Wpis z mikrobloga

@Metylo: co ciekawe przy inflacji 10% rocznie od kwoty 665k wychodzi 1,8m. Ktoś mi podpowie jak bank wychodzi na takim kredycie? Tz pozyczam 0,5m na 30 lat. Zakladajac srednia inflacje 5% wychodzi że do oddania jest 2,16m. To nawet nie pokrywa inflacji. Przy 2% to prawie 1m
@Metylo: popatrz na to z drugiej strony. Podobnych postów jak ten jest na tej grupie pewnie kilka dziennie. Co kieruje osobami wrzucający taki wpis? Po pierwsze stopy są zmienne, więc ta kwota jest szacunkowa i nie można jej uznać za ostateczną. Po drugie jest takie coś jak procent składany, ile razy dziennie można odkrywać że jest coś takiego i jak wpływa na kwotę w dłuższym okresie? Podejrzewam, że ta kobieta gdyby
@Ojciecciesli jest wiele różnych narzędzi które może wykorzystać bank, żeby wyjść na swoje ¯_(ツ)_/¯ np pożyczając pieniądze których nie ma

@pp93 nie mi to oceniać, ale gdyby ludzie potrafili zawalczyć o swoje to na pewno dałoby się coś zmienić i zmusić KNF do działań :)
@LaurenceFass wystarczy dać preferencyjne warunki tylko dla pierwszej nieruchomości w gospodarstwie domowym (banki na pewno chętnie by kasowały dodatkowy % od kredytu na 2-3-4 nieruchomość) i cyk pora na cs i nie byłoby problemu
@Metylo: 13k brutto lacznie to bardzo skromnie, bo i13k netto to malo na taki kredyt. Obecnie to ok 5k raty. A zdrowo jak rata tak max 20%, zarobkow lacznych. Takze troche im brakuje.
@Ojciecciesli: Tych pieniąźków tak naprawdę nie ma. Bank żeby udzielić ci kredytu potrzebuje mieć tylko część tej kwoty która jest zabespieczeniem, np. Bank mając w sejfie100k może dać ci kredyt na 1mln,( pozostałe 900k jest pieniądzem fikcyjnym)co daje lewar x10. Teraz tak marża od kwoty pożyczonej to np. 2% ale od kapitału samego banku już 20%
@Szemiques: Ok. Ale co dzieje się z kasą jak już splace kredyt. Bralem 500k bank użył tylko 50k swoich pieniedzy i reszte wyczarował. Ok. Ale po 30 latach oddaje jakies 1,5-2m. Co sie dzieje ze splata calej kwoty ona juz wchodzi na rachunek banku? Czy wraca do nicości?
@lim0: nie mi to oceniac kto jest normalny a kto nie ;), natomiast jak wejdziesz w analizy zdolnosci chocby regularnie publikowane na bankier.pl czy momey.pl to oni zawsze w takich wyliczeniach operuja kwotami brutto jesli mowimy o UoP jako formie zatrudnienia