Wpis z mikrobloga

Potrzebuję wyciąć w desce sosnowej rowek o szerokości 7 mm długi na jakieś 80 cm (dokładnie to kwadrat 20x20 cm), głęboki na max. 5 mm. Jest jakiś sposób żeby to dobrze zrobić bez frezarki? Czy trzeba będzie inwestować w sprzęt?

Mam w domu wiertarkę, wkrętarkę, wyrzynarkę, piły ręczne, dłuta, ale nie mam frezarki.

Chciałabym w środku wkleić LEDy żeby podświetlać od spodu coś co na tym postawię.

#diy #majsterkowanie #drewno #zrobtosam #handmade #kiciochpyta
  • 10
@Idahoo: możesz próbować z jakimś inscenizowanym stojakiem na wiertarkę, żeby wiertło było idealnie pionowo, poprawdzić deskę an odpowiedniej głębokości i kupić wiertło frezujące
@Idahoo: możesz próbować piłą tarczową ciąć rowek, a końce dłutować, ale dłubania z tymi końcami trochę będzie. Frezarka górnowrzecionowa kosztuje 200zł za nówkę, używana stówę, kup, zrób, sprzedaj.

znam nawet kogoś, kto ma wiertarkę stołową, będę musiał sprawdzić


@Idahoo: frezowałem drewno na wiertarce stołowej, da się, ale efekty są takie sobie, taka wiertarka ma zbyt wolne obroty. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli to jest tania chińska wiertarka typu Parkside za 500zł, to
@Idahoo: a no to sztywna będzie pewnie wystarczająco, ale z obrotami pewnie będzie tak sobie, bo w wiertarkach, zwłaszcza takich kolumnowych duże obroty zwyczajnie nie są do niczego potrzebne, nawet przekładając paski na kołach pasowych więcej, niż 2000RPM nie ustawisz, podczas gdy do czystego frezowania drewna przydałoby się tak z minimum 5x więcej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Idahoo: usuń większość materiału wiertłem forstnera na szerokosć wpustu, wyrównaj boki dłutem głębokość do wymiaru doprowadź improwizowanym wyżłabiakiem 'poor man router' by Paul Sellers
Radzę znaczyć nożykiem, ołowek nie jest dokładny;)