Wpis z mikrobloga

@interpenetrate: react to tylko narzędzie, popularność wynika z faktu lekkości oraz łatwości w ogarnięciu w stosunku np do angulara który wymaga znacznie większego nakładu czasu poświęconego nauce
@interpenetrate: Z pewnością łatwość nauki, mało ograniczeń/ram, pisze się w czystym js/ts, no i stoi za nim poważna firma.
Samo SPA to rewolucja wtedy i dziś, a React był wtedy drugim powstałym narzędziem po Angularze i AngularzeJS, którego ludzie nielubili. Ponadto oddzielono frontend od backendu co jest cudowne.

Ale nie uważam Reacta za jakieś cudowne narzędzie. Co projekt to inny kod. Sama biblioteka też się zmieniała przez lata co tworzy legacy
@lktr1: @FairPlay: czemu jest taki łatwiejszy? Tzn. najpierw powstał angular którego jakoś zrobiono i swego czasu to był cud techniki, ale po czasie zauważono że dużo rzeczy da się ulepszyć i ktoś zrobił react? Tak to mniej więcej było? Czy teraz coś może zastąpić react, czy już na tym etapie mowilibysmy o ai?

@mleczko-kokosowe: nic nie zrozumiałem z tego co napisałeś w konkretach :D
@interpenetrate: React to nie jest jakiś nad framework, którego nie da się zastąpić. Dla jednych lepszy będzie angular, dla innych vue, a dla jeszcze innych react. Wszyscy się teraz tego uczą bo jest to najpopularniejsze i można w tym najszybciej znaleźć pracę, chociaż konkurencja też jest duża. Ja w tym reacie osobiście nie widzę nic nadzwyczajnego w porównaniu do innych frontendowych frameworków.
@interpenetrate: SPA to single page application. Kiedyś do wyboru było tylko MPA, gdzie wyrenderowana strona została wysyłana do użytkownika. SPA renderuje całość w przeglądarce. Są też inne mieszane podejścia jak SSG/SSR ale to jest bardziej skomplikowane.
Angular i AngualrJS to inne frameworki.
A ostatni akapit dotyczył, że wszystko się szybko zmienia i ciężko zarządzać takim komercyjnym projektem.
@mleczko-kokosowe: czyli w sensie różnica pomiędzy wysyłanie do użytkownika a renderowaniem w przeglądarce, to różnica pomiędzy renderowaniem na kompie użytkownika a renderowaniem na jakimś szybkim serwerze i odbiorca dostaje tylko gotowy produkt jakim jest ta strona, i ta strona ma dzięki temu zniesione ograniczenia wielkości czy coś i to jest właśnie ta rewolucja którą przyniósł react?
Tzn. najpierw powstał angular którego jakoś zrobiono


@interpenetrate: Siadaj mały k***iu i słuchaj XD Najpierw powstał AngularJS i zrobiono Angulara ze względu na błędy w architekturze (czy co im tam nie pasowało i prościej było napisać od nowa). Dynamicznie generowane strony są w branży od ćwierć dekady (np. takie JSP - co prawda po stronie backendu, no ale jest). Po drodze wymyślono generowanie tego na froncie - najpierw jQuery i AJAX.
@rosherunner: Odpowiem też do inengo pytania:

czemu jest taki łatwiejszy?

Np. Angular wymusza używanie TS, ma inny koncept "przepływu" asynchronicznych danych, nie wiem jak to określić aby było zrozumiałe, mam na myśli RxJS. Ma też m.in. moduły i 2-way data-binding ktorych nie ma w Reactcie.

Tzn. najpierw powstał angular którego jakoś zrobiono i swego czasu to był cud techniki, ale po czasie zauważono że dużo rzeczy da się ulepszyć i ktoś
sam koduję w Angularze i nie mogę narzekać ani na hajs ani na ilość ofert pracy). Co przyniesie przyszłość tego nikt nie wie. Może po przeczytaniu tego tematu ktoś wymyśli InterpenetrateJS, który w 2024 roku będzie główną technologią frontendową opartą o AI? I ws


@FairPlay: w jaki sposób wygląda nauka aby i w takim frameworku i takim który powstanie sobie radzić? To chyba nie jest tak że się siada, uczy angulara
@interpenetrate: > czyli w sensie różnica pomiędzy wysyłanie
Mniej więcej tak.
Ograniczeń akurat wielkości nie ma. Apka SPA dłużej załaduje się za pierwszym razem, ale późniejsze przechodzenie na podstrony będzie szybsze - to tak w skrócie.
Jak jesteś zaciekawiony teamtem to poszukaj artykułow o MPA, SPA, a potem SSR i jakichś podejściach typu partiach hydration. Sam mam nikłą wiedzę w tym temacie.
A jeśli chodzi o rynek pracy i to co
@interpenetrate: Znów pomogę koledze dodatkową odpowiedzią XD
Ja pisałem w Vue i React, sama technologia i składnia to tak z 10% wiedzy. Dużo rzeczy się powtarza lub jest niemal identyczna.
Ogólna wiedza o frontendzie to HTML, CSS, JS. Przewertujesz całe MDN, to będziesz miał solidne podstawy, to tak z 30% mojej wiedzy.
Cała reszta to wiedza o programowaniu i IT. Za dużo by wymieniać.
Najlepsze jest to, że "wiem że nic
w jaki sposób wygląda nauka aby i w takim frameworku i takim który powstanie sobie radzić?


@interpenetrate:
1. Uczysz się JavaScriptu
2. Uczysz się frameworka (np. Angulara + wtedy TypeScriptu)
3. Znajdujesz pracę i zdobywasz doświadczenie
4. Ciśniesz aż do znudzenia

Znane powiedzenie mówi, że jak znasz bardzo dobrze jeden framework to opanowanie solidnych podstaw w innym to tydzień czasu (podstaw tj. takiej wiedzy gdzie mógłbyś coś kodzić w projekcie w