Wpis z mikrobloga

Chciałbym zostać BI Developerem, wiem że muszę ogarnąć Excela, SQL, PowerBi, DAX.
Polecacie jakieś kursy dla początkującego? Obecnie styczność i jako tako ogarnięcie miałem tylko z Excelem.
Polecacie jakieś darmowe/tanie kursy z SQL i PowerBi? Do DAX planuję kupić polecaną na tagu książkę. Dodam, że mój angielski ssie i wolałbym coś polskojęzycznego, ale jak nie ma nic dobrego i taniego to może być po angielsku.
I czy słaby angielski nie wykluczy mnie z dostania pracy jako junior? Rozmowy o pracę są tylko po angielsku?

#businessintelligence
  • 13
  • Odpowiedz
@hitsmer tak, słaby angielski to olbrzymia przeszkoda. Jako Bi dev często masz kontakt z biznesem, pracujesz w zespołach nie tylko z Polakami, czasem musisz cos doprecyzowac i dobrze zrozumieć wymagania, przetłumaczyć cos z języka biznesowego na techniczny, szczególnie jeśli nie dostaniesz analityka do projektu. Musisz tworzyć, czytać i dobrze rozumieć dokumentacje projektową typu specyfikacje wymagań biznesu czy dokumentacje techniczną. Nawet w ramach raportu często musisz dodawać opisy po angielsku.
  • Odpowiedz
@hitsmer: Sam się niedawno przebranżawiałem. Tak jak wyżej, zacznij od angielskiego i równolegle ucz się sql. Wydaje mi się że od tego najlepiej zacząć. Materiałów Ci nie będę polecał bo źródeł z których można się uczyć sql jest tak dużo że ciężko powiedzieć co jest lepsze a co nie. Plus w tej robocie musisz być samodzielny jeżeli chodzie o szukanie informacji. Ewentualnie możesz dopytać @Sad_poyato jakie zagadnienia z SQLa uważa za
  • Odpowiedz
@hitsmer można założyć, ze tak, ale też nie do końca. Szczególny nacisk trzeba położyć na mówienie i słuchanie, w miarę swobodną konwersacje, a nie skupiać się na gramatyce i jak najbardziej bogatym słownictwie ogólnym. Polecam opanować kluczowe słowa techniczne i biznesowe. Angielski pisany zawsze możesz sobie podciągnąć później i posiłkować się translatorem, ale gadanie jest tu decydujące na początkowym etapie i zazwyczaj weryfikowane. Dużo słuchaj nagrań po angielsku i najlepiej jakbyś miał
  • Odpowiedz
@Moron: @hitsmer: Nie słuchałbym tego, ja pracuje od około pół roku i rekrutacja jest cały czas otwarta. Tylko chętni są słabi bo jest dużo ludzi którzy coś potrafią prostego napisać w sql i zrobić jakiś prosty raport w pbi i szukają roboty. Podstawy matmy też kuleją u niektórych. Jak jesteś ogarnięty to znajdziesz pracę, a jak po dwóch kursach na udemy będziesz jej szukał to faktycznie możesz mieć problem no
  • Odpowiedz
@jakismadrynickpolacinsku: Pewnie dużo zależy od stanowiska i specyfiki firmy ale generalnie uważam że dobrze ogarniać statystykę na poziomie studiów. Generalnie statystyka opisowa no i fajnie tez potrafić działać na szeregach rozdzielczych przedziałowych bo tego ktoś z matmą na poziomie liceum raczej nie zna.
  • Odpowiedz