Wpis z mikrobloga

Chciałbym zbudować sobie mały portfel złożony z spółek z polskiej giełdy.

Najlepiej spółki dywidendowe.

Polecicie jakieś źródło / eksperta / specjalistę którego warto obserwować i którego rady warto brać pod uwagę podczas dokonywania decyzji inwestycyjnych?

Coś o mnie:
- Nie zamierzam być rekinem finansowym
- Interesują mnie małe inwestycje co miesięczne 200 - 400 PLN
- Planuje zainkasować przyszłe zyski za jakieś 10 - 15 lat jak przyjdzie kolejny kryzys
- Nie podejmuje gwałtownych decyzji biznesowych
- Nie liczę na wzrosty 100%

#gpw #akcje #inwestycje #emerytura #finanse #pieniadze #ekspert #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 24
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ChristianHorner: Nie martwi cię przejęcie przez PKP Trakcji? Skoro przejmują ich największą konkurencję, to Torpol może stracić szanse na kontrakty na cpk i wcale nie być tak chętnie dotowany, bo wszystko pójdzie w ich spółkę?
@Turysta10 u siebie w banku możesz mieć równie dobrze dostępne amerykańskie spółki bądź etfy na nie, które będą o wiele lepszym wyborem niż rynek polski który stanowi jakieś 0.1% światowej kapitalizacji
@Turysta10 według mnie to strasznie małe kwoty żeby kupować pojedyncze spółki. Poza tym czas który musisz poświęcić na selekcję jest moim zdaniem nieopłacalny w stosunku do potencjalnego zysku. Na twoim miejscu założyłbym rachunek IKE w bossa, albo jak nie chcesz IKE to w XTB i kupował ETF na cały świat. Mniejsze ryzyko i łatwiej prowadzi się taki portfel.
Na twoim miejscu założyłbym rachunek IKE w bossa,


@Chandox: Mam zarówno IKE jak i IKZE w mBank :-)

XTB i kupował ETF na cały świat.


@Chandox:

Myślałem o XTB ale przez takie artykuły -> https://www.bankier.pl/wiadomosc/Fundacja-Trading-Jam-kontra-X-Trade-Brokers-Dom-Maklerski-XTB-7760464.html

Nie ufam XTB i sądzę, że przy moim horyzoncie inwestycyjnym (dekada albo kilkanaście lat) będzie jakiś problem z wypłątami od nich. Dlatego wolę zwykłe GPW +mBank. Wydają mi się stabilniejsze.

Co do ETF z tego
@Turysta10 skoro masz IKE i IKZE to zmienia postać rzeczy (można szaleć xD).
Jak kupisz ETFa typu distributing to będzie dywidenda, jak masz typu accumulating to nie ma fizycznie dywidendy bo fundusz za dywidendę dokupuje więcej akcji spółek.