Wpis z mikrobloga

jest taka sprawa:

mam wspólny plik z kilkoma osobami, gdzie zapisywaliśmy jakieś dane + daty, no ale część zespołu wpisywała daty w formacie angielskim(xD), a część w polskim. teraz mamy niezły burdel. można to jakoś ujednolicić, czy pozostaje poprawienie tego ręcznie?
#pracbaza #excel #programowanie
  • 11
@zbaszynek:
PQ powinno bez problemu ujednolicić. Chyba, że naprawdę popłynęli z kreatywnością.
Albo pobawić się wyciąganiem składowych dat za pomocą =ROK(), =MIESIĄC(), =DZIEŃ() i sklejaniem tego za pomocą &, ale to mało eleganckie.
@severh: było ustawione losowo, pewnie nikt na to nie zwrócił uwagi i przekręcało po wpisaniu. nie wiem. zmieniłem na polski, żeby każdą datę, nawet źle wpisaną dawało w poprawnym formacie. wygląda teraz ok, ale nie wiem czy nic się nie wykrzaczyło, bo kilka tysięcy rekordów

@Polinik: kurczę, brzmi poważnie. jak format daty nie zrobił tego poprawnie to będę się musiał dokształcić.

dzięki :)
@zbaszynek Pracuję z Amerykanami i Brytyjczykami - jedyny akceptowalny format dat to miesiąc słownie albo skrótem, bo później nijak nie dojdziesz do tego co jaka data oznacza. Ustaw ten format na całą kolumnę na przyszłość, a teraz to żadne cuda Ci nie pomogą, bo uprzejmy Amerykanin mógł wpisać europejską datę, a ktoś z Europy myślący że to amerykański spreadsheet mógł wpisać amerykańską datę. Możesz próbować zmieniać w zależności od tego kto wpisał,
@Polinik: są dwa formaty. angielski i polski. ktoś to przepisywał, więc zakładam że excel sam zmieniał np. 15.02.2022 na 02.15.2022 - > z tym pomogła formułka, ale nie ze wszystkim, bo np. 01.07.2022 zamieniło na 07.01.2022 - i tu już trzeba sprawdzać ręcznie. na szczęście mogę wyciągnąc raport, więc chyba zrobię to za pomoca jakiegoś porównania, czy data w systemie zgadza się z datą w pliczku. przynajmniej mi podkreśli, no a