Wpis z mikrobloga

Nie doceniłem fizyki płynów w #dwarffortress Postanowiłem tunelem dostarczyć sobie nieco wody do przygotowanego zbiornika pod ziemią z rzeki na powierzchni. Połączenie zakończyłem zimą, gdy rzeka była zamarznięta i zająłem się innymi tematami. Projekt przypomniał o sobie wiosną, gdy woda przelewała się przez studnię na poziomie nad zbiornikiem.

Nie wiem dlaczego, ale założyłem, że gdy woda dotarła do poziomu ze zbiornikiem, to co najwyżej wypełni się po sufit tego poziomu i koniec. Nie sądziłem, że ciśnienie z wyższych poziomów, którymi ta woda tam dociera, spowoduje, że zacznie ją wypychać przez otwory w suficie (studnia) na wyższe poziomy. I robiłem już takie podwodne zbiorniki wodne w wersji classic, ale gram na tyle rzadko, ze najwyraźniej nie utrwaliłem wiedzy.

I teraz mam akwarium. :)
Pobierz VGT - Nie doceniłem fizyki płynów w #dwarffortress Postanowiłem tunelem dostarczyć so...
źródło: comment_1671296054YYJhs7vuGjPtIp7Jv6APnC.jpg
  • 4
Poprawcie mnie jeśli się mylę. Na tym screenie na dole jest tunel dostarczający wodę z powierzchni i zbiornik z jednym floodgate, nad którym jest studnia. Jeśli teraz dobrze mi świta pamięci, sensowny fix, to będzie stworzenie dodatkowego zbiornika pośredniego (kolor czerwony), dodanie drugich floodgate (kolor zielony) i otwieranie tych dwóch floodgate na przemian
Pobierz VGT - Poprawcie mnie jeśli się mylę. Na tym screenie na dole jest tunel dostarczający...
źródło: comment_1671296575VsX9nPPCZqpgBlX9BCl4wF.jpg
@VGT: to o czym mówisz powinno zadziałać, ale lepszy byłby mechanizm, w którym nie będziesz musiał pamiętać o otwieraniu grodzi. Chyba można wykorzystać fakt, że woda przemieszczając się po skosie resetuje ciśnienie i że ciśnienie jest wyrównywane do konkretnego poziomu. Na filmiku niżej gość to wyjaśnia dość klarownie
Morderczy_Morszczuk - @VGT: to o czym mówisz powinno zadziałać, ale lepszy byłby mech...