Wpis z mikrobloga

Testuję sobie ten AI, czy faktycznie zastąpi ludzi. Chciałem, żeby mi obliczył potrzebną moc do obrotu korbką. Najpierw pomylił przeliczenie momentu obrotowego o dwa zera, potem zastosował błędny wzór na pracę, przez co wyszło że im większe tarcie tym łatwiej kręcić, a na końcu podsumował, że do korbki potrzeba momentu 236Nm, które to jest momentem bardzo małym w stosunku do momentu obrotowego samochodu osobowego zaczynającego się od 100Nm. xD

To jest model językowy, pięknie brzmi, fajnie opowiada, ale trafianie w fakty ma na poziomie losowym i w żaden sposób nie ma zaimplementowanych podstaw logiki, która pozwala stwierdzić, że coś się wzajemnie wyklucza.

Dobra wyszukiwarka do dokumentacji. :)

#chatgpt #programista15k #fizyka
  • 20
@a5f5c1: ChatGPT bardziej przypomina erudytę Hip-Hopowca/Rapera lecącego bez zatrzymywania się na freestyle niż solver.

Czyli takie coś, co nie dochodzi krok po kroku samodzielnie do jakiegoś wniosku, prowadząc wcześniej np. "wewnętrzny dialog" z samym sobą w kilku perspektywach typu "kontrolnych"/"audytorskich"/"brzegowych", zanim udzieliłby ostatecznej odpowiedzi użytkownikowi.
@patrolez: zgadzam się w 100%, dlatego też nie uważam, żeby był w stanie zastąpić kogokolwiek innego niż jakiegoś konsultanta. Rozumiem, że to technologia rozwojowa, ale ten akurat model nie zbliża się w kierunku bycia programistą czy naukowcem, ale dobrym rozmówcą.
@adrian1207 ma sporo, wyspecjalizowane przykladowe modele sa dostępne, moge wrzucic ss pozniej co tam mniej wiecej jest, ale zapytania juz kosztują tokeny, które kosztują dolary. Ale sa dokladniejsze i bardziej logiczne. Open chat ma byc chatem, nie specem.
@niegramwwowa: być może są modele bardziej wyspecjalizowane, ale podejrzewam, że nie rozwiązują takich problemów jak ścisłość rozwiązania. Zadając pytanie:

jaki jest moment obrotowy i moc potrzebna do kręcenia podnośnikiem, jeżeli ciężar nacisku prostopadłego na ramię to 2kg, prędkość obrotowa to 120rpm, a długość ramienia to 12cm?


Trzy razy na różne sposoby, 3 razy uzyskałem inną odpowiedź, w tym raz prawidłową.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@adrian1207: dokładnie tak. To taki charyzmatyczny znajomy, który #!$%@? wie, ale udaje, że jest ekspertem w każdej dziedzinie. I dopóki czegoś nie wiesz lepiej, to mu uwierzysz.

Pytałem go o to, czy 837 jest liczbą pierwszą. Osoba związana z matematyką zauważy, że nie jest to liczbą pierwszą, bo suma cyfr to 18, więc liczba ta dzięki się przez 3 (a nawet 9).
ChatGpt ma dwie opcje:
1. Albo stwierdza, że jest
@Blomex: dobry, jaskrawy przykład. W dziedzinie programowania też to wygląda tak, że odpowiada tym co znalazło do roku 2021 w dokumentacjach i na stackoverflow, tyle że w przystępnej formie. Jeśli nie ma tutaj żadnej ścisłości rozwiązań i ich faktycznego sprawdzania, to nie ma siły żeby to zastąpiło nawet klepacza kodu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adrian1207: a to już pisze do ministerstwa internetu by skasowali projekty i przestali rozwijać tą dziedzinę, bo w uproszczeniu od dawna nazwa się te algorytmy AI. xD
@Eschios: rozumiem, że tak się je nazywa w uproszczeniu, ale krok do sztucznej inteligencji to nie jest przyspieszenie algorytmów jak w analogii z samochodami. Nie mamy prawdziwego, tylko bardzo wolnego AI, mamy coś całkiem innego. Oczywiście trzeba to rozwijać i te algorytmy są bardzo cenne, ale bez drastycznego przeskoku na coś, co będzie potrafiło rozwijać własną logikę to te algorytmy mogą być świetnym, ale wciąż tylko narzędziem dla człowieka, tak samo
@adrian1207: to że obecne modele działają tak sobie nie oznacza że za 10-15lat nie będą już na tyle inteligentne że zamiast fragmentów kodu będą generować całe apki. Ai w takiej formie to coś nowego i tak jak pierwsze kompy zajmowały powierzchnię setek m2 a później Amiga miała większą moc obliczeniową tak Ai zostanie udoskonalone do tego stopnia że liczba programistów i innych pracowników biurowych zostanie zredukowana do kilka procent. To że
@kutafonixor: Jeżeli ten model nadal nie będzie miał własnej logiki i wnioskowania, to ciagle będzie wymagał kogoś, kto wyda odpowiednie polecenia. Samo programowanie jest właśnie tym, wydawaniem instrukcji. Robi to programista.

Po drugie, wiem że pół świata czeka na upadek mitycznych bogaczy z IT, ale niestety nadal o łatwiej będzie stworzyć algorytm, który zastąpi proste prace, niż złożone i skomplikowane. Nie wiem skąd myślenie, że algorytm może zastąpić tylko biurowych pracowników.
@adrian1207: co chwila powstają nowe modele, zobacz co potrafi stable diffusion i midjourney. Jeszcze kilka lat temu Ai to była atrakcja a teraz sam używam copilot w VS i widzę dokąd to zmierza.

Oczywiście każdą czynność da się nauczyć Ai, ale aby wdrożyć Ai w świat pracy fizycznej trzeba maszyn a te kosztują. Pracownicy fizyczni są słabo opłacani więc zakup kilkukrotnej maszyny średnio by się opłacał póki co. Póki człowiek jest
@kutafonixor: moim zdaniem zmierza do ciągłego ulepszania narzędzi dla programisty, ale nie do jego zastąpienia. Oczywiście, lepsze narzędzia to szybsza praca i większa wydajność, więc finalnie zmniejszenie zapotrzebowania, ale to samo powodują coraz lepsze IDE czy inne narzędzia. Jak na produkcji pojawi się maszyna do składania pudełek, to 10 ludzi traci pracę, a zatrudnia się jednego do obsługi maszyny i on zarabia tyle co trzech składaczy. Taka kolej rzeczy, coraz lepsze