Wpis z mikrobloga

Jak rozwiązana jest kwestia kluczy w portfelach sprzętowych?
Załóżmy, że mam Ledgera. Generuje sobie seeda. I teraz na podstawie tego seeda generowany jest klucz publiczny?
Co w przypadku jak padnie mi HW lub jak np. upadnie firma produkująca Ledgera? Na podstawie seeda mam dostęp do krypto korzystając z innego portfela?
#ledger #kryptowaluty #bitcoin #tezos
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jaszczomp27: nie seed to zapis master klucza prywatnego, na jego podstawie jest generowane całe drzewo kluczy prywatnych i odpowiadających im adresów ( czyli shashowanych kluczy publicznych).
Seed ma uniwersalny standard więc możesz go zaimportować do innych portfeli, które odtworzą całe drzewo.
  • Odpowiedz
seed phrase


@gysnde: nie wiem jak można tego nie wiedzieć kek i mylić to z seedem używanym przez generator
seed + password + HD Path => private key
private key => public key
public key => public address
  • Odpowiedz
@dean_corso:

kek zapis 24 słów to zapis klucz priv a nie seed, seed to błęda nazwa

mnemonic -> seed -> master private key https://youtu.be/hRXcY_tIlrw?t=220

w zasadzie mnemonic to zapis seed + checksum, więc mogą być dowolne słowa, poza tym, że ostatnie jest checksumą. Z zapisem klucza nie ma to nic wspólnego - to tylko bity entropii.
  • Odpowiedz
@gysnde: jakbyś był dłużej w krypto to byś rozumiał ten proces ( ͡° ͜ʖ ͡°)
kiedyś nie było HD walletów ani BIP39, wallet generował jeden klucz priv i jego się backupowało w różnej formie zależności od walletu
jak wymyślono HD wallety to backup stał się problemem, bo musiałeś oddzielnie backupować każdy klucz priv, po każdej nowej transakcji trzeba było robić backup żeby zawierał kolejny wygenerowany klucz
  • Odpowiedz
@gysnde: ja pisałem swoje generatory i dobrze znam ten proces, w krypto wiele pojęć zostało bezmyślne zapożyczonych z kryptografii i jest używanych do zupełnie innych procesów, seed jest tu sztandarowym przykładem
  • Odpowiedz