Wpis z mikrobloga

@Kresse: co ci po maszynie parowej lub elektryczności, jeśli metalurgia i górnictwo leży. Pierwsze silniki parowe opisał da Vinci w XV wieku, pierwszy współczesny silnik parowy to XVII wiek, a masowe zastosowanie to XIX. IMO jedyne co można by było przekazać, to rzeczy pomysły typu: trójpolówka, młyn, mycie rąk przy odbieraniu porodu lub zabiegach (co nie było takie oczywiste) itd.
  • Odpowiedz
@KosmicznyPaczek: tak się nawet ostatnio zastanawiałem, jakbym się przeniósł w czasie 1000lat wstecz to co ja bym im był w stanie przekazać praktycznego, aby móc wyprodukować coś co mamy współcześnie


@kk87ko0: @xdTM: @dejwis: @wooster: @makaronzjajkiem: ja, jako biolog, przekazałbym im informację o tym, że gotowanie wody zabija mikroorganizmy chorobotwórcze. Przestaliby tyle chorować i sami po 200 latach wymyśliliby smartfony ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
to najważniejsze do odbudowy cywilizacji byłyby równania Maxwell'a


@dejwis: najpierw muszą pozostać ludzie, którzy te równania w ogóle znają. Już to widzę, jak w wyniku jakiegoś kataklizmu przetrwała jakaś wieś zabita dechami w Polsce i mieliby odtwarzać cywilizację.

  • Odpowiedz
@KosmicznyPaczek: Taka prawda, 99,9% ludzi nie potrafiłoby z pamięci zbudować silnika elektrycznego, pradnicy, ba nawet maszyny parowej czy silnika spalinowego. Już nie mówiąc o tym, że nie wiedziałoby jak uzyskać odpowiednie materiały do ich budowy (stopy).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kk87ko0: losowe rzeczy byś przekazywał i przyspieszyłbyś rozwój o setki lat. Rzeczy typu "myjcie ręce przed i po zabiegach medycznych", "szorujcie zęby popiołem", "pochodna to tempo przyrostu funkcji i tak o się to robi", "wodę do różnych miejsc można dostarczać dzięki wieżom ciśnień", "a tak wygląda rower"
  • Odpowiedz
@naciski: gotowanie wody bez jej oczyszczenia mało da. Lepiej byłoby im pokazać filtr oparty o węgiel, piasek i żwir.


@makaronzjajkiem: To na pewno by mieli wykombinowane już. Woda z rzeki jest stosunkowo czysta jeśli chodzi o mikroorganizmy, z wodą stojącą jest gorzej. Sprawdzone pod mikroskopem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@naciski: No średnio bym powiedział, że to kwestia tylko mikroorganizmów (sprawdzone do chromatografem i spektroskopem ( ͡° ͜ʖ ͡°))


@makaronzjajkiem: Zakładam, że cofając się w czasie o stulecia, nie będzie chemicznych zanieczyszczeń wody takich jak obecnie, więc największym zagrożeniem są mikroorganizmy.

Wiesz dlaczego w średniowieczu nawet dzieci piły piwo (słabe), a woda służyła jedynie do opłukiwania rąk? Bo w procesie warzenia piwa, musisz zagotować wodę, tylko
  • Odpowiedz
@naciski: bo ludzie nie wylewali gnoju do rzek i jezior, a wszyscy mieli dostęp do świeżej wody ze źródła rzeki lub dobrej jakości wody gruntowej. A jak ugotujesz wodę to wszystkie zanieczyszczenia magicznie wyparują. Bo jak wygotujesz wodę zanieczyszczoną sinicami to nadaje się ona do picia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Widzisz mireczku, miałem taki okres w swoim zawodowym życiu, że jeździłem w teren, pobierałem próbki i robiłem
  • Odpowiedz
Wiesz dlaczego w średniowieczu nawet dzieci piły piwo (słabe), a woda służyła jedynie do opłukiwania rąk?


@naciski: wiesz, że to jest mit? Picie piwa i wina wynikało głównie z tego, że takie napoje powstawały naturalnie lub miały dłuższa trwałość. Wino było świetnym wynalazkiem. Duża ilość cukru i odpowiednio dobrane drożdże pozwalały na długie przechowywanie napoju poprzez blokowanie rozwoju niechcianych mikroorganizmów. Woda też była normalnie używana do picia. Skoro jesteś "biologiem", to
  • Odpowiedz
Skoro jesteś "biologiem", to musiałeś mieć kurs z mikrobiologii, a tam na bank było chociaż wspomniane o odkryciu i wyizolowaniu penicyliny ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@makaronzjajkiem: Oho, zaczynają się argumenty ad personam. No to pogadane w takim razie
  • Odpowiedz
Zacznijmy od tego, że jakbyście się cofnęli ponad 1000 lat, to pewnie zostalibyście niewolnikami, bo nie potrafilibyście się dogadać z nikim.
Nawet jak się dogadacie, to silnika też nie zbudujecie, bo metalurgia leży. Mycie rąk, gotowanie wody i nie sranie do rzeki, to chyba najprostsze rzeczy jakie można przekazać.
  • Odpowiedz