Wpis z mikrobloga

Kiedy pierwszy raz w dzieciństwie pojechałam w Karkonosze, te góry wydawały mi się jakieś dziwacznie obce i niepasujące do niczego. Bez tożsamości. Kilka kolejnych wizyt tylko mnie w tym utwierdzako - owcze serki, ciupagi, nazwy kopiowane z Podhala, jakiś przedziwny mikst. Lektura książki, której akcja osadzona jest w Karkonoszach i zawiera dużo historycznej wiedzy wyjaśniła mi sprawę. To były tereny niemieckie, do bólu. Wygnanie Niemców z Kotliny Jeleniogórskiej po II wojnie światowej i odżegnanie się od ich tradycji, przez władze czasów słusznie minionych, spowodowały całkowite zatarcie tożsamości tego miejsca. Dlatego teraz mamy to, co mamy. A szkoda.
#gory #karkonosze #tatry #ksiszki #przemyslenia
ciemnienie - Kiedy pierwszy raz w dzieciństwie pojechałam w Karkonosze, te góry wydaw...

źródło: comment_1673479237P6fnVG0yMELqGTpf7yKwRL.jpg

Pobierz
  • 12
@ciemnienie: z perspektywy osoby która jedzie w Karkonosze, pokręci się po deptaku wśród tandetnych bazarków i wejdzie na Śnieżkę najpopularniejszym najbardziej obleganym szlakiem to pewnie tak wygląda. Jeśli jednak ktoś poświęci chwilę na poznanie historii tych gór (nie tylko tej okołowojennej) ale przede wszystkim znacznie wcześniejszej, poznanie legend jakie wiążą się z tymi górami i ruszenie na inne mniej oblegane szlaki gwarantujące nawet lepsze widoki niż ten jeden oblegany pokazuje, że
@smieszeklukasz: fakt, w Karkonoszach była tylko parę razy, bo zawsze jechałam w kierunku Tatr, które znam bardzo dobrze, więc nieszczególnie wgryzalam się w temat. Z tym że mam wrażenie, że ta niemiecka historia wogole nie jest eksponowana i trudno na nią trafić.
te góry wydawały mi się jakieś dziwacznie obce i niepasujące do niczego


@ciemnienie: zgadzam się w 100%. O wiele łatwiej było mi oswoić się z górami oddalonymi o kilkaset kilometrów niż z karkonoszami.
Zaciekawiłeś mnie historią tych gór, więc coś przeczytam na ten temat.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wspomnienieciszy: dokładnie, ale ja generalnie już nie płacze jak komuś się tam nie podoba, wiadomo każdy lubi co inne. A przy tym jak zrobiło się tłoczno w ostatnich latach to tęsknię do czasów gdy były traktowane całkowicie po macoszemu