Wpis z mikrobloga

Przy całej mojej niechęci do ludzi, którzy obecnie rządzą w #polska jest jedna rzecz, którą obserwuję właściwie od początku wojny, a która ma dla #ukraina może i równie wielkie znacznie, jak doraźne przekazywanie przez nas sprzętu. Od samego początku, gdy nasi zaczęli przekazywać sprzęt, w "globalnym" internecie przyjmowano to z radością, ale raczej w kontekście takiego działania "śmisznego wuja, co się trochę zapił i mu się husarz włączył". Z czasem, gdy my działań nie przerywaliśmy, a na zachodzie nadal nie był żadnych większych realnych działań, narracja rodowitych Francuzów, czy Niemców zaczęła się mocno zmieniać z pochwały Polski do krytyki ich własnych rządów "no dobra, pośmialiśmy się, ale Polacy faktycznie pokazali, że można niektóre decyzje podejmować szybciej, po co my jeszcze zwlekamy?". Obecnie, gdy poszło ogłoszenie o Leopardach, a Niemcy nadal kręcą nosem, ludzie z Niemiec stracili cierpliwość, w komentarzach nie przebierają w słowach o tym, jakimi tchórzami są ich rządzący i że to nic innego jak zdrada względem całej Unii i NATO.

Oczywiście, komentarze w necie jeszcze niewiele zmieniają, ale z drugiej strony pokazują, że działania Polski w ostatnich miesiącach utwierdziły bardzo wielu zwykłych ludzi z Zachodu, że jest to droga, którą ich kraje powinny pójść i to jak najszybciej. Okazuje się, że ten pijany wuja nie daje możliwości, by rządy, które od sprawy chciały umyć rączki, bez żadnych konsekwencji, mogą na tym stracić dużo więcej, niż się spodziewały.

Oczywiście, jestem ekspertem z internetu, więc pewnie zwyczajnie bredzę. :D
  • 7
@kont_u_r: widziałem. Takie badania dużo więc by nam powiedziały, jakby od początku wojny były robione regularnie. Mogę sobie gdybać, ale obstawiam, że jakby zrobić te badania w marcu albo kwietniu, to przeciw nie byłaby trochę ponad połowa, a pewnie i 3/4. Pracuję w globalnym korpo i mam kontakt z Niemcami, wtedy nawet młodzi ludzie stamtąd raczej przejawiali postawę "no przykro fest, ale jeśli cokolwiek zrobimy, to nam ogrzewanie i benzyna podrożeją,
Z czasem, gdy my działań nie przerywaliśmy, a na zachodzie nadal nie był żadnych większych realnych działań


@Fattek: z tego co kojarzę, to USA i Wielka Brytania przekazywały broń Ukrainie jeszcze zanim Polska zadeklarowała, że będzie to robić
@Fattek:

Ta niemiecka niechęć do pomocy Ukrainie jest/była wielopłaszczyznowa.

- Rosja to był duży partner handlowy, dostawca surowców od lat i z kontraktami na kolejne lata. Umów nie zrywa się z powodu emocji, tylko z powodu niedotrzymania warunków, a ruscy byli solidnym partnerem handlowym.
To, że zabrali się za mordowanie Ukraińców to nie był argument bo wcześniej mordowali, Gruzinów, Czeczenów itd. Ot tak już jest w ruskim mirze.

- Skąpstwo +