Wpis z mikrobloga

#norwegia #bergen #emigracja
Pytanie dla lokalsow czy waszym zdaniem warto wyjechać do pracy za 23k/27k na miesiąc. Czasami może nawet i 30k dałoby radę tylko język angielski here.
Teraz tak jestem sam jak palec wynajem pokoju jakiegoś w miarę to okolice 5k Plus z tego co czytałem 1k za prąd bo kaloryfery na prąd xD a te drewniane chaty raczej nie są dobrze docieplone jak bloki w pl? Jedzenie żeby nie jeść najtańszego gówna pewnie też z 5k? Czasem zjeść coś na mieście. Do tego telefon, bilet na busa itp. Czyli około pół pensji idzie na przeżycie xD wydaje mi się że to bez sensu ale może ktoś powie jakie są faktycznie ceny pozdrawiam
  • 19
@Vagabund właśnie w Polsce mogę mieć 3k euro na rękę czasami trochę mniej ale nie mam związków zawodowych itp. Prawo pracy lepsze w norwegi zwyczajnie mniej stabilnie mam w pl
@Marvel7 30k brutto czy netto? Cena prądu zależy od regionu. Generalnie północ ma tańszy, południe bardzo drogi prąd. Generalnie twoje przewidywania co do cen są ok. Rok temu mieszkałem sam w starym drewnianym domku i płaciłem za prąd nawet i 3k mimo że oszczędzalem jak mogłem. No generalnie jak planujesz życie na stałe w Norwegii to nie ma aż tak wielkiej różnicy niż w Polsce.
@Marvel7: Jezeli jestes specjalista w danej dziedzinie to szukaj w krajach zachodnich, tutaj musisz docelowo znac jezyk norweski, na ktory jest mega cisnienie. W Polsce, chlewiku nie jest kolorowo, ale przy dobrej wyplacie i normalnym otoczeniu bedzie Ci duzo lepiej tam zostac, wg mojej opinii. Z drugiej tez strony mozesz zarobic x razy tyle przenoszac sie do innego kraju i kontynuowac swoja sciezke kariery :)
Wychodzac z zalozenia, ze masz te
@chybajade 30k netto ale to są zarobki najwyższe jakie mogę uzyskać i będzie się to zdarzało tylko czasami. Najmniej ile zarobię to 22k netto a średnia około 25k/26k lubię ciepło więc nie wyobrażam sobie nie grzać i siedzieć pod kocem. A z tego co ludzie mi pisali na grupach to prąd jest drogi i w takim Bergen min 1k musisz doliczyć do pokoju
@chybajade byłem chwilę w UK i jak usłyszałem o gniazdku na suficie i kaloryferach na prąd to już wiedziałem jakie zacofanie tam panuje i patologia xD jednak w Polsce mamy bardzo nowoczesne budownictwo. W nowym bloku w Bergen widziałem ofertę wynajem pokoju z prądem internetem około 6/7k koron xD ale jakaś tam izolacja jest
i kaloryferach na prąd to


@Marvel7: Bo w Norwegi prad jest tani. Nawet teraz mimo narzekania, kwh nie przekrscza 2nok. Z dopłatami oczywiscie. A byl jeszcze tanszy, wladciwie darmowy do lat 2000. Dlatego brak izolacji w starszym budownictwie.
@JayCube spoko ale jak wynajmujesz pokój 2023 roku gdzie kaloryfer zwłaszcza w zimę musi chodzić min 12h dziennie zakładając że znikasz z mieszkania na te 8/10h do pracy to wątpię żeby jakiś Janusz pozwolił Ci korzystać z jakiś dopłat (nie wiem jak to działa) ale na bank każdy osobno pokój nie ma osobnego licznika na prąd?
spoko ale jak wynajmujesz pokój 2023 roku gdzie kaloryfer zwłaszcza w zimę musi chodzić min 12h dziennie


@Marvel7: Janusz rozlicza cie jsk chce i nie ma na to rady. Z takim podejściem to rzeczywiscie ciezko
@Marvel7 ogrzewanie mam na prad. teraz wynajmuje pokój w 3pokojowym mieszkaniu więc w części wspólnej zima grzejnik cały czas pracuje zima jak jest zimno. Rachunki dzielimy na trzy więc nie ma aż takiej tragedii ale jak wynajmowalem rok temu drewniany domek sam to na zimę uzywalem tylko jednego pokoju a prysznic brałem w kurtce a rachunki i tak były absurdalne xD