Wpis z mikrobloga

Rozpocząłem swoją przygodę z krypto, planuję co miesiąc inwestować 1000-2000zł. Na ten moment jest to inwestycja średnioterminowa 2-5lat, ale z czasem może zmienię zdanie.
Pportfel to 60% btc i 40% ltc z uwagi na nadchodzący halving, ale im dłużej czytam, tym bardziej jestem przekonany do proporcji 90% bitcoin, reszta obojętnie. Czy to dobra strategia dla amatora?

Druga kwestia to portfel, gdzie to przechowywać? Na razie mam trust wallet na starym telefonie, ale w sumie nie wiem nawet jak to działa, co się stanie jeżeli stracę urządzenie? Czy sam portfel jest bezpieczny?
Jeżeli chodzi o cold wallet typu ledger, wiem, że jest to najbezpieczniejsze, ale co jeśli go zgubię, samoistnie przestanie działać, albo wpadnie mi do kibla? xD
W sumie dlaczego zwykły telefon nie może być cold walletem, czym się różni od ledgera?
#bitcoin #kryptowaluty
  • 28
Czy to dobra strategia dla amatora?


@Malkof: Dla amatora na 5 i więcej lat to 100% BTC. Można wziąć 10% ETH lub innych altów, ale to na krótki termin (miesiąc, rok) i trzeba wiedzieć co się robi (np. gra pod jakieś wydarzenie). Alty to czysty hazard. Wypali jeden na 1000. BTC najmniejsze ryzyko, ale i mała nagroda (na wzrost większy niż 10 razy w ciągu tych 5 lat nie ma co
@Jah00:

BTC najmniejsze ryzyko, ale i mała nagroda (na wzrost większy niż 10 razy w ciągu tych 5 lat nie ma co liczyć).


Czyli to daje jakieś 60% (przy procencie składanym) zwrotu z inwestycji rocznie. To "najmniejsze ryzyko" jest znacznie większe niż jakiekolwiek konwencjonalne instrumenty finansowe, jeżeli oferuje takie potencjalne stopy zwrotu. Zakładanie że 1000% zwrotu przez 5 lat to byłaby "mała nagroda" to oderwanie od rzeczywistości - chyba że traktujemy
@tomek123456789: Co? 10 razy w ciągu 5 lat? 1 mln $ za 1 btc do 2030 jest faktem, a to daje wzrost rzędu 59x. Mój pierwszy bitcoin względem ATH zrobił 136x w 6,5 roku. 59x wydaje się dużo, ale w odniesieniu do ATH to raptem 15x. Trudno byłoby mnie przekonać, że do 2030 1 btc nie będzie warty 1 mln $. Dlatego jestem all in w btc.
@rysiekryszard: na czym się opiera założenie że BTC osiągnie $1M w 2030? Jedyną użytecznością BTC są względnie tanie transakcje. Jeżeli krypto nie wejdzie do mainstreamu (na zasadzie, że w statystycznym sklepie zapłacisz krypto bez "przewalutowania") to wycena $1M jest całkowicie nierealna moim zdaniem. Po pewnym czasie hype na krypto może się skończyć i cena przestanie rosnąć w taki sposób.
To "najmniejsze ryzyko" jest znacznie większe niż jakiekolwiek konwencjonalne instrumenty finansowe, jeżeli oferuje takie potencjalne stopy zwrotu.


@tomek123456789: Twoja wycena ryzyka jest błędna i jest na zasadzie "wydaje mi się", albo "niemożliwe".

na czym się opiera założenie że BTC osiągnie $1M w 2030?


@tomek123456789: Po pierwsze na spadku wartości dolara. Po drugie ogromny kapitał instytucjonalny tylko czeka by zainwestować w BTC, potrzebne są tylko rgulacje i odpowiednia infrastruktura prawna i