać trwające operacje kontrofensywne do stworzenia warunków dla intensywniejszych ofensyw tej wiosny. Prognoza Reznikowa o większym tempie rosyjskich operacji na wiosnę częściowo wspiera ocenę ISW, że siły rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się do decydującego ruchu w 2023 r.

Reznikow stwierdził również, że przygotowanie ofensywy z Białorusi "zajęłoby zbyt dużo czasu", a rosyjskie wojsko obecnie "nie ma zasobów", by wesprzeć takie działania. Ukraińscy urzędnicy nadal rutynowo twierdzą, że jest mało prawdopodobne, by siły rosyjskie dokonały inwazji na Ukrainę z terytorium Białorusi. ISW nadal ocenia, że najbardziej niebezpieczny kierunek działań, czyli ponowna inwazja Rosji na Ukrainę z Białorusi, pozostaje mało prawdopodobny i wątpliwe jest żeby siły białoruskie przyłączyły się do walk na Ukrainie.

Brak zgody wobec tego, jak traktować Rosjan, którzy uciekli za granicę, zapowiada konflikt wśród rosyjskich urzędników i ujawnienie przepaści między Kremlem a skrajnie nacjonalistycznymi grupami. Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zaproponował 12 stycznia, aby Rosja zmieniła swój kodeks karny w celu konfiskaty mienia Rosjan, którzy uciekli z kraju. Okupacyjny szef Krymu Siergiej Aksjonow pochwalił propozycję Wołodina, aby ukarać "łajdaków", którzy "zdradzili" Rosję. Znany rosyjski bloger poparł propozycję Wołodina i przeprowadził ankietę wśród swoich subskrybentów, w której stwierdził, że większość z nich popiera lub zdecydowanie popiera propozycję Wołodina. Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow sprzeciwił się jednak propozycji Wołodina. Pieskow stwierdził, że obywatele rosyjscy, którzy wyjechali z kraju, "są naszymi obywatelami, wszyscy są tacy sami i mogą mieć różne powody wyjazdu" i stwierdził, że władze rosyjskie powinny stworzyć warunki zachęcające Rosjan do powrotu za granicę. Kreml może chcieć zachęcać do powrotu Rosjan za granicę w nadziei na rozwiązanie problemu rosnącego niedoboru siły roboczej i wyzwań demograficznych, unikając ostracyzmu bardziej umiarkowanych rosyjskich odbiorców. Kreml zdystansował się od nacjonalistycznych żądań poprzez ponowne mianowanie krytykowanych urzędników wojskowych i być może próbuje odzyskać kontrolę nad rosyjską przestrzenią informacyjną.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że na spotkaniu z członkami rosyjskiej prezydenckiej Rady ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka nakazał rosyjskim władzom okupacyjnym deportację ukraińskich dzieci do Rosji pod pretekstem programów medycznych. Kreml opublikował 12 stycznia listę oficjalnych poleceń, które Putin przekazał członkom Rady. Dokument zawiera nakaz podjęcia przez rosyjskich urzędników okupacyjnych nieokreślonych środków w celu "zaspokojenia potrzeb systemu opieki zdrowotnej" na okupowanej Ukrainie. Zastępca szefa obwodu zaporoskiego Władimir Rogow oświadczył 12 stycznia, że Putin osobiście nakazał władzom okupacyjnym przeprowadzenie profilaktycznych badań lekarskich dzieci na okupowanej Ukrainie oraz że ponad 110 tys. ukraińskich uczniów przeszło badania lekarskie w okupowanych obwodach zaporoskim, chersońskim, donieckim i ługańskim. Rogov stwierdził, że ponad 450 rosyjskich "specjalistów" z Krymu i Adygei przeprowadza te badania i odkrywa tysiące dzieci z niezdiagnozowanymi chorobami i wysyła je - prawdopodobnie do Rosji - na "leczenie". " Putin wcześniej podziękował Rosjanom za ich wysiłki w celu wysłania dzieci z okupowanego terytorium Ukrainy na "wakacje" w Rosji w swoim corocznym noworocznym przemówieniu. ISW wcześniej zgłaszała przypadki rosyjskich urzędników wykorzystujących pozory "wakacji" i programów urlopowych, aby usprawiedliwić transfer ukraińskich dzieci do Rosji i okupowanego przez Rosję Krymu. ISW utrzymuje, że przymusowa deportacja ukraińskich dzieci stanowi możliwe naruszenie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

#ukraina #wojna #rosja #bialorus #krym #zaporoze #militaria #codziennyisw #wojsko #czolgi #heheszki #girkin #lapin #szojgu #wagner #kadyrow #wagner #prigozyn
Pobierz
źródło: comment_1673696569BPjsjV4AQ3tt9EPdZh9UfB.jpg
  • 9
Wschodnia Ukraina: (wschodni obwód charkowski-zachodni obwód ługański)

Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone kontrataki w celu odzyskania utraconych pozycji wzdłuż linii Swatowo-Kreminna, a siły ukraińskie podobno kontynuowały działania ofensywne w rejonie Kreminny 13 stycznia. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w pobliżu Stelmachiwki (16 km na zachód od Swatowa) i Makiiwki (22 km na północny zachód od Kreminny). Rosyjski bloger twierdził, że siły rosyjskie prowadziły działania ofensywne w pobliżu Ploshchanka
Pobierz
źródło: comment_16736965996ixZz632tFJ7YQEkJmjxp7.jpg
Obwód doniecki

Siły rosyjskie kontynuowały 13 stycznia operacje ofensywne w okolicach Sołedaru. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odpierały rosyjskie ataki w odległości 19 km na północ od miasta w pobliżu miejscowości Spirne, Rozdolivka i Sil oraz w odległości 6 km na południowy zachód od w pobliżu miejscowości Krasna Hora i Pidhorodne. Rosyjski bloger twierdził, że siły rosyjskie przeprowadziły szturmy w pobliżu Biłohoriwki i Berestowa (15 km na północny wschód od
Pobierz
źródło: comment_1673696620rMCEuabOQDczXPiZMHdeMV.jpg
Południowa Ukraina

13 stycznia siły rosyjskie kontynuowały przygotowania obronne na południu. Rzecznik prasowy Administracji Wojskowej w Odessie Serhij Bratczuk zamieścił 13 stycznia zdjęcie segmentu rosyjskich umocnień w zachodniej części Krymu, znajdującego się podobno między Zaozerne a Molochne. Rzecznik prasowy Ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego Południe Natalya Humenyuk oświadczyła 13 stycznia, że złe warunki pogodowe wokół mierzei Kinburn skomplikowały zarówno ukraińskie działania rozpoznawcze, jak i rosyjskie działania tranzytowe. Siły rosyjskie kontynuowały 13 stycznia rutynowe uderzenia
Pobierz
źródło: comment_167369663822HuPhNBS5QOhCn6vz7VUF.jpg
Obserwowane wskaźniki dla NNKD (Najbardziej niekorzystny kierunek działań, czyli atak ze strony Białorusi.

Obserwowane wskaźniki za scenariuszem NNKD:

-Jednostki białoruskie kontynuowały prowadzenie ćwiczeń. Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły artyleryjskie białoruskiej 11 Brygady Zmechanizowanej przeprowadziły 13 stycznia ćwiczenia w ramach wspólnego rosyjsko-białoruskiego regionalnego zgrupowania sił.

-Białoruskie wojskowe organy rekrutacyjne kontynuowały zbieranie danych o obywatelach Białorusi uprawnionych do służby wojskowej. Rosyjska agencja TASS podała 13 stycznia, że wysoki rangą wojskowy z obwodu brzeskiego
Pobierz
źródło: comment_16736967155isG3OJVxMUUBH6T383KhO.jpg
Rozbudowa siły bojowej armii rosyjskiej bez przeprowadzania powszechnej mobilizacji

Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy poinformował 13 stycznia, że rosyjskie siły zbrojne dążą do zwiększenia liczebności personelu wojskowego do dwóch milionów. Cel ten jest o pół miliona wyższy od zapowiadanych oficjalnych celów sił rosyjskich. Siły zbrojne Rosji liczyły ok. 1. 35 mln osób według stanu na wrzesień 2022 r. Wywiad Ukrainy stwierdził, że władze rosyjskie mogą "w najbliższych dniach" rozpocząć działania mobilizacyjne w celu
Pobierz
źródło: comment_167369714702NGdLkmRdwOZ1sESzgALt.jpg
Działalność na obszarach okupowanych przez Rosję

Władze rosyjskie nadal deportują ukraińskie dzieci do Rosji pod pozorem adopcji. Rosyjska komisarz ds. praw dziecka Maria Lwowa Biełowa rozpowszechniła raport telewizji TV Zvezda, który opowiadał "historię adopcji" 16-letniej ukraińskiej dziewczyny z donieckiego miejskiego sierocińca do rodziny w Rosji." ISW utrzymuje, że przymusowa adopcja ukraińskich dzieci do rosyjskich rodzin może stanowić naruszenie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

Ukraińskie ataki partyzanckie nadal sprawiają, że rosyjskie
Pobierz
źródło: comment_1673697337pFd5OK2yK1SzmI831zQsL7.jpg