Wpis z mikrobloga

Mirki, stoje przed budową domu i najgorszy dylemat każdego porotherm czy beton komórkowy ? Każdy mówi, że jak dla siebie to porotherm a jak ma być szybko i tanio to Beton komorkowy z tym że ceny sie tak #!$%@?ły że praktycznie ceramika wychodzi drozej o okolo 2k, mam zamiar zrobić sobie całą sieć w domu i jak tak sobie myśle o bruzdowaniu kabli w porothermie to mnie zniechęca ale ma lepsze wygłuszenie, podobno zdrowszy, i lepsza wytrzymałość nie wiem już nie znam sie na tym a im dluzej czytam to coraz bardziej jestem poirytowany tym.
#budownictwo #budowadomu #budowa #dom
  • 25
  • Odpowiedz
@plottwist: Ja robiłem w gazobetonie i nie narzekam, co do zdrowotności to oba materiały większych różnic nie robią (szczególnie, że i tak tynkować będziesz). Jak masz typowej wysokości budynek to wytrzymałość nie ma najmniejszego znaczenia. Osobiście uważam, że z tych 2 materiałów lepszy jest gazobeton bo łatwiej i szybciej się stawia, jest łatwiejszy w obróbce i ogólnie lepiej się z nim pracuje przy wykańczaniu budynku. Co do różnicy 2000 to przy
  • Odpowiedz
@uhauha: też skłaniam sie ku BK, jedynie obawiam sie o jego nasiąkliwość, bo dom bedzie stał w stanie otwartym rok, a z jakiej firmy braliście Beton komorkowy H+H, solbet czy Ytong ?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@plottwist: nic ci nie nasiaknie. Dach przecież będzie. A wilgoć odparuje przy ogrzewaniu.
Nie ma różnicy jakiej firmy. Liczy się gęstość. Ytong ma inne wymiary i wychodzi drożej.
Ogólnie możesz też poszukać poza gatunku.
  • Odpowiedz
@plottwist: w czym porotherm ma być taki lepszy od betonu komórkowego? Serio pytam, budowałem z betonu komórkowego i cała woda co w niego poszła kiedy był bez dachu tak samo szybko wyszła po paru tygodniach lata, tez tynki i wylewki szybko wyschły bo przez belit szybko wychodziła wilgoć. Grunt żeby poczekać z zewnętrznym ociepleniem aż wyjdzie wilgoć z budowy
  • Odpowiedz
@MrFen: @bb89: każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Ja uważam, że nie ma absolutnie "najlepszego" materiału, bo w każdym materiale w jakiejś konfiguracji z innymi materiałami wychodzą kwasy ;) A druga sprawa, to dobry materiał jak będzie lipnie położony przez "fachowców" to straci wszystkie swoje parametry ¯\(ツ)_/¯

Ja bym celował w gazobeton bo jest najłatwiejszy w położeniu i obróbce. Dużo tzw. "fachowców" z nim pracowało tzn mają jakieś
  • Odpowiedz
@bb89: no właśnie argumenty ludzi, którzy mówią, że porotherm lepszy to, że zdrowszy bo to naturalna glina, z drugiej strony inni twierdzą że w dzisiejszych czasach tam nie ma gliny tylko jakiś popiół. Patrząc na parametry cieplne ceramika przegrywa i to sporo, bo wspolczynnik U w BK to 0.6 a ceramika 1. BK jest negowany, bo do produkcji stosuje sie albo glin albo paste aluminiową i że to trujące ale ceramika
  • Odpowiedz
Patrząc na parametry cieplne ceramika przegrywa i to sporo, bo wspolczynnik U w BK to 0.6 a ceramika 1.


@plottwist: Przy idealnie suchym bloczku badanym w laboratorium. Takich warunków nie osiągniesz na budowie. Gazobeton chętnie wciąga wilgoć a jak wiadomo wilgoć znacznie zmniejsza izolacyjność. Na budowie gazobeton i portoherm mają bardzo zbliżone parametry.
  • Odpowiedz
@plottwist: Tylko silikat. Już nie mogę czytać tych tekstów "zdrowszy", "oddycha". Funkcją ściany nie nie jest oddychanie, a do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza służy wentylacja.

Użytkownik @MrFen: dobrze Ci radzi. Będziesz miał ogromną pojemność cieplną budynku, a "ciepłe ściany" zapewni odpowiednio dobrana i wyliczona warstwa izolacji. Tylko zrób dobry projekt. Przeszklenia od południa, montaż w warstwie izolacji, posadowienie na płycie funadamentowej etc. Poczytaj o budownictwie pasywnym.
  • Odpowiedz
@languser: chyba na papierze, blok 25 silikatu od sąsiada i tak słyszę. Chodzenie, rozmowę jak przesuwa/albo rozściela łóżko. (ale tylko wieczorem jak jest cicho w domu.). Ta ściana z silikatu pamiętam mocno pękała - czterokrotnie ją poprawiali przed malowaniem. Teraz jak przygotowuje się do budowy poczytałem że często pęka silikat jak zaprawa była za sucha przy murowaniu i nie związała sie dobrze z bloczkiem. Więc nie jest tak różowo z tym
  • Odpowiedz