Wpis z mikrobloga

Dzisiejsza przesyłka () Pół dolara z czasów kolonialnych Stanów Zjednoczonych wydany w stanie Maryland z roku 1770. Stan zachowania bardzo zużyty, z tyłu w trzech miejscach jest przyklejany taśmą, ale czego można się spodziewać po obiegowym papierze mający ponad 250 lat. Obecnie mój najstarszy banknot w kolekcji
#banknoty #numizmatyka #pieniadze #historia #chwalesie
IbraKa - Dzisiejsza przesyłka (。◕‿‿◕。) Pół dolara z czasów kolonialnych Stanów Zjedno...

źródło: comment_167094746556rU3cFZZQNQfcBYk0lXZO.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
@Sahelantrop: Takowych znaków wodnych raczej nie zauważyłem. Banknot został wydrukowany na kilkuwarstwowym prążkowanym papierze przypominający ten użyty na pierwszych banknotach polskich z 1794. Taka trochę tekturka
  • Odpowiedz
@LM2525: Wraz z wysyłką 21 euro ;) Czyli niesamowicie bardzo mało jeśli spojrzeć na to, że bardzo rzadko się je spotyka na rynku europejskim, nie mówiąc już o polskim
  • Odpowiedz
@mojnicknawykopie: Trudno odpowiedzieć na te pytanie... Dla kolekcjonerów którzy codziennie przez kilkanaście lat zajmują się notafilistyką/numizmatyką gołym okiem mogą zauważyć fałszywą monetę czy banknot i z łatwością mogą odróżnić je od oryginalnych walorów. Powinno się patrzeć na ważne szczegóły takie jak kolor, sposób i jakość wykonania, elementy znajdujące się na przedmiocie, ślady obiegu itd
  • Odpowiedz
@mojnicknawykopie: Niestety ale zjawisko pojawiania się współczesnych fałszywych walorów na rynku kolekcjonerskich jest dość częste. Głównie do tego się przyczynił aliexpress... Tracą na tym tylko początkujący kolekcjonerzy, którzy płacą za niewiedzę i za nieuczciwość sprzedających
  • Odpowiedz
@IbraKa: pewnie papierowe łatwiej zweryfikować optycznie. widziełam kiedyś program jak chińczycy robia reprodukcje. to robota tasmowa, każdy malował mały kawałeczek, który miał opanowany.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@IbraKa: Tak teoretycznie można nim byłoby teraz płacić? Podobno każdy dolar który kiedykolwiek był w obiegu jest nadal legalnym środkiem płatniczym w USA.
  • Odpowiedz