Wpis z mikrobloga

Hah. Zrobiłem najsmaczniejszą rzecz w tym roku i prawie ją właśnie wylałem jako odpad ( ͡° ͜ʖ ͡°) Aż zapisze żeby za rok nie zrobić głupoty :D Syrop z "odpadów" po werbenach cytrynowych. Ogólnie po zbiorach na "prawdziwe" syropy siedziałem, dłubałem, skubałem listek po listku żeby mieć jak najbardziej czysty surowiec beż żadnych niedoskonałości i łodyg i powiem tak - nie warto. Szkoda mi było w sumie wyrzucać to co zostało więc pomyślałem sobie żeby wszystkie "odpady" i to czego mi sie już nie chciało skubać wsadzić w słoik, zasypać cukrem i zobaczymy co będzie. Początkowo nie działo sie nic, sok zbierał sie bardzo powoli bo w sumie ile soku mogą puścić zdrewniałe łodygi. Cały czas byłem pewny że nic z tego nie będzie i kto w ogóle wpada na takie pomysły żeby robić syrop z gałęzi ale jednak. Dzisiaj stwierdziłem że już mi tej słoik zaczyna przeszkadzać i trzeba sie tego pozbyć, dobrze że spróbowałem przed wylaniem :D Czysty syrop z werbeny sam w sobie jest mistrzowski ale to go przebija. Dużo ciemniejszy. Dzięki zdrewniałym częścią nabrał głębi, smak bardziej miodowy, nawet spadziowy bym powiedział. No jednak polecam bardziej robić z odpadami niż bez :D Potok słów bo aż sie podjarałem xD Po lewej "prawdziwy" syrop z samych czystych liści, po prawej "odpadki" #domowasuszarnia #ogrodnictwo #gotujzwykopem #ziola
Pobierz Niewiemja - Hah. Zrobiłem najsmaczniejszą rzecz w tym roku i prawie ją właśnie wylałe...
źródło: comment_1671055316Qv6bo9DKWdNNLDzP3PnYSs.jpg
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Niewiemja: pierwszy lepszy przepis jaki znalazłem mówi o trzymaniu roślin w zakresie 2 dni. Ty trzymałeś chyba dużo dłużej a biały kolor to chyba fermentacja bakteryjna. Czy mógłbyś podać przepis z mniej więcej informacjami ile czasu milczysz roślinę w syropie?
@cweliat: Zależy z czego robisz, jak z czegoś co ma w sobie dużo soku to rozpuści sie w całości. Z takiego bardziej stałego materiału nie, w całości sam z siebie sie nie rozpuści w całości. Ale wystarczy zagotować troche wody w czajniku i polać po ściankach, minimalnie, tak żeby cukier sie rozpuścił ale nie rozwodnić syropu
@pstrag: W zakwasie? Dasz link do tego przepisu? :D Tutaj nie było żadnej fermentacji, ten biały kolor to cukier po prostu :D Jak wyżej, półtora miesiąca temu zasypałem cukrem, dzisiaj zlałem zawartość. To jest cały przepis w sumie na syrop - wsadzić do słoika, zasypać cukrem, poczekać aż zawartość słoika puści sok i cukier sie rozpuści. W takim stężeniu cukru nie ma szans na jakiekolwiek bakterie
@cweliat: @pstrag: Łatwiejszy przykład. Cytryny i limonki w syropie. Przepis taki sam, zasypać cukrem pod korek, cukier sie rozpuszcza, w miare rozpuszczania dosypywać bo będzie opadał. Jak sie go już rozpuści tyle że nie będzie gdzie dosypywać zamknąć słoik ( ͡° ͜ʖ ͡°) Te robiłem chyba z dwa lata temu, cukier to konserwant, w takiej ilości bakterie nie mają jak działać. Do zużycia w całości
Pobierz Niewiemja - @cweliat: @pstrag: Łatwiejszy przykład. Cytryny i limonki w syropie. Prze...
źródło: comment_1671057106zfwLuPz20m5YK8e2lLqOke.jpg