Wpis z mikrobloga

@fanmarcinamillera dziwi mnie że piszesz to z taką pewnością jakby jutro miało wzejść słońce. Skąd ktokolwiek może mieć pewność że w ciągu setek milionów lat akurat okres ostatnich 100 lat powoduje najszybsze zmiany w historii. Takie założenie wydaje mi się trochę lekkomyślne. Wiele dziedzin nauki było "pewne" odnośnie wielu rzeczy a codziennie dokonywane są nowe odkrycia które redefiniuja stare założenia a czasem i fundamenty danej dziedziny. Trochę uogólniam ale chyba rozumiesz o
@ZnajomyTwojejZony: Wspaniale, że porównujesz wybuchający wulkan do klimatu xd Ale jak już chcemy trzymać się twojej analogii, to tym wulkanem jest człowiek, ktory przez ostatnie lata zanieczyszcza atmosferę. Tylko, że ten wybuch nie jest jednorazowy, a ciągły, a ludziom chcącym przeciwdziałać zmianom klimatycznym chodzi o to, żeby ten „wybuch” trwał jak najkrócej.
@ZnajomyTwojejZony: Środowisko naukowe wie jak zmieniał się klinat dawniej. Bada to ciągle i jest to często aktualizowane.
Dlatego widzi że tego co się dzieje w ostatnich 150 latach nie tłumaczy żaden naturalny cykl. To akurat nie jest przedmiotem sporów. W naukach o atmosferze to powszechnie uznawana kwestia. Spory dotyczą drobnych szczegółów jak bias związany z mierzeniem temperatury nad morzem przez statki w XIX wieku, wpływ aerozolu azotanowego na gęstość chmur itp.
@KubaGrom @KubaGrom otóż to co piszesz odnośnie cykli nie porywa się w pełni z rzeczywistością bowiem
Komitet Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk
w debacie klimatycznej wskazuje że w przeszłości bywały okresy w których poziom CO2 w atmosferze bywał kilkukrotnie wyższy przy jednocześnie niższych temperaturach i najprawdopodobniej obecny wzrost temperatur jest zbieżny z emisja dwutlenku węgla przez człowieka.

W konkluzji jednak wskazują że antropogeniczność co2 może potęgować obecny cykl i lepiej dmuchać na
Stanowisko z 2019 roku jest już nieaktualne bo wydano nowsze. Zawierało też liczne błędy jakie omówili fizycy atmosfery.
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/komentarz-do-stanowiska-komitetu-nauk-geologicznych-polskiej-akademii-nauk-405/

Najszybsze zmiany zawartości CO2 jakie znaleźli geolodzy to było tempo rzędu 10 ppm/100 lat i są one możliwe do wyjaśnienia znanymi procesami geologicznymi. Teraz wzrost tego rzędu następuje co dekadę a takich naturalnych procesów brak. Rozbieżność może wynikać stąd, że przyrost ilości gazów cieplarnianych jest szybszy niż zmiana klimatu, dlatego temperatura sprzed milionów