Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko248
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

429

POZNAŃ: 106 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie [ZDJĘCIA]

POZNAŃ: 106 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie [ZDJĘCIA]

Jak co roku główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskic

balzaq
balzaq
balzaq
z
wielkopolskamagazyn.pl
dodany: 28.12.2024, 13:28:47
  • #
    powstanie
  • #
    obchody
  • #
    powstaniewielkopolskie
  • #
    patriotyzm
  • #
    historia
  • #
    wielkopolska
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (42)

najlepsze

mr-dawid
mr-dawid
29.12.2024, 00:07:07 via Android
  • 54
To niedobre o tym mówić. Lepiej po raz setny wspominać o nieudanych zrywach. Nic nam nie wychodzi lepiej jak użalanie się nad sobą i uznawanie samych siebie za moralnych zwycięzców ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Misiekkkk
Misiekkkk
29.12.2024, 00:39:31 via Android
  • 4
@mr-dawid ale nikt nie broni hucznego obchodzenia powstania Wielkopolskiego na miarę powstania Warszawskiego.
  • Odpowiedz
Pomorski_Wilk
Pomorski_Wilk
29.12.2024, 15:24:12 via Wykop
  • 4
@polacy_nigdy_nie_klamia: Akurat na obronę organizatorów powstania trzeba przyznać to, że nikt nie spodziewał się takiej szajby u Niemców i pokazówki na cały świat. W 1944 roku wojna była przegrana, polityka okupacyjna złagodniała i Niemcy chcieli wręcz rekrutować Polaków do walki z Sowietami.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli - powstanie warszawskie nigdy nie powinno wybuchnąć, bo po Stalingradzie i Kursu wiadomo było, że przyjdzie nowy okupant, więc należało się zbroić na jego
  • Odpowiedz
KulaChleba
KulaChleba
29.12.2024, 05:01:59 via Wykop
  • 1
W poznańskiej serwerowni wypoku też coś powstało, a może raczej stanęło...( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

spider19447
spider19447
29.12.2024, 20:06:54 via iOS
  • 0
Chwała Bohaterom !
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

autotldr
autotldr
28.12.2024, 13:28:55 via Wykop
  • 0
To najlepszy tl;dr, jaki mogłem zrobić, oryginał zmniejszony o 73% (jestem botem)

Uroczystości rocznicowe Powstania Wielkopolskiego

W dniu 27 grudnia odbyły się główne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które miały miejsce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Przedsiębiorcy, przedstawiciele władz oraz społeczności lokalnej złożyli kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan i uczcili pamięć bohaterów powstania, które zakończyło się sukcesem w 1918 roku. Z okazji rocznicy miały miejsce sygnały dźwiękowe tramwajów oraz autobusy zatrzymały się, a mieszkańcy wspólnie zaśpiewali
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ty_O
ty_O
ty_O
28.12.2024, 15:09:13 via Android
  • 0
@autotldr nie no jak powstanie się udało to nie ma nad czym rozmawiać
  • Odpowiedz
CJzSanAndreas
CJzSanAndreas
28.12.2024, 23:54:04 via Wykop
  • -5
Jedyne wygrane
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ArtVSS
ArtVSS
29.12.2024, 01:03:34 via Wykop
  • 10
@CJzSanAndreas: nie jedyne.
  • Odpowiedz
BlogoslawionyTwarozyc
BlogoslawionyTwarozyc
29.12.2024, 11:50:29 via Wykop
  • -3
Jedyne wygrane


@CJzSanAndreas: na szczęście, chociaż to głównie dzięki niskiemu morale u niemieckich żołnierzy w Polsce i twardej postawie Francji wobec Prus, które szykowały kontratak, a tego byśmy nie odparli, bo Niemcy, chociaż pobici na Zachodzie, dramatycznie górowali militarnie nad zrujnowaną Polską.
  • Odpowiedz
czehoo
czehoo
29.12.2024, 13:30:06 via Wykop
  • -7
Provinz Posen w Królestwie Prus odgrywało rolę takiego Podkarpacia. Peryferyjny i biedny region (jak na warunki niemieckie), który pomimo polityki kolonizacyjnej Berlina wciąż był w większości zamieszkany przez nacjonalistycznie nastawionych Polaków. Nic dziwnego, że Niemcy położyli lachę na te tereny, choć mogli je spokojnie odbić
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pomorski_Wilk
Pomorski_Wilk
29.12.2024, 15:16:44 via Wykop
  • 3
@czehoo: Największą dziurą w ówczesnych Niemczech były akurat Prusy Wschodnie, gdzie polskojęzyczny Mazur był symbolem ciemnoty. Poznańskie było wprawdzie krainą rolniczą, ale dobrze zagospodarowaną (lepiej niż Pomorze i Prusy) i jedynym miejscem, gdzie Polacy nie dali się stłamsić ekonomicznie Niemcom. Niemcy chcieli pobić szybko powstańców, ale nie mieli jak, bo z jednej strony naciskali na nich Alianci, a z drugiej mieli na głowie rewolucje i bunty w armii. To właśnie
  • Odpowiedz
niecodziennyszczon
niecodziennyszczon
niecodziennyszczon
29.12.2024, 23:37:32 via Wykop
  • 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
crash-test
crash-test
crash-test
29.12.2024, 00:21:57 via Wykop
  • -10
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mr-dawid
mr-dawid
29.12.2024, 19:56:42 via Android
  • 0
@crash-test tak, wielkopolskie wygrali
  • Odpowiedz
Czolgowy_tank
Czolgowy_tank
28.12.2024, 16:03:31 via Wykop
  • -11
Polacy byli wścieli na Niemców za pokój Brzeski, stąd te powstania. Niemcy po prostu Polaków zrobili w uja.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

pulutlukas
pulutlukas
28.12.2024, 22:01:41 via Wykop
  • 3
@Czolgowy_tank: To się nazywa WIELKA TEORIA WSZYSTKIEGO :D
  • Odpowiedz
Pomorski_Wilk
Pomorski_Wilk
29.12.2024, 15:38:23 via Wykop
  • 0
@galicjanin: Nie zgadzam się. Nazwę to remisem. Katowice były wtedy najmniejszym miastem (Bytom, Gliwice, Królewska Huta i nawet Zabrze były większe). Mieliśmy więcej kopalń i podobną ilość hut, ale wygranym nazwałbym, gdybyśmy mieli granicę na Odrze i gdzieś między Strzelcami Opolskimi a Opolem (linia Korfantego), czyli cały GOP po stronie polskiej. I prawdopodobnie byłoby tak, gdyby nie poroniony pomysł z głosami emigrantów śląskich z głębi Niemiec, którzy przeważyli szalę w
  • Odpowiedz
Mordall
Mordall
29.12.2024, 00:51:23 via Wykop
  • -12
Gdyby nie ultimatum Francji to powstanie skończyłoby jak wszystkie inne polskie powstaia czyli zostałoby zmielone w pul. Ale polaczki nadal myslą że coś wygrano XD
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

BlogoslawionyTwarozyc
BlogoslawionyTwarozyc
29.12.2024, 11:46:33 via Wykop
  • -5
@Mordall: to, że dostajesz minusy jest najlepszym dowodem na to jak marną pamięć historyczną ma większość ludzi. Gdyby nie Francja i twarda postawa marszałka Ferdinanda Focha to Niemcy doszliby pewnie do Warszawy.
  • Odpowiedz
Pomorski_Wilk
Pomorski_Wilk
29.12.2024, 15:19:34 via Wykop
  • 1
@Mordall: W pełni się z Tobą zgadzam, ale sztuka organizacji powstania polega na tym, żeby wybrać dobry czas na jego wybuch. Powstanie listopadowe powinno było wybuchnąć nie w 1830 roku, ale w 1848 roku (rewolucja węgierska), a najlepiej w 1855 roku (wojna krymska). Wielkopolanie perfekcyjnie trafili z terminem oraz także przez prawie dwa miesiące dobrze się bronili praktycznie nie mając wsparcia z Polski (w przeciwieństwie do trzeciego powstania śląskiego)
  • Odpowiedz
niecodziennyszczon
niecodziennyszczon
niecodziennyszczon
29.12.2024, 00:06:38 via Wykop
  • -12
nie warto było
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

autogas-africa
autogas-africa
autogas-africa
29.12.2024, 00:12:59 via Wykop
  • 10
@niecodziennyszczon: masz rację, nie warto było. W konsekwencji tego przyszedłeś naświat i musisz mówić po polsku a mogłeś po mandaryńsku. Życie nie jest sprawiedliwe.
  • Odpowiedz
niecodziennyszczon
niecodziennyszczon
niecodziennyszczon
29.12.2024, 11:18:17 via Wykop
  • -8
a mogłeś po mandaryńsku


@autogas-africa: Pomyliły ci się trochę miejsca na globusie, ale i tak bywa ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Chuck Norris nie żyje
Chuck Norris nie żyje
6408
85% zatrudnionych w PUP to kobiety
85% zatrudnionych w PUP to kobiety
2611
Służba zdrowia potrzebuje natychmiast OBOWIĄZKOWEGO prostego RCP dla lekarzy
Służba zdrowia potrzebuje natychmiast OBOWIĄZKOWEGO prostego RCP dla lekarzy
2625
Kto próbował wydobyć z aresztu Sebastiana M.? - reportaż "Uwagi!"
Kto próbował wydobyć z aresztu Sebastiana M.? - reportaż "Uwagi!"
2584
Arogancja wójt Kołbaskowa. Parkowanie i światło tylko dla jaśnie panci
Arogancja wójt Kołbaskowa. Parkowanie i światło tylko dla jaśnie panci
2140
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #powstaniewarszawskie
  • #polska
  • #warszawskie
  • #1944
  • #historia
  • #iiwojnaswiatowa
  • #wielkopolska
  • #izrael
  • #drugawojnaswiatowa
  • #warszawa
  • #chmielnickiego
  • #styczniowe
  • #nowyjork
  • #wydarzenia
  • #miasto44

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking