Wpis z mikrobloga

@ConanLibrarian: ziomuś, ja chcę żeby mi ktoś to prosto wytłumaczył. Z tego co kumam to płacę wtedy mniejszy podatek co miesiąc (i mam większą wypłatę) a jeśli tego nie zrobię zapłacę taki podatek jak dotąd co miesiąc, ale w zwrocie podatku na koniec roku dostanę więcej kasy?
ziomuś, ja chcę żeby mi ktoś to prosto wytłumaczył.


@Patrycja89: A po co to rynsztokowe „ziomuś”?

Wpisz w gógle, wejdź na stronę ministerstwa finansów i przeczytaj powoli pierwsze zdanie.
I już będziesz wiedzieć.
Nie zrobię tego za ciebie.
:>

Nie musisz angażować innych do przeczytania jawnej i prostej informacji.
Przy okazji nauczysz się znajdować informacje.
Same plusy. :-)
z tego co mi się wydaje


@Pajakoss: Ale po co kombinować, skoro możecie przeczytać tę opublikowaną jawną i prostą wiadomość?

Wy naprawdę zrobicie wszystko, byle tylko nie przeczytać informacji u źródła?
Jakieś zawody macie?
;-)
@Patrycja89: > o mi się wydaje to raczej po to, żeby m

Z tego co czytałem poki co lepiej tego nie wypełniać jeśli ma się kombinatora pracodawce. on będzie ci przelewał hajs miesięcznie i super będziesz sie cieszył ale potem na koniec roku możesz mieć dopłatę a tak bez pit-2 wypełnionego dostaniesz co najwyżej zwrot a i miesięcznie będziesz widział ile normalnie dostajesz bez pomniejszenia podatku
@Wardegas: ale w obu przypadkach wyjdzie na to samo. Taką samą kwotę podatku trzeba będzie odprowadzić. Dostawanie więcej od razu jest nawet lepsze bo za rok pieniądz będzie słabszy. Można nawet na lokatę wrzucić ten niezapłacony podatek i mieć na kebsa lub flaszkę przy robieniu przelewu do US. To tak jakby kebs był sponsorowany przez państwo.
@Wardegas: Dostaniesz PIT-11 od pracodawcy. Tam jest ile zaliczek na dochodowy zostało zapłacone. Złożenie PIT-2 oznacza że dostaniesz więcej pieniędzy z wypłatą bo będzie brana pod uwagę kwota wolna od podatku. Jeżeli go nie złożysz to US zwróci Ci to po złożeniu deklaracji podatkowej w kwietniu przyszłego roku.
Jedyny problem z PIT-2 jest to że przez zawiłe działania matematyczne związane z obliczeniem, ile podatku dochodowego masz zapłacić. Możesz mieć niedopłatę i
jest to że przez zawiłe działania matematyczne związane z obliczeniem, ile podatku dochodowego masz zapłacić. Możesz mieć niedopłatę i za rok, po złożeniu deklaracji, będziesz musiał zapłacić zaległy podatek.


@spac_jesc_pracowac:

Pytanie, mam pracodawce kombinatora dla przykładu wyplata podstawa 4000 na rękę w premiach 700zł dla przykładu. A paska żadnego nigdy nie widziałem po pytaniach odpowiedz "nie ma" czy w takim wypadku gdy pracodawca prosi mnie abym wypełnił pit-2. wypełnić czy lepiej
@Wardegas: Jak to pasków nie ma xD Powiedziałbym zmień pracę weź kredyt #pdk PIT-11 - dostaniesz do końca miesiąca chyba jest termin. Chyba że pracowałeś u niego w 2021 to już jeden masz. Wg mojej wiedzy pracodawca nie ma co kombinować przy pit-2. Jedynie sposób to taki że nie zapłaci ci tyle ile powinien. Ale to też się zorientujesz jak PIT-11 za 2023 zobaczysz i swoje wypłaty podsumujesz.
Oczywiście nie musisz
Z tego co słyszałam to z reguły się wypełnia przy zatrudnieniu w nowym miejscu pracy, ale u nas nikt tego nigdy nie składał.


@Patrycja89: Pewnie składał tylko nie pamiętacie. Przy zatrudnieniu dostaje się cały plik papierków do podpisu w tym właśnie pit-2. Jeśli nigdy tego nie składałaś to pracodawca nie miał prawa potrącać Ci kwoty wolnej (to by znaczyło, że od zawsze płacisz za duży podatek i potem dostajesz zwrot przy