Wpis z mikrobloga

Kupując etf dystrybuujacy, etf płaci 15% podatku od dywidendy u źródła, oraz u nas płacimy kolejne 19%.

Czy ETF akumulujący pod spodem, też płaci te początkowe 15% podatku?

Bo zastanawiam się czy na IKE kupować dywidendowe czy akumulujące.
#gielda #etf
  • 10
@NoKappaSoldier73: @KOLEGAMAMY: @Smokalaskanski: Okej, dobrze wiedzieć.

Aczkolwiek w gruncie rzeczy dla tego o czym myślę, to bez większego znaczenia dla mnie, bo poza IKE nie chce dywidendowych żeby nie bawić się w rozliczanie z tego podatku.

Akumulujące też płacą 15% podatku przed wypłatą, prawda?

A chce dystrybuujace, ze względu na to, że na IKE po jakimś czasie będę miał po prostu większy kapitał niż limit wpłaty na IKE w
etf płaci 15% podatku od dywidendy u źródła


@Akke: Nie. Nie ma jakiegoś międzynarodowego przepisu dla funduszy żeby płaciły jednakową stawkę podatku. Stawki są różnie zależne od wielu czynników (krajów, rodzajów ETFów itd)

oraz u nas płacimy kolejne 19%.


@Akke: Znowu nie. To zależy od konkretnego przypadku.

A chce dystrybuujace, ze względu na to, że na IKE po jakimś czasie będę miał po prostu większy kapitał niż limit wpłaty na
@Akke: w etf płacisz 19% od dywidendy, nie różnce. W akcjach spółek np. amerykańskich płacisz różnice tylko jeśli masz formularz w8ben u swojego maklera.
Na IKE bez różnicy, też mam u siebie dystrybujące.
@Asceus: > Nie będziesz miał większego kapitału niż gdybyś miał tego samego ETFa w formie akumulującej. Co najwyżej będziesz miał więcej w formie PLN zamiast aktywów.

jestem swiadomy że równie dobrze mogę sprzedać jednostki ETFa, ale po prostu lepiej by mi się operowało na PLNach z dywidendy.

@stateknaniebie: @Smokalaskanski:

problem polega na tym, czy etf dystrybuujacy się opłaca, czy te 15% które pobierane jest przy wypłacie dywidendy, jest również