Wpis z mikrobloga

#linux

Nowy laptop z grafiką nVidii, lepiej na otwartym sterowniku czy własnościowym? Od dawna nie miałem do czynienia z kartami nVidii i linuxem. System Ubuntu 22.04, notebook używany w biurze, youtube podaje płynnie, animacje także, a to chyba max jeśli chodzi o wymagania. Nikt tutaj więcej niczego nie odpali.

Zależy mi na stabilności, zwłaszcza nie wysypywania się podczas update'ów.
  • 18
youtube podaje płynnie, animacje także, a to chyba max jeśli chodzi o wymagania. Nikt tutaj więcej niczego nie odpali.


@balrog84: a sprawdzałeś, czy w ogóle używasz tej karty? może działa na integrze.
@ly000: @Kryspin013: na razie śmigać będzie na zamkniętym, jak będą problemy wrócę do otwartoźródłowego, tu generalnie ma być tylko pulpit w użyciu, ale wiem, że z nVidią były jakieś problemy ostatnimi czasy, dlatego zapytałem, czy po prostu nie olać.

Nie wiem, 4k 60 fps z YT bez zająknięcia, skakanie po oknach i tak dalej, bez zgrzytów, czy to integra czy nVidia w sumie ch... mnie obchodzi, kto inny używa :)
@balrog84: taki trochę offtop: często ludzie mają np. nvidie + integrę w lapku i tej karty nvidia nigdy nie używają, bo nie grają w gry, a podczas normalnego użytkowania ona się tylko kurzy, no chyba że wymusisz to ręcznie. równie dobrze tej karty mogłbyś nie mieć i miałbyś więcej miejsca na baterię w lapku, dlatego wg. mnie nie ma sensu kupować lapków z GPU do typowej pracy biurowej.
@Kryspin013: na stacjonarce, chodziło mi tu bardziej o to, że update nie uceglał mi kompa w tamtych czasach z driverami i kartą od nVidii, a przyspieszenie sprzętowe było obecne i odczuwalne, w gry się nie grało i tak

ale kojarzę tak z 2-3 lata wstecz, że często się czytało o problemach z nVidią nawet na czystym jebuntu, że nie wstaje itd. pomijając obsługę i funkcjonalność jak wiele ekranów itd.

@ly000:
@Kryspin013: całe moje pytanie w zasadzie wynika stąd, że nie chcę mieć telefonów czy maili od szefowej, że laptop nie działa, żeby go ratować, bo coś się popsuło i potem nie wiadomo, czy z tym walczyć czy zaorać, a jeszcze backup danych itd. a wszystko przez wadliwie kapryśnie działający sterownik, szukałem stabilnego rozwiązania i żeby kotki na yt płynnie, sam lapek za jakieś 10k, z grafą pod jakieś zastosowania graficzne, choć
@balrog84: jak tam jest sama nvidia to nie wiem, mi się #!$%@?ł przy upgrade ale to jak miałem dwa GPU w lapku.

W teorii powinno być ok na własnościowym ale musiałbyś potestować czy np wstaje po wybudzeniu itp.