Wpis z mikrobloga

Raspberry pi 4 - 550zł
To coś na zdjęciu - 230zł

To coś na zdjęciu ma 4gb ram, Intel Atom x5-Z8350, 64gb wbudowanej pamięci, usb, gigabitowy ethernet, wifi 5g, Intel HD Graphics 400

I co najważniejsze, stary poczciwy x86 co sprawia że wszystkie appki jakie chce zadziałają...

Co jak co ale raspberry pi jest nahejpowany i po prostu drogi. Na homeassistance w sam raz.

#raspberry #raspberrypi
K.....a - Raspberry pi 4 - 550zł
To coś na zdjęciu - 230zł

To coś na zdjęciu ma 4...

źródło: comment_1673564076YAxwewjVx6UOvRq1XsIJHc.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: A jak sie zowie to cos na zdjęciu? Poszukuje czegoś podobnego z 16GB ramu. Pamieci dyskowej moze mieć mniej a nawet wcale ale ramu jak najwiecej :D
  • Odpowiedz
@houk: poszukaj thin clienta np. hp t630, jakiegoś dell wyse, albo nowsze. Ram sodimm ddr4 i m2 ssd - taki t630 ma nawet dwa sloty - jak kupisz golasa to ma 32gb ssd
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: A teraz porównaj pobór prądu :) Wiadomo, że istnieje X więcej sprzetów lepszych od RPI. Ale RPI ma przede wszystkim dużą społeczność + GPIO. Aczkolwiek zgadzam się - ceny teraz masakra.
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: A teraz porównaj pobór prądu :) Wiadomo, że istnieje X więcej sprzetów lepszych od RPI. Ale RPI ma przede wszystkim dużą społeczność + GPIO. Aczkolwiek zgadzam się - ceny teraz masakra.


@loginek0: podobnie ¯\(ツ)_/¯
@geuze: pobór podobny, wsparcie - najlepsze, bo wszystko obsługuje x86 ¯\
(ツ)_/¯

A GPIO ? to zależy co się chce robić. Na rs232 sporo można ogarnąć, a jak jakies hobbystyczne projekty to proxy
  • Odpowiedz
@geuze: pobór podobny, wsparcie - najlepsze, bo wszystko obsługuje x86 ¯_(ツ)_/¯


@Klopsztanga: no tak średnio bym powiedział xD Ani terminale ani micro-PC do końca tak wszystkiego nie obsługują.
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: zależy co dokładnie masz w środku xD Na terminalach WYSE trzeba się nieźle napocić, żeby w ogóle zbootować inny system, a i to nie wszystkie mają wsparcie i sterowniki, nie zainstalujesz na tym dowolnego systemu, to nie PC.

Micro PC z Atomem też ma swoje ograniczenia, ale teoretycznie odpalisz na tym wszystko. Jak mogłeś kupić RPI 4GB za 60€ nówkę to micro PC w ogóle nie było konkurencją... Teraz wciąż
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: zależy co dokładnie masz w środku xD Na terminalach WYSE trzeba się nieźle napocić, żeby w ogóle zbootować inny system, a i to nie wszystkie mają wsparcie i sterowniki, nie zainstalujesz na tym dowolnego systemu, to nie PC.


@geuze: w moim przypadku była eMMc, więc uruchomiłem live boot Ubuntu server, nastepnie wgrałem z dd obraz img od homeassistance i działa jak ta lala.
Oryginalnie był windows 10.

w KIWI
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: poza tym tworzysz trochę chochoła, bo boom na RPI skończył się wraz z tym, jak ceny i dostępność #!$%@?ło. Teraz nie jest to już "tani mikrokomputer" i alternatywy, które wcześniej kosztowały 2x tyle potrafią być nawet tańsze i jak ktoś nie potrzebuje GPIO to wybiera inne rozwiązania.

Tak - RPI, DA SIĘ kupić w okolicach 80€ za 4GB (tylko nie od ręki).
  • Odpowiedz
@geuze: w Holandii? To nie znasz bólu Polaków, więc twoje zdanie się nie liczy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Bo żyjesz w normalnym kraju i dziwisz sie że opisuje nienormalność :D
  • Odpowiedz
@sirgorn, @Klopsztanga: Arduino micro z USB + firmware Firmata wgrane do Arduino i mamy GPIO pełną gębą. Koszt takiego zestawu to 40-50 zł. Firmatę można programować w pythonie, jest także intergracja do HomeAssistanta, którą konfiguruje się identycznie jak GPIO w RaspberryPI. Mam w ten sposób zrobione sterowanie roletami antywłamaniowymi, gdzie podpiąłem zwykły pilot zdalnego sterowania rolet do GPIO i wrzuciłem całość do HA jako integracja.
  • Odpowiedz