Wpis z mikrobloga

Odczuwalne ciepło na parterze domu jest zauważalnie wyższe niż na górnym piętrze, gdzie mi po prostu zimno. (Latem na górze jest cieplej niż na dole)
Zanosząc jednak termometr z dołu na górę - na dole pokazuje 20.8 stopnia a na górze 21.2 stopnia.
Edit. A teraz pokazuje 20.8, także tak samo co też jednak jest dziwne
I zgłupiałem. Możliwe jest żeby temp była wyższa ale odczuwalna niższa o stopień czy dwa? #pytanie #ogrzewanie #dom #fizyka #remontujzwykopem dla zasięgu
  • 7
@interpenetrate czyli sterownik masz bezprzewodowy.

W całym domu nigdy nie będzie jednakowej temperatury, choćby przu oknach będzie mniej.

Piece grzeją tak, ze powiedzmy ustawiasz 21 i taki pięć nagrzewa chatę do 22 i jak tylko spadnie do 21 to znowu grzeje do 22
@ms86: masz na myśli histerezę? To nie jest w drugą stronę, czyli jak jest zadane np. 21 to włączy się od 20.5?

No dlatego jak był sterownik na dole, to mi było zimno na górze

@CZechuXX: o to ciekawe. Czyli jak jest mniejsza wilgotność to jak to działa na temp?
@interpenetrate: komfort cieplny zależy od wielu czynników, m.in. od temperatury powietrza, temperatury podłogi, temperatury ścian, wilgotności, jak i samego systemu ogrzewania. Masz grzejniki, największy udział wymiany ciepła jest w takim razie poprzez konwekcję - domyślam się, że nie masz jednakowej dystrybucji ciepła. Postaw sobie jeden i ten sam termometr w różnych miejscach, bo może się okazać, że na dole - tam gdzie masz termometr, jest faktycznie ~21*C, a cztery metry dalej