Wpis z mikrobloga

cześć
Trzcińsko-Zdrój położone w województwie zachodniopomorskim jest kolejnym miastem, gdzie udało mi się zrealizować w pełni założenia projektu "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta otoczone murami obronnymi. Dotychczas w pełni zrealizowałem projekt w Chojnie (zachodniopomorskie) oraz Byczynie (opolskie).

Serdecznie zapraszam Was do materiałów:
- artykuł
- film
- film z lektorem

Kilka ciekawostek o Trzcińsku-Zdroju:
- Miasto posiada średniowieczne mury obronne zbudowane na przełomie XIII i XIV wieku. Ich pierwotna długość wynosiła 1697 metrów, a do chwili obecnej przetrwało ich 1564 metry, co stanowi 92%.
- Do dzisiaj zachowały się bramy Myśliborska oraz Chojeńska, które powstały w XIV wieku.
- Miejski ratusz powstał na początku XIV wieku po przebudowie Domu Kupieckiego. Uważa się go za jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych w Polsce.
- Wczesnogotycki kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy pochodzi z XIII wieku.
- W 1895 roku odkryto pokłady torfu borowinowego, co spowodowało, że miasto awansowało do rangi uzdrowiska. Dom zdrojowy zamknięto w 1948 roku, ale nazwa Trzcińsko-Zdrój pozostała do dzisiaj.

#antekpodrozuje #miastastojacemurem #polska #zachodniopomorskie #podroze #turystyka #podrozujzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #architektura
antekwpodrozy - cześć
Trzcińsko-Zdrój położone w województwie zachodniopomorskim jes...

źródło: comment_1672125547921uSd2vsmzG8geVc80vVs.jpg

Pobierz
  • 20
@antekwpodrozy: niesamowite, jak to się stało, że te mury się zachowały w takim stopniu? Osada musiała być na tyle ważna, żeby mieć mury, a później na tyle stracić na znaczeniu, że nikt się nie kwapił do ich rozbiórki.

Gdyby mnie ktoś zapytał jaki jest największy odsetek zachowanych murów w mieście w Polsce, to bym powiedział najwyżej 30-40%.
@BennyLava: są miasta jak Byczyna (opolskie), czy Strzelce Krajeńskie (lubuskie) co mają prawie 100% murów. Jedyne miejsca, gdzie ich nie ma to tam, gdzie prowadzą drogi i musieli się przez mur przebić. Poziom zachowania murów zależy od wielu rzeczy, w jednych miastach w XVIII czy XIX wieku podjęto decyzję o zburzeniu, bo miejskie zabudowania się nie mieściły, w innych miastach cegła, czy kamień posłużył jako budulec do nowych domów. W jeszcze
@LZBNZ: jak to szło? Chełmno ma najlepszy widok na świecie :)

A tak serio, miasto pod kątem zabytków bardzo. W kilku uliczkach trochę się obawiałem, bo różne towarzystwo chodziło, ale przyznam, że przez miasto przeleciałem jak burza, bo właśnie się na burzę zbierało :).
Pod kątem murów, ilości gotyckich kościołów i innych fajnych miejsc jak dla mnie rewelka
@antekwpodrozy: był! I dzięki Tobie trafiłem w tym roku do Szydłowa wracając z wakacji. Miasto naprawdę warte zobaczenia i praktycznie szerzej nieznane. Trafiliśmy dzień po święcie śliwki szydłowskiej i miasto sprawiało wrażenie właśnie takiego miasta "dzień po" :-) Majster od wędzenia śliwek dzielnie trzymał pion podpierając się gablami, ale śliwki smaczne. Polecam odwiedzić w połowie sierpnia właśnie!