Wpis z mikrobloga

@GienekZFabrykiOkienek: no ale czemu nagle mówimy o 800k jeżeli sam potrzebowałeś ponad dwa razy więcej? Na 100k też każdy dostanie, tylko co z tego.

Sam budujesz się za kwotę wymagającą przychodów o których piszę i nazywasz to "odklejką", ciekawe podejście xD
technologia nie wynika z kapitalizmu, tylko bardziej z metody naukowej. Gdyby nie odkrycia np. w fizyce kwantowej to nie byłoby smartfonów. Firmy tylko wykorzystują wiedzę odkrytą przez naukowców. Mam nadzieję, że kapitalizm przejdzie wkrótce do lamusa, bo pomysł, że da się rosnąć w nieskończoność tworzy wiele nieszczęścia na świecie pomimo nadmiaru wszelakich usług i produktów.


@grayjedi: Metoda naukowa wszędzie jest ta sama a jakoś w Chinach czy u Ruskich smartfona są
@GienekZFabrykiOkienek: no ja też mam, tylko nie o to chodzi. 99,99% ludzi nie ma, a gospodarka nie powinna działać znośnie dla 0,001% populacji. Dziwne myślenie że tobie to wiadomo że się należy, ale dla innych oczekiwane standardy powinny być o połowę niższe
@Wap30: No moment Miras, ale tak, żeby wszystkich było stać na to co dochodowo górny 1% społeczeństwa to się nie da xD Normalnie zarabiającego człowieka stać na mieszkanie z osobnymi pokojami dla gówniaków albo domek pod Warszawą, a bliźniaka to już wogóle kupisz za 700k - inny znajomy tyle dał za fajnego bliźniaczka z 3 sypialniami ~5km ode mnie, na kredyt, oboje są inżynierami (nie IT).
@GienekZFabrykiOkienek: no oczywiście że się nie da, więc oczywiście że nie o tym piszę. Nie próbuj mi wciskać braku podstawowej logiki, nie wiem jakim cudem pomyślałeś że to się uda.

Niech X będzie poziomem gdzie możesz sobie kupić domek bez ogromnych wyrzeczeń, samochód średniej klasy i jednocześnie żyć całkiem wygodnie. Gospodarka może mieć kształt taki, żeby średnio zarabiającej osobie pozwolić na X, a top 1% na odpowiednio wyższe Y. Przez długi
kupić domek bez ogromnych wyrzeczeń, samochód średniej klasy i jednocześnie żyć całkiem wygodnie


@Wap30: I tak wg ciebie nie jest? Dwie średnie krajowe w mieście powiatowym albo średnie warszawskie w Warszawie ci na to pozwolą. Samochód to będzie używane Volvo, domek będzie miał 100m a nie 200 i będziesz częściej gotował niż zamawiał, ale to jest wciąż wygodne życie.
@GienekZFabrykiOkienek: no biorąc pod uwagę że 10 średnich krajowych pozwala (ledwo) na wybudowanie się tak jak wspomniałeś, to raczej oczywiste że dwie nie wystarczą na domek 100m (chyba że na działce ROD ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Za dwie średnie to może dostaniesz na kawalerkę. Pomijając, że na razie nie zaczęliśmy nawet mówić o majątku pozwalającym na kupno takiego mieszkania, a jedynie na jego finansowanie które jak obecnie
no biorąc pod uwagę że 10 średnich krajowych pozwala (ledwo) na wybudowanie się tak jak wspomniałeś, to


@Wap30: Skąd to ledwo? Ja nie mam 10, raptem siedem, żonę na wychowawczym i półtora bańki odkładałbym jakieś 6.5-7 lat.

to raczej oczywiste że dwie nie wystarczą na domek 100m (chyba że na działce ROD ( ͡° ͜ʖ ͡°))


Oczywiste to jest że twoje źródło to instytut danych z dupy
@Wap30: Pozwoliłem sobie przeliczyć w internetowym kalkulatorze, obecnie jeżeli oboje dorosłych w rodzinie zarabia warszawską medianę to ich zdolność będzie w okolicach 670k zł. Spokojnie kupisz za to mieszkanie, a jak się uprzesz to i połówkę bliźniaka na Wawrze. Miras, na miłość boską - jestem akurat w takim wieku, że kto żyw wśród moich znajomych stawia dom pod Warszawą albo kupuje mieszkanie i naprawdę nie są to milionerzy, wot ludzie lekko
Oczywiste to jest że twoje źródło to instytut danych z dupy xD


@GienekZFabrykiOkienek: Ziom, podałem ci konkretne dane z GUSu ze średnimi cenami i dochodami, a ty dalej swoje, w dodatku gdy jak sam twierdzisz zarabiasz 7-8 krotność średniej, do tego zarabia żona i stać was na tyle, co średnio zarabiającego amerykańca, samemu utrzymającego rodzinę 50 lat temu xD
@aegispolis: Gówno podałeś, przelicz sobie jaką masz zdolność na dwóch średnich wrocławskich, wejdź na otodom i zobacz co możesz za to kupić a nie teoretyzowanie z dupy. Ale nie, tragedia bo trzeba wziąć kredyt, przecież nieruchomość w mocno pożądanej lokalizacji powinno się dać kupić z kieszonkowego co mame daje xD Za PRLu to było, jak odczekałeś 10 lat to mogłeś dostać spółdzielcze (no bo przecież nie własnościowe) 40m dla 4 osobowej
Gówno podałeś, przelicz sobie jaką masz zdolność na dwóch średnich wrocławskich,


@GienekZFabrykiOkienek: No przelicz sobie, przelicz. I pomijając, że na tych dwóch średnich nie stać cię na 2-pokojowe mieszkanie, to jeszcze masz ponad połowę mieszkańców, którzy zarabiają mniej, niż tą średnią. Ale dalej będziesz się upierał, że jest super, bo jak tobie się udało, to znaczy że wszystkim powinno xD

Ty musisz sobie uświadomić jeden fakt - ta sprzataczka, czy ekspedientka