Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
#holandia #emigracja #pytanie
Przechodzę z agencyjnego kołchozu na prywatne mieszkanko więc muszę założyć własne ubezpieczenie i tu zaczynają się mega schody... Czy zna ktoś ubezpieczalnie gdzie mogę pogadać z kimś po angielsku? (Tak wiem Holendrzy gadają po angielsku ale chyba nie ci zatrudnieni w ubezpieczalniach...) Aplikowałem do już kilku największych i z nikim dogadać się nie idzie... na samym końcu składania "papierów" online jest opcja której nie da się pominąć odnośnie digiID którego nie mam a na którego nie mam zamiaru czekać miesiąc czasu (tyle mniej więcej czas trzeba aby zostało to coś założone) czy są ubezpieczalnie które ubezpieczają bez digiID? Czy może są jakieś międzynarodowe ubezpieczalnie które bez problemu działaj w Holandii?
  • 30
@Icon_of_sin: DigiID miesiac czasu? Skad ta informacja? W 3 dni robocze dostajesz list i gotowe. Bez digiID to jak bez rąk w NL. A co do ubezpieczenia (czy jakiejkolwiek uslugi) to zalatwia sie online. Odpowiadasz na pytania zgodnie ze stanym rzeczywistym i masz ubezp w 10 min aktywne. Kontakt przez telefon lub czat. Nie ma budy z ubezpieczeniami gdzie ktos za Ciebie to robi. Sa porownywarki darmowe (independer.nl). Zapomnij o Polsce
@Icon_of_sin: ale dalej będziesz pracował dla agencji, czy przechodzisz na kontrakt? jeżeli nadal dla agencji to zapytaj ich czy nadal możesz mieć od nich ubezpieczenie - bo w większości przypadków jest to możliwe. No i grupowe ubezpieczenie jest po prostu tańsze. W między czasie założysz sobie digid. Ubezpieczenie z grupowego na swoje będziesz mógł zmienić później w każdej chwili. Tylko jeżeli chcesz zmienić z prywatnego na inne prywatne to możesz to
@Icon_of_sin: aa no to tylko digid. I nie musisz mieć meldunku, od zeszłego roku jest to możliwe ale będzie wymagać osobistej wizyty w jednym z gementee (nie do wszystkich można, więc możliwe też że będziesz musiał pojechać do innego miasta).

Co do rozmowy po angielsku - próbowałeś może w CZ? kiedyś tam miałem ubezpieczenie i wszystko ładnie po angielsku szło załatwić
@Icon_of_sin: Nie potrzebujesz digidu żeby załatwić ubezpieczenie. Jedynie przy składaniu wniosku online o ubezpieczenie zaznaczasz ze nie mieszkasz w Holandii, bo technicznie rzecz biorąc tak jest jeśli nie masz meldunku. I wtedy za dzień/dwa dostaniesz od nich wiadomość w której będą chcieli od ciebie dowodu ze tu mieszkasz, czyli np kilka wyciągów z wypłaty bądź zaświadczenie od pracodawcy