Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do architekta/konstruktora z budowlanki (konstrukcje stalowe).

Która wersja stężeń jest poprawna i dlaczego? Z tego co ja się dowiedziałem do wersja 1 jest poprawna (chyba że zależy to od konkretnego przypadku). Nawet gdy miałem stężenia tak jak w wersji 2 i siły się znosiły z innymi węzłami (zweryfikowane przez MES) to i tak budowlaniec kazał mi zmienić na wersję 1. Może ktoś ma coś o tym w jakiejś literaturze?

#inzynieria #inzynier #cad #mechanika #architektura #budownictwo
Uriel0987 - Mam pytanie do architekta/konstruktora z budowlanki (konstrukcje stalowe)...

źródło: comment_16712119761KxL9cETDkWHmQ182hPzYd.jpg

Pobierz
  • 4
@Uriel0987: Zależy to od konkretnego przypadku, literatura nic tutaj nie wniesie, im bardziej podstawowe stężenia tym konstrukcja sztywniejsza, ale nie zawsze można zastosować pełne stężenie przykład 0 (czyli pełne skrzyżowanie) i się kosztem większych przekrojów belek i słupów daje inne stężenia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Uriel0987: obie wersje są poprawne, zależnie od tego, czego potrzebujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie zajmuję się takimi rzeczami, ale z takiej podstawowej intuicji układ z lewej tworzy sztywną tarczę i zabezpiecza jakiś większy układ którego jest częścią przed globalną utratą stateczności. A ten po prawej zapewnia stateczność przede wszystkim swoim elementom - hebom, poprzez zmniejszenie długości wyboczeniowych belek
@Uriel0987: z tego co zauważyłem na projektach, z którymi mam do czynienia to wariant 1 jest stosowany do zapewnienia sztywności globalnej. Wariant 2 jest stosowany głównie do ograniczenia długości wyboczeniowych w przypadku belek obciążonych osiowo. Często wariant 1 jest zamiany z opcją stężeń w układzie X zamiast V.