Wpis z mikrobloga

Dwa pytania, bo chciałbym zacząć za jakąś tam regularną kwotę miesięcznie kupować akcje spółek które raczej nigdy nie umrą. Rzeczy takie jak McDonalds, Walmart, Intel, PepsiCo, Johnson&Johnson. Mocno to zdywersyfikować i trzymać jako jedną z form walki z inflacja. Chciałbym natomiast wiedzieć:

1. Gdzie najlepiej kupować akcje? Dotychczas używałem mBanku ale ich prowizje wydają się być dosyć wysokie na NYSE

2. Jak to jest gdy kupię akcje u maklera. Zapis o tym jest gdzieś na NYSE? Mogę potem np nie wiem, wpaść do UK i tam przy pomocy innego maklera zlecić sprzedaż?

W tym drugim pytaniu chodzi mi o to na ile np. położenie łapy przez krajowych dygnitarzy na biurze maklerskim wpływa na mój dostęp do aktywów.

#pytanie #pytaniedoeksperta #inflacja #finanse #gielda #kiciochpyta #oszczedzanie
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@teddybear69:
Ad 2 - nie, chyba że dokonasz transferu swoich akcji. Taką przyjemność wymaga zwykle złożenia pisemnego wniosku do obecnego maklera i wniesienia opłaty - jakieś 100 zł za walor.
2. Jak to jest gdy kupię akcje u maklera. Zapis o tym jest gdzieś na NYSE? Mogę potem np nie wiem, wpaść do UK i tam przy pomocy innego maklera zlecić sprzedaż?


@teddybear69: Nie, jak kupisz przez rachunek maklerski to spółka z NYSE nawet nie wie o Twoim istnieniu. Makler* jest właścicielem akcji a Ty jesteś jedynie w jego księgach identyfikowany jako posiadacz tych akcji.

*W dodatku jeśli mówimy o polskich