Wpis z mikrobloga

W nauczaniu egzorcystów, a przede wszystkim w ich praktyce, sakramentalia zostały wypaczone do czegoś na wzór amuletów. Woda, sól, olej czy medalik w ogóle zastąpiły jakąkolwiek moralną refleksję nad własnym życiem. Dodatkowo narosły wokół tego nieformalne, absurdalne zasady przekazywane z ust do ust: „olej musi być z pierwszego tłoczenia, ale oliwa z oliwek jest silniejsza niż olej rzepakowy”. Księża często nie próbują prostować tych aberracji, tylko je wzmagają.

Na modlitwach o uzdrowienie prowadzonych przez ks. [niestety muszę ocenzurować nazwisko tego księdza, ponieważ podnoszę wobec niego również kryminalne zarzuty] gromadzą się setki osób, które przynoszą do kościoła butelki z wodą (a nawet całe zgrzewki), oleje roślinne (czasami w pięciolitrowych butlach) i słoiki wypełnione solą. Kiedy pierwszy raz przyszedłem na taką modlitwę, byłem jedyną osobą, która nie miała ze sobą wody, oleju ani soli. Egzorcyzmowanie tych pokarmów jest dla niektórych uczestników centralnym elementem całego wydarzenia, ważniejszym od Mszy św. Tak wynika z rozmów, które przeprowadziłem. To nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie odbywają się takie rzeczy. W Poznaniu, podczas rekolekcji prowadzonych przez ks. Jamesa Manjackala, uczestnicy tych rekolekcji wykupili z pobliskiego sklepu cały zapas olejów spożywczych. Wiem to od naocznego świadka.

Poniżej kadr z filmu nagranego przeze mnie na takiej modlitwie pod Warszawą. W komentarzach kolejne zdjęcia.

Jeśli chcesz poznać kolejne ciekawostki z egzorcystycznego świata, zapraszam do obserwowania tagu #egzorcyzmypolskie

Będę tu publikował informacje, które udało mi się zgromadzić podczas prac nad filmem „Egzorcyzmy polskie”. Cały film będzie dostępny 14.01.2023 za darmo na kanale:
https://www.youtube.com/@egzorcyzmypolskie5074
Pobierz pkostowski - W nauczaniu egzorcystów, a przede wszystkim w ich praktyce, sakramentali...
źródło: comment_1673509228x2g4VxHaSEsilP4LLIrEB8.jpg
  • 97
@pkostowski: hej, a masz jakieś informacje o tych słynnych mszach egzorcystycznych co się odbywają w Częstochowie? Ponoć ludzie na nich mdleją i inne cyrki tam odchodzą
@pkostowski: ok, ja nie mówię, że to co piszesz jest bzdurne. Ale skoro z przekazu z ust do ust to działa od 1000 lat. To czemu nagle ma nie działać. Oczywiście, osobny temat to, to czy egzorcyzmy rzeczywiście działają...
@Sandrinia: bralas udzial kiedykolwiek w tym zabobonie zwanym chrzescijanstwem? Jesli nie to skad wiesz ze nie dziala? Miliony ludzi biora udzial i wierza ze to dziala. Mysle, ze nie wszyscy z nich sa tepi.
@Sandrinia: tez, ze dwa razy bylem na pieszej pielgrzymce do czestochowy ( ͡º ͜ʖ͡º). I chodz dzisiaj nie mam z kosciolem nic wspolnego, to jednak bylem swiadkiem wielu "malych cudow", co w sumie mi mowi, ze jakis tam swiat duchowy na pewno istnieje. Ale na pewno nie w takiej formie w jakiej kosciol sprzedaje to "parafianom"(znaczenie przestarzałe: człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony).

Dzis postrzegam kosciol
mumia jest generalnie w calosci i dzieci z jej kawalkami nie lataja po miescie.


@defoxe Czy w całości to różnie bywa. Ale jest to oglądanie zwłok za szybką bez zgody zmarłego. Dla mnie co najmniej moralnie wątpliwe.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Halbr: pewnie tez, tylko co to ma do rzeczy? Mumii u mnie w miescie nie ma ale latanie z kawalkami cial jest. Wiec to mnie intersuje.
@kjungst: ja byłam jehowym, bo moim rodzicom zachciało się do nich wstąpić jak miałam zaledwie 2 lata. Przez jakiś czas mocno się angażowałam i naprawdę w to wierzyłam. Wiem że wśród wierzących nie wszyscy to tępaki, jednak większość to po prostu zagubieni i przede wszystkim zmanipulowani ludzie. Są jeszcze tacy, co w religii upatrują dobry interes dla samego siebie. Po czterokrotnym przeczytaniu Biblii w całości i różnych przemyśleniach ostatecznie zostałam ateistką
@Sandrinia: troche mnie zagielas, bo myslalem ze mowisz o religii cherzescijanskiej i to ja nazywasz sekta. Dla mnie sekta jehowych jest zwyczajnie kretynska, to zabranianie przetoczania krwi, izolacja czlonkow sekty od nieczlonkow. Tak jak religia katolicka ma wiele niedopowiedzen, ktore budza watpliwosci, tak jehowi maja wrecz tak kretynskie prawa, ze dziwi mnie to ze znajduja oni nowych chetnych :-) Jest tez jedna cecha wskazujaca na to, ze jehowi sa sekta. Jest
pewnie tez, tylko co to ma do rzeczy? Mumii u mnie w miescie nie ma ale latanie z kawalkami cial jest. Wiec to mnie intersuje.


@defoxe No widzisz, a u mnie w miescie są mumie i zastanawia mnie, czy takie święte oburzenie też Ciebie i Tobie podobnym dotyka jak je widzicie.
@Halbr: Archeolog here - z zasady dekompletowanie ludzkich szczątków jest uznawane za nieetyczne. Np. po pobraniu próbki ze szkieletu odkrytego podczas badań często uzupełnia się braki, po pierwsze ze względów etycznych, a po drugie ze względów praktycznych (żeby było wiadomo, że z tego miejsca pobrano próbę i kość nie była oryginalnie uszkodzona w tym miejscu).

Pominę tu fakt, że dziabanie kości obcinakiem w celu... pomnożenia kawałków...? to coś dokładnie odwrotnego, co