Wpis z mikrobloga

Zawsze mialem problem ze zrozumieniem tej różnicy cisnien. Czemu powietrze z samolotu chce spierniczyc i się kadlub nadyma skoro to układ zamknięty i powietrze pod cisnieniem wewnątrz nie wie że na zewnątrz jest inne ciśnienie.

Czemu jakby człowieka wywalić w próżnie to też wszystko pod ciśnieniem chce spierniczyc skoro to układ zamknięty i ciśnienie wewnątrz nie wie że na zewnątrz go nie ma. Jak wstrzymasz oddech czego robić właśnie nie wolno.

Dalej opona samochodowa dętka rowerowa. Rozumiem że by strzeliła na takim Marsie. Ale dlaczego skoro to układy zamknięte.

To że większe ciśnienie zgniata jest jasne bo tworzy nacisk na daną powierzanie. Ale mniejsze przecież nie rozciąga i nie próbuje rozerwać

Jakby np puszkę alu zamknąć w pojemniku który wytrzyma 300 barów ciśnienia i będzie szczelny i umieścić go pod takim ciśnieniem no to puszka by się nie zgniotła tylko nic by jej nie było. Więc czemu w drugą stronę jest inaczej?

#fizyka #cisnienie
  • 8
@r5678: ja to jestem nie za bystry, ale niech ktoś mi wyjaśni jak wygląda praca ludzkiego organizmu w kosmosie. Krew jakoś inaczej krąży przez to, układ trawienny jak daje sobie radę gdy jedzenie lata, jak żołądek pracuje.
@r5678 trzeba się przyjrzeć co to jest ciśnienie na poziomie mikroskopowym. Molekuła gazu uderza w ściankę i przekazuje jej część pędu. Ponieważ liczba cząstek gazu jest ogromna, liczba uderzeń też jest ogromna i razem działają pewną siłą na ściankę. Z drugiej strony ścianki inne molekuły też przekazują swój pęd i równoważą siłę pochodzącą z przeciwnej strony.
Większe ciśnienie oznacza, że z jednej strony będzie więcej uderzających molekuł niż z drugiej i powstanie
opona samochodowa dętka rowerowa. Rozumiem że by strzeliła na takim Marsie

@r5678: nie strzeliła by, nawet w próżni by nie strzeliła.
Bo różnica jest max 1 bara.
A oponę czy masz na 2.5 czy 3.5 nie strzeli.
Jakbyś taka oponę pompował wewnątrz Jowisza to potem w próżni mogła by strzelić.