Wpis z mikrobloga

Mirki, mam takie pytanie apropo XTB i CFD. Nie chcę spekulować a traktować to jako ekwiwalent akcji
Czaję się od dłuższego czasu, na amerykański etf SCHD bo bardzo odpowiada mi do strategii.
Jako, że jest to amerykański ETF to nie można go kupić w Europie.
Na XTB jednakże jest CFD z dźwignią 1:5. Przeczytałem to faq https://www.xtb.com/pl/edukacja/kontrakty-cfd, ale mam pytania
1) Czy te CFD normalnie wypłacają dywidendy jak zwykłe akcje?
2) Czy jeśli dźwignia jest 1:5 to jeśli np. chcę kupić normalne akcje SCHD za 5000 dolarów, to jak wpłacę do brokera 5000 USD i kupię tego instrumentu za 1000 USD a 4000 USD będę miał na koncie to będzie to w zasadzie to samo?
3) Czytałem, że cfd często zerują konta albo zamykają pozycję i jak pisze na dole 80 czy 90% traci. Ale w takiej konfiguracji jak w pkt 2 to broker jest dalej w stanie mi zamknąć pozycję czy już jestem bezpieczny?
4) Obowiązują w tym przypadku te punkty swapowe, piszę np, że pozycja długa -0.02444%. Czyli codziennie płacę za trzymanie 1000 usd 2,44 usd? Czyli w miesiącu płacę prawie 72usd za trzymanie tej pozycji?
No i jak macie jakie porady/opinie to zapraszam
#schd #gielda #etf #xtb
Mysciak - Mirki, mam takie pytanie apropo XTB i CFD. Nie chcę spekulować a traktować ...

źródło: comment_1672602523DRvZExQE6TnqU87Qy4h2ds.jpg

Pobierz
  • 6
@Mysciak: w cfd nie kupujesz fizycznie aktywa, na którym grasz tylko jego kurs dlatego one są lewarowane żeby zwiększyć bujanie i ryzyko więc żadnych dywidend nie dostaniesz, do tego płacisz swapy za każdy dzień trzymania pozycji, pozycje cfd automatycznie są zamykane po 365 dniach od otwarcia.
@Mysciak: Możesz użyć opcji. Jeśli bardzo chcesz kupić tego ETFa to możesz wystawić PUT na najbliższy termin (20.01.23) ze strike price sporo powyżej obecnej ceny, np. 80$. Za taką opcję dostaniesz premię ~450$. Jeśli w dniu wygaśnięcia opcji cena SCHD będzie poniżej 80$ to opcja się wykona - czyli zakupisz 100xSCHD po 80$ za sztukę. Po uwzględnieniu otrzymanej premii, wyjdzie ci ~75,5$.
Druga możliwość to kupić CALL i go wykonać, ale
@Mysciak Wysokie koszta i brak dywidend. Nie tykaj CFD jak chcesz inwestować długoterminowo.

Jestem pewien że na www.justetf.com znajdziesz jakiś bardzo podobny ETF do SCHD.