Wpis z mikrobloga

Mam taką ładowarkę do akumulatorów. Mogę na niej ustawiać wartość od 200 do 1000 mA. Co to jest? Napięcie ładowania? Czym się różni 200 od 1000? Szybkością ładowania?


@kaczoor: O panie... Natężenie prądu na ogniwo. Jak się na tym nie znasz to lepiej nie ustawiaj bo uszkodzisz aku.

Ogólnie max natężenie mógłbyś sobie sprawdzić w nocie katalogowej producenta aku, ale jest też taka ogólna zasada, że czym większym prądem ładujesz tym
1000 mA


@kaczoor: to natężenie prądu ładowania. Ustaw takie jakie jest zalecane przez producenta ogniwa. Im większa wartość tym szybciej ogniwo zostanie naładowane. Jeśli nie jesteś pewien, ustawienie niższej wartości powinno być bezpieczniejsze od wysokiej.

Wzór na przybliżony czas ładowania to:
t [h] = pojemność ogniwa [mAh] / prąd ładowania [mA]
@faxepl: czy we współczesnych bateriach obowiązuje taka zasada jak kiedyś, przy ładowaniu np akumulatora prostownikiem, że jak ładujesz mniejszym prądem i dłużej to zwiększasz żywotność ogniwa? Bo mnie tak uczyli, żeby przed zimą, na działce, zazwyczaj na ostatnim wyjeździe w sezonie, jak spuszczam wodę, zostawić auto pod prostownikiem na 12h i ładować możliwie najmniejszym prądem tak do 2A (w sensie na prostowniku ustawiam większy ale patrze na wskazania jakim prądem faktycznie
@Caroo: Nie do końca, ni-mh najlepiej ładować prądem 1/2C. Te paluszki ze zdjęcia mają pewnie ponad 2000mAh, więc ładowanie ich prądem 1000mA jest jak najbardziej w porządku. Mniejsze paluszki AAA, które mają pojemności rzędu 1000+mAh ładować prądem 500mA itd.
@europa: Życie jest zbyt krótkie, żeby się przejmować takimi małymi stratami. Poza tym to nie ogniwa litowe, w NiMH ładowanie ogónie jest problematyczne i algorytmy skomplikowane, a same ogniwa dostają po dupie z przeładowania, gdzie tylko najlepsze ładowarki potrafią dobrze określić kiedy akumulator jest pełny.

Poza tym rozumiem dbanie o akumulator w urządzeniu, w którym jest go ciężko wymienić. Jednak tutaj mamy paluszki. Nie mówie, żeby mieć #!$%@?, ale nie warto
@europa: I jeszcze za tym artykułem

Nickel-based batteries are best fast charged; a lingering slow charge causes “memory”


Także, lepiej je ładować szybciej niż wolniej (w pewnych granicach oczywiście) - w przeciwieństwie do ogniw litowych.
Dobra Panie ja Ci powiem co zrobić żeby było dobrze. Jak nigdy nie robiłeś refresza, a akumulatorki mają swoje lata to protip dla Ciebie jest taki. Robisz tak: wkładasz Aku klikasz mode, aż pojawi się discharge refresh. Potem klikasz current i ustawiasz najniższą wartość. Akuski nie lubią dużych prądów. Lepiej ładować długo niskim prądem. W Twoim przypadku 200mA. Następne ładowania na zwykłym charge i niskim prądzie. Mam eneloopy jedne 12 lat i