Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki, mam pytanie co dokładnie oznacza symbol chropowatości nad symbolem spoiny?

Według programu Inventor jest to symbol zarysu -> wyrównanie lica wg norm (ISO/BSI/DIN/GB)

Jednak szukam w dostępnych mi normach, m.in. Iso 2553 i nie mogę doszukać się tego symbolu, czy jest on z jakiejś konkretnej innej normy? Według iso 2553 jest tylko pozioma linia dla oznaczenia palskiego lica, bez symbolu chropowatości


#spawanie #spawalnictwo #cad #pytaniedoeksperta #rysunektechniczny
bn1776 - Mirki, mam pytanie co dokładnie oznacza symbol chropowatości nad symbolem sp...

źródło: comment_1670850640is4It94S3EOnUdS3xZ0Ptv.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bn1776: To oznaczenie obróbki mechanicznej spoin po spawaniu.

@suqmadiq2ama: może warto podejść do wymagań systemowo, nie każda spoina musi być opracowana po spawaniu, jeśli technolog narzuci NIE SZLIFOWAĆ po spawaniu też bedziesz szlifował na płasko?

@bn1776: Są rozwiązania gdzie wymagany jest wymiar, chropowatość i jest płaskość powierzchni którą można uzyskać tylko maszynowo. Nie wiem jak jest w Twoim przypadku ale konstruktor narzuca obróbkę mechaniczną spoin co
  • Odpowiedz
bezwymiarowe oznaczenie chropowatości

@mawojciech:
Zapis oznacza wymaganie obróbki mechanicznej lica spoiny, nie musi mieć wartości liczbowej.
Spoina ma się licować z materiałem rodzimym, lico musi być w tym celu poddane obróbce mechanicznej.

Zgadzam się że łatwiej byłoby uzyskać zamierzony cel pozostawiając spoinę nieobrobiona a dodać informację/wymagania na całej powierzchni. Zresztą nie widzę możliwości zabielenia spoiny bez naruszenia materiału rodzimego.
  • Odpowiedz
@Franzowaty: ale to też obróbka. A znak chropowatości z obróbką bez konkretnych wymagań nie nakazuje użycia czegoś lepszego niż szlifierka ręczna, dopiero oznaczenie płaskości mogłoby coś zasugerować.
  • Odpowiedz
@mawojciech: masz racje że zamiast użyć wyrażenia "obróbka skrawaniem" użyłem "obróbka mechaniczna".
Przez to Twój tok rozumowania był kompletnie błędny.
Przepraszam że wprowadziłem Cie w zakłopotanie.

NIE! Oznaczenie wyraźnie wymaga zastosowania obróbki skrawaniem lica spoiny.
Może jak najbardziej być użyte i NIE JEST tożsame z oznaczeniem wykończenia spoiny na płasko.
Franzowaty - @mawojciech: masz racje że zamiast użyć wyrażenia "obróbka skrawaniem" u...

źródło: comment_1670920734PO0OFjyECUw11yoxEWSBc5.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz