Wpis z mikrobloga

W nauczaniu egzorcystów, a przede wszystkim w ich praktyce, sakramentalia zostały wypaczone do czegoś na wzór amuletów. Woda, sól, olej czy medalik w ogóle zastąpiły jakąkolwiek moralną refleksję nad własnym życiem. Dodatkowo narosły wokół tego nieformalne, absurdalne zasady przekazywane z ust do ust: „olej musi być z pierwszego tłoczenia, ale oliwa z oliwek jest silniejsza niż olej rzepakowy”. Księża często nie próbują prostować tych aberracji, tylko je wzmagają.

Na modlitwach o uzdrowienie prowadzonych przez ks. [niestety muszę ocenzurować nazwisko tego księdza, ponieważ podnoszę wobec niego również kryminalne zarzuty] gromadzą się setki osób, które przynoszą do kościoła butelki z wodą (a nawet całe zgrzewki), oleje roślinne (czasami w pięciolitrowych butlach) i słoiki wypełnione solą. Kiedy pierwszy raz przyszedłem na taką modlitwę, byłem jedyną osobą, która nie miała ze sobą wody, oleju ani soli. Egzorcyzmowanie tych pokarmów jest dla niektórych uczestników centralnym elementem całego wydarzenia, ważniejszym od Mszy św. Tak wynika z rozmów, które przeprowadziłem. To nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie odbywają się takie rzeczy. W Poznaniu, podczas rekolekcji prowadzonych przez ks. Jamesa Manjackala, uczestnicy tych rekolekcji wykupili z pobliskiego sklepu cały zapas olejów spożywczych. Wiem to od naocznego świadka.

Poniżej kadr z filmu nagranego przeze mnie na takiej modlitwie pod Warszawą. W komentarzach kolejne zdjęcia.

Jeśli chcesz poznać kolejne ciekawostki z egzorcystycznego świata, zapraszam do obserwowania tagu #egzorcyzmypolskie

Będę tu publikował informacje, które udało mi się zgromadzić podczas prac nad filmem „Egzorcyzmy polskie”. Cały film będzie dostępny 14.01.2023 za darmo na kanale:
https://www.youtube.com/@egzorcyzmypolskie5074
Pobierz pkostowski - W nauczaniu egzorcystów, a przede wszystkim w ich praktyce, sakramentali...
źródło: comment_1673509228x2g4VxHaSEsilP4LLIrEB8.jpg
  • 97
@Halbr: Przede wszystkim pomaga modlitwa. No ale nawet jak jesteś osoba nie wierząca to wiesz na pewno do czego służy woda święcona :p
a będzie coś o ks. Glasie? Wszędzie reklamują go jako top egzorcystę


@Wykopex4: Glas jest takim egzorcystą w superpozycji, bo z jednej strony jest tak jak mówisz, a jak wskazuję na konkretnie nieprawidłowości w nauczaniu Glasa, to wiele razy słyszałem, że on wcale nie jest egzorcystą.

Ale tak. Glas też się gościnnie pojawi.
@pkostowski: jako katolik sam nie biorę udziału w takich rzeczach i właściwie nawet nie wierzę w cudowne działania oleju czy soli egzorcyzmowanej (na szczęście, nie jest to wiara do zbawienia niezbędna ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale trochę rozumiem, czemu to cieszy się takim powodzeniem.
Myślę że to podobne do środy popielcowej czy święcenia pokarmów - dwa dni w roku z największą frekwencją w kościele. Bo tam
Pytam się - czy rękawiczki lateksowe stały się relikwiami 3 stopnia?


@blindmarten: Prychłem ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Słuszny wniosek, z tego wynika że tak! I wszystko, co nimi dotknął. Zatrzymajcie tę lawinę świętości! xD
@pkostowski: Historycznie relacje między magia, a egzorcyzmami są bardzo ciekawe.
W modlitwie prosi się byty do której jest skierowana. Mogą one wysłuchać modlącego się lub nie. Z kolei w egzorcyzmie, podobnie jak w magii, adresatów się zaklina, rozkazuje, musza do posłuszeństwa uzywajac określonych formuł, świętych imion itp. Nic więc dziwnego, że szybko pojawiła się pomysł, że skoro można zmusić tak demona do opuszczenia ciała opętanego, czemu nie zmusić go do innych
ks. Jamesa Manjackala


@pkostowski: nazwisko jak filmów Tarantino ( ͡° ͜ʖ ͡°)

tak przykładowo przebrane dziesięciolatki można spotkać niosące odrąbane paluszki, języki, czy kawałek ucha jakiejś zakonnicy.


@defoxe: przecież to akurat frajda dla dzieciaków... na ile pamiętam siebie jak miałem 10 lat to wtedy też bym pewnie sobie czyjś obcięty nos w słoiku po mieście ponosił.
trochę rozumiem, czemu to cieszy się takim powodzeniem.

Myślę że to podobne do środy popielcowej czy święcenia pokarmów - dwa dni w roku z największą frekwencją w kościele. Bo tam coś się dzieje - ksiądz posypie głowę, ksiądz pokropi kropidłem i może coś magicznego się zadzieje. Zwykła msza jest... no zwykła, nic spektakularnego tam nie ma. A tu proszę - mogę sobie mieć wodę święconą, olej egzorcyzmowanej - jak to brzmi poważnie.
@jamtojest2: hmm czyli gdyby każdy się poobcieral o te kości to każdy byłby święty? O nie, czy księża znaleźli sposób na sprowadzenie samego dobra na ziemię i pozbycie się szatana i złych występków? XD
@pkostowski: fajny temat, ogolnie wydaje mi sie, ze to wynika z debilnienia ludzi po 50-tce. Rozsadni do tej pory ludzie nagle sie radykalizuja, dziadzieja. Nigdy nie rozumialem tego mechanizmu, skad on sie bierze.