Wpis z mikrobloga

Moje gówno-przemyślenie dotyczące gamingu:

Granie w 45 fps wcale nie jest takie złe. Serio ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aktualnie zagrywam się w Assassins Creed Origins*. Mając RTX 3060, i5 10400 i 16 GB Ram 3200 Mhz, mam bez problemu stałe 60fps, przy odblokowaniu limitu fps gra utrzymuje w najbardziej "zasobożernych" miejscach fps na poziomie 80-90, bardzo rzadko spada poniżej 80 fps.

Z ciekawości ustawiłem sobie limit klatek na 45 i pograłem tak nieco ponad godzinę i muszę stwierdzić, że taki limit fps też jest jak najbardziej akceptowalny. Oczywiście nie jest tak płynnie jak przy 60 klatkach i to widać, zwłaszcza chwilę po przestawieniu gry z 60 na 45 klatek. Jednak jak tak pograłem dłuższą chwilę to się bez problemu przyzwyczaiłem i nawet zapomniałem o tym, że mam tylko 45fps.

Doszedłem do wniosku, że to jednak limit klatek na poziomie 45 powinien być absolutnym minimum, żeby móc komfortowo grać, a nie 30, pod warunkiem, że to będzie stabilne 45fps. Zauważyłem to zwłaszcza na konsolach, gdzie część gier ma zaledwie 30fps (np Gotham Knights). Moim zdaniem twórcy gier na konsolach powinni tak je optymalizować, żeby bez problemu utrzymywały minimum te 45 klatek na sekundę (chociaż najlepiej byłoby oczywiście 60), nawet kosztem pogorszenia grafiki. I powinny być dwa tryby: 45 fps i lepsza grafika lub 60 fps i gorsza grafika (ewentualnie jeszcze trzeci tryb z 30 klatkami, jakby komuś to odpowiadało).

Z kolei 30 fps jest według mnie obecnie nie grywalne, mimo że pamiętam czasy, jak na starym kompie z kartą 9800GT i prockiem i5 750 zagrywałem się w Wiedźmina 2 na 30, czasami nawet 25 klatkach i wtedy nawet tego nie zauważałem, że gra nie jest płynna. xD

To jest jednak prawda, że jak zagrasz raz w grę z 60 fpsami, to nie będziesz mógł już patrzeć na 30 fps, chociaż tak jak napisałem, 45fps jest jeszcze naprawdę akceptowalne - przynajmniej dla mnie.


#gry #pcmasterrace #ps4 #ps5 #xbox #xboxseriesx #xboxone
maciorqa - Moje gówno-przemyślenie dotyczące gamingu:

Granie w 45 fps wcale nie je...
  • 37
Granie w 45 fps wcale nie jest takie złe.


@maciorqa: gracze #steamdeck coś o tym wiedzą

No dokładnie to tam ustawia się sztywne 40 i jest fajnie, dużo fajniej niż na 30

To jest jednak prawda, że jak zagrasz raz w grę z 60 fpsami, to nie będziesz mógł już patrzeć na 30 fps, chociaż tak jak napisałem, 45fps jest jeszcze naprawdę akceptowalne - przynajmniej dla mnie.


Gram w 120 klatkach
@maciorqa z origins na początku też tak miałem, a końcówkę mocno męczyłem już. Jak będzie czas to zaczynam oddysey i jak skończę to pewnie dopiero wtedy będę myślał o vallhala. Te 3 części akurat najbardziej mi się podobają ze wszystkich AC. W pozostałe grałem chwilę lub nie doszedłem do połowy.
@Atreyu: Ja właśnie dlatego nie chcę kupować miniatora z odświeżaniem większym niż 60hz, bo boję się, że gdybym przyzwyczaił się do tej super płynności obrazu, to wtedy 60fps byłoby dla mnie słabe, a niestety nie jestem tak bogaty, żeby kupować co chwilę najlepsze karty graficzne, żeby mieć nawet w FHD te 120 klatek na maksymalnych detalach.

@imo0mfg: Ja podobnie po przejściu Origins z wszystkimi dodatkami mam zamiar zrobić sobie przerwę
@maciorqa: To ja powiem coś innego - zamiast 45fps lepiej mieć stałe 48fps+ z Freesync albo 30fps+ z G-Sync, te technologie serio upłynniają rozgrywkę na tyle że te klatki mają mniejsze znaczenie, przynajmniej w moim doświadczeniu.
Ja właśnie dlatego nie chcę kupować miniatora z odświeżaniem większym niż 60hz, bo boję się, że gdybym przyzwyczaił się do tej super płynności obrazu, to wtedy 60fps byłoby dla mnie słabe, a niestety nie jestem tak bogaty, żeby kupować co chwilę najlepsze karty graficzne, żeby mieć nawet w FHD te 120 klatek na maksymalnych detalach.


@maciorqa: odświeżanie 120Hz (czy 140Hz, czy więcej) masz cały czas jak korzystasz z komputera i to
@maciorqa: Origins < Odyssey < Valhalla, i nie mam tu na myśli daty premiery xd Origins było zmiana ogromną dla serii ze względu na elementy RPGowe, a dopiero Odyssey i późnej Valhalla coś na tym pomyśle sensownego zbudowały. Także jak podoba Ci się Origins, to dalej będzie już raczej tylko lepiej (no chyba ze nie podpasowaloby Ci np umieszczenie akcji w Grecji)
@Atreyu: 3060ti ma sens do grania w 1440p i monitorze 120/144hz? Tak się składa ze mam właśnie 3060ti i z podobnych obaw co OP wolałbym jak już zostać przy FHD niż iść w 2K kosztem jakości i performancu grafiki
@Atreyu: Czyli chcesz mi powiedzieć, że jakbym odpalił jakąś grę na monitorze 144Hz, np CS GO (na moim kompie bez problemu powinienem uzyskać tyle klatek w zwykłym FHD) to nie miałbym problemu, żeby pograć potem np w takiego Assassyna w 60 fps? W sensie na pewno zauważyłbym różnicę w płynności w porównaniu do CS GO, tylko teraz pytanie czy nie miałbym problemu żeby się przestawić? Tak jak wspomniałem wcześniej, kiedyś grałem
wolałbym jak już zostać przy FHD niż iść w 2K kosztem jakości i performancu grafiki


@asunez: 3060ti (i 3070 - obie też miałem) to sweetspot dla 1440p

I nie ma porównania jakości między 22" fhd, a 27" 1440p - to zupełnie inny poziom wrażeń. Na obu zagrasz w podobnych detalach, a nawet jak na 1440p zagrasz w mniejszej liczbie klatek, to ze względu na panel i tak będzie to wyglądało lepiej
@asunez: Mi właśnie klimat starożytnej Grecji odpowiada dużo bardziej. Widziałem już gameplay'e Odyssey na YT i moim zdaniem jest dużo ładniej niż w Egipcie. ()

Tym bardziej, że Egipt w dużej mierze to jałowa pustynia i skaliste wzgórza bez niczego (w sumie to logiczne, bo to przecież pustynia xd), jednak mi w Origins najlepiej biegało się po terenach na południowy wschód od Aleksandrii, czyli
To jest jednak prawda, że jak zagrasz raz w grę z 60 fpsami, to nie będziesz mógł już patrzeć na 30 fps, chociaż tak jak napisałem, 45fps jest jeszcze naprawdę akceptowalne - przynajmniej dla mnie.


@maciorqa: 30 klatek wyglądaj jak pokaz slajdów nawet jak się dłużej pogra w 45 klatkach.
@maciorqa: roznica jest widoczna nawet na pulpicie, a co do grania sam na codzien wymeczylem z 3000h w CSGO na monitorze 240hz a gierki single przechodze w ustawieniach pod jakosc zazwyczaj w przedziale 80-100fps i nie ma zadnej roznicy dla mnie na minus wzgledem plynnosci. Nawet jak gram w najnowszego bfa gdzie mam juz 120fps srednio to gralo mi sie tak samo dobrze na monitorze 240hz jak obecnie na 165hz takze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Atreyu: wtrącę swoje 3 grosze, bo sam mam monitor 1920x1080 60 Hz i RTX 3060 - chętnie bym się na 1440p przesiadł, ale niestety gry są teraz celowo partaczone żebyś jak najdroższe karty kupował i o ile w 1080p nawet z Cyberbugiem 2077 nie ma problemu (choć jednakowoż aby grać z RT 3060 wymaga tutaj DLSS) to jednak z 1440p może jeszcze ten rok by pociągła (a i tak nie we
@ZlodziejBilonownic: Możesz napisać dokładną specyfikację komputera i ile miałeś dokładnie fps na ultra bez RT?

Bo ja na moim w cyberpunku w FHD na ultra bez RT nie miałem stabilnych 60fps, miałem średnio 55, dopiero zjechanie z detalami na High lub włączenie DLSS w trybie Quality dało mi stabilne 70fps.

A z tego co wywnioskowałem to u Ciebie CP2077 na ultra było 60fps, natomiast przy RT musiałeś odpalić DLLS, gdzie ja