Wpis z mikrobloga

robię trochę półeczek meblowych z płyty wiórowej. Póki co pracuję zagłębiarką ale jak mam zrobić np 6 półek o szerokości 80 cm no to precyzja i powtarzalność jest słaba.
Co powinienem kupić?
Myślałem nad pilarką stołową, np dewalt ma możliwość cięcia elementów nawe do 83 cm. Ale trochę to drogie i duże...

Może po prostu ukośnica z posuwem? Taki evolution RMS255+ tnie na 30 cm, Więc gdybym półkę obracał i ciął na dwa razy to starczyłoby (półki zwykle głębokie na 49cm). Co myślicie?

Ukośnica mi bardziej pasuje bo mniejsza, tańsza i przyda się jeszcze w innych robotach

#stolarstwo #budujzwykopem
  • 37
@ZaQ_1: no może jest jakiś to pomysł. Czyli rozumiem, że jak mam zrobić półki 80cm to najpierw tnę sobie płytę na szablon na 63 cm (mam 17 cm od boku zagłębiarki do tarczy) i potem po prostu przykładam ten szablon non stop? Może ma to sens... Tylko szablon powinien być szerszy niż płyta żeby mi trochę wystawał.
@Smarek37: oczywiście posiadam zaciski, inaczej bym nie był w stanie ciąć półek. Ale jak utnę półkę na 80cm, to jeśli od niej się "odbiję" to zrobię półkę na 97 cm (17cm mam od boku zagłębiarki to tarczy). Czyli zostaje mi zrobienie "formatek" jak mirek wyżej wspomniał
@hipodrom: odrysowujesz sobie ołówkiem od uciętej półki, odsuwasz się łatą czy tam listwą o te 17 cm które zawiera szyna zagłębiarki, zaciskasz tą listwę zaciskami i tniesz. Zero filozofi, nieraz tak ciąłem w terenie
@MOSKITek: ooo takie coś byłoby sztos, ale cena powala. Pokombinuje coś takiego sam zrobić z desek drewnianych i może płaskowników.
Swoją droga rozwalają mnie zawsze te filmiki jak amerykańscy hobbyści mają warsztat większy niż całe moje mieszkanie :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hipodrom: a masz w ogóle szynę prowadząca do tej zaglebiarki? Bo jeżeli tak to wg mnie jest to bardzo precyzyjnie narzędzie. Ja zaglebiarką na szynie tnę u klientów i poza problemami z wąskimi elementami to jest super.
@Smarek37: zrób mi kiedyś fotkę jak to jest połączone

@pigoku: mam. Niestety ta szyna jest praktycznie cała wypełniona przez zagłębiarkę. Wystaje tylko rant dosłownie 3mm. Nie za bardzo mam za co złapać. Nie umiem jej dobrze używać bo nie potrafię jej ścisnąć np do płyty wiórowej.

Jest jeszcze rowek w szynie od spodu, ale musiałbym mieć cienki ścisk żeby go włożyć. Dodatkowo element który tnę musiałby być praktycznie tej samej
Nie nastawiaj się że ukośnicą utniesz 60cm, obracając element i tnąc na dwa razy po 30 cm. Ciężko jest tak zrobić idealnie równe cięcie, nie mówiąc już o odpryskach w przypadku cięcia płyty meblowej, ukośnica zdecydowanie odpada. Do cięcia płyty meblowej są piły stołowe albo pilarki wielkoformatowe z podcinakiem, ale koszt i miejsce jakie to zajmuje zdecydowanie przewyższa nawet najdroższe zgłębiarki.

Jeśli masz dobrą zgłębiarkę, i dobrą szynę - nie wiem jaki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hipodrom: kolego, ten ścisk co pokazałeś jest ok, wsuwasz go w ten rowek od spodu i on sobie w nim swobodnie jeździ po całej długości szyny. Możesz więc złapać element dowolnej długości. Po prostu szyna wystaje z przodu i z tyłu ale ścisk jest przesunięty i trzyma element krótszy niż szyna. Kupuj, jak to założysz i zobaczysz to zalapiesz :⁠-⁠)
Inna sprawa że powinieneś mieć taką gumę od spodu onktrej pisal
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qqwwq: jeszcze co do ścisków. Ten co pokazeles będzie ok ale tzreba się nakręcic śruba, ten makity co Mirek pokazał jest fajny tylko drogi. Można kupić zwykle ściski stolarskie po 9.90 i szlifierka przerobić im główki żeby pasowały do tego rowka w szynie.
@qqwwq: @pigoku: dzięki za pomoc. Technika na pewno jeszcze kuleje bo dopiero zaczynam się wkręcać w to hobby.

Kupiłem z zagłębiarką od razu taki ścisk:
https://allegro.pl/oferta/zacisk-scisk-regulowany-do-prowadnic-szlifierek-12644784436
ale nie pasował do mojej szyny. Szyna ten rowek ma serio malutki, a te ściski mają tą część którą się wkłada okrągłą.

Gumę mam fabryczną na szynie, ale jakoś niepewnie się czuję jak nie mam ścisku. Ustawię sobie wszystko, delikatnie tyrpnę zagłębiarkę chociażby rurą
@hipodrom: no to jest łata. Jakbym chciał przeciąć tą płytę, to byłaby odusnięta i zaciśnięta na tyle od narysowanej linii, żeby przeciąć tą pilarką identyczy kawałek jak poprzedni