Wpis z mikrobloga

Czas na aktualizacje mojego głównego portfela akcyjnego.

Obecnie posiadam akcje TUI - 6% portfela (które zgodnie z założeniem sprzedam do końca przyszłego tygodnia. Cena zakupu to 1.64, obecnie 1.67 bardzo mały zysk, delikatnie powiększony o fx.

Kolejna spółką, którą dokładam do portfela jest Amazon. Całkowita inwestycja 20%, obecnie posiadam 10% w cenie 88.46$, kolejne 10% dokupię w tym tygodniu. Akcje będę trzymał długoterminowo.

Prawdopodobnie wielu inwestorów jest niezadowolonych z tego jak wygląda rynek obecnie - bear market, wysoka inflacja, NASDAQ -30% a s&p -20% od all time high, są jednak plusy obecnego stanu. Możemy kupic akcje świetnie prosperujących spółek w “promocji”. Jak w dużym skrócie wybrać takie, które pomimo trudności będą na tyle bezpieczne by w nie zainwestować?

Jeżeli chodzi o gigantów typu Amazon, Google, NVIDIA czy Netflix dobrze jest sobie zadać pytania na wzór Warrena Buffeta.

1. Czy ten biznes jest wrażliwy na działania konkurencji?

2. Czy konkurencji z dużym kapitałem NIE Udało się przejąć rynku tej spółki?

Przykładem, może być Coca Cola i Amex lub współcześnie Google i Microsoft. Microsoft wydal około 15 miliardow dolarów by przejąć rynek Google, co jednak jak dzis widzimy nie przyniosło skutku i Google wciąż kontroluje około 90% rynku "online search", a Microsoft mniej niz 2%. Podobnie Amazon próbował przejąć rynek Googla, co również zakończyło sie niepowodzeniem. Bezos powiedział wtedy "Google jest jak góra, możesz sie na nią wspiac, ale nie możesz jej ruszyć".

Przykładem utraty rynku na rzecz konkurencji może być Netflix co jeszcze na ten moment nie jest jednoznaczne, ale powoli w sile umacniają się takie platformy jak Disney+, Amazon Prime, Hulu, Apple. Dlatego przestrzegam przed zakupem akcji Netflix, w przyszłości może sie okazać ze ten rynek zdominuje inny gracz lub zostanie on podzielony co widać w tej chwili. Oczywiście walka wciąż trwa jednak wydaje sie ze inne platformy streamingowe poszerzaja swoja oferte o programy informacyjne czy sport, a Netflix notuje spadek subskrybentów na ich rzecz.

Amazon swej przeszłości również stoczył “bitwę” tym razem o rynek e-commerce z innym gigantem Walmartem. Walmart pomimo ogromnych nakładów finansowych I użycia wszystkich możliwych środków takich jak wykorzystanie rozleglej bazy sklepów jako centr realizacji zamówień opanował zaledwie 6%, w czasie gdy Amazon kontroluje około 40% a jego udział wciąż rośnie. I w tym wypadku walka wciąż trwa. Walmart ogłasza coraz to nowe innowacje jak dostawa dronami, dostawa bezpośrednio do lodówki (co ciekawe nawet pod nieobecność klienta), jednak to Amazon jest liderem I nie zanosi sie na zmianę rol nawet biorąc pod uwagę tylko rynek US.

Oczywiście nie inwestuje w AMZN tylko na tej podstawie, dodaje to jako ciekawostkę I jeden z czynników. Bralem pod uwagę obecna sytuacje na rynku, aktualne wyniki finansowe, problemy z jakimi zmaga sie obecnie Amazon miedzy innymi zbyt dużą rozbudowa sieci w czasie pandemii, która skutkuje zamykaniem części magazynów czy wpływ wysokich stop procentowych. Jednak nie wiem czy szersza analiza by kogoś zainteresowała wiec dodaje taki wpis jako ciekawostkę, przy okazji aktualizacji portfela.

To nie jest porada finansowa, inwestycje obarczone sa wysokim ryzkiem.

Chcesz byc wolany do kolejnych analiz?

Zapisz sie TUTAJ i zaplusuj wpis. Cofnij plusa jesli nie chcesz byc juz wolany.

#gielda
JesseJackson - Czas na aktualizacje mojego głównego portfela akcyjnego.

Obecnie po...

źródło: comment_1670830593MgB5xfNI09tZxvtxJOl6EY.jpg

Pobierz
  • 15
MS chyba odrobił lekcję i nie pcha się w wyszukiwarki. Imo idą w ciekawym kierunku po przejęciu github.

Co do Amazon to nie jestem pewien ich dalszej ekspansji. Mają mocną pozycję w USA i UK, w miarę radzą sobie w DE, ale na innych rynkach europejskich nie odnotowują spektakularnych sukcesów i nie są w stanie przebić się przez lokalne marketplace.
@JesseJackson @Niuans: Patrz trochę szerzej. MS czy Amazon to obecnie giga konglomeraty skupiające ogrom różnych produktów i nieustannie inwestujące pieniądze w innowacje. Amazon to nie tylko marketplace ale w ogromnym stopniu usługi dla szerokiego świata IT. Z produktów Amazona korzystają tysiące firm z całego świata i często mało kto dostrzega że używanie zaawansowanych systemów tworzy swego rodzaju symbiozę na lata. Dlatego też Amazon, MS czy Google nigdy nie powinien być rozpatrywany
@gloom: Nigdzie nie pisałem, ze Amazon to tylko e-commerce. Jednak utrata wpływów na rzecz Walmartu nawet w samych stanach, w głównym dla Amazona segmencie bylo by katastrofalne. Natomiast niepowodzenie przy przejęciu rynku online search Googla w żaden sposób nie wpływa na obraz Microsoftu, a pokazuje sile Googla w tej jednej gałęzi rynku. Jak pisałem to tylko jeden czynnik i powinien by traktowany raczej jako ciekawostka. Temat wypadaloby przedstawic lepiej, zrobić pełna
@JesseJackson: sorki, 1 komentarz był do @ Niuans ;) co do reszty to zgadzam się. Myślę że w ogóle kwestia tech gigantów to materiał na wielostronicowe analizy. Często w analizach nie uwzględnia się r&d a to też temat na osobną dyskusję. Czytałem kiedyś fajny artykuł na ten temat, działy r&d pracują nad produktami i rozwiązaniami na wiele lat do przodu, wygra ten kto wstrzeli się w potrzeby rynku za kilka dekad
@JesseJackson: weź mi powiedz co myślisz o takich rzeczach bo może się orientujesz.
Akcje Unity czyli firmy która robiła unreal engine 5,
akcje Wejo czyli firma która robi smartweb (taki przyjaciel palantirka)
akcje Roku czyli firmy która robi software dla tanich telewizorów
Akcje Meta - lub innej firmy oferującej może nie VR ale AR
co teraz myślisz o krypto w obecnej fazie gdzie wszyscy już jakby poznali ten egzotyczny "bitcoin" i
@jonasz787: To pomyliłem, to jednak dobrze mi się wydawało :D Bo chciałem napisać to co poniżej, ale sprawdziłem sobie ticker tylko pomyliłem firmę.
To w takim razie z Unrealem jest taka kwestia. Jego nie można nabyć bo nie jest publicznie notowany. Ale jest myk jak go kupić mimo że jest niepubliczny. ARK ma w swojej ofercie któryś pakiet gdzie jest ekspozycja na Epica i można w niego zainwestować mimo że nie
@caribbean: Nie siedzę aż tak w giełdzie, ale jeśli byłaby możliwość załadowania się w Epic, to nie zastanawiałbym się, bo Unreal Engine podbija coraz to nowe gałęzie przemysłu (Games, VR, AR, ArchViz, Edukacja, Badawczy,...). Stale dodają do niego nowe rzeczy i każda kolejna wersja, to rewolucja. Mówię z perspektywy kogoś, kto pracuje na UE4/5 od 6 lat i widzę jak bardzo się rozwinęli w tym czasie.
@jonasz787: Nanite to jest gość innymi słowy :)
Jak najbardziej, ue5 to jest siła mogąca pchnąć całą branżę do przodu, zniesienie limitów.
No tak jak mówię, możliwość jest. Istnieje, fizycznie gdzieś ;p Teraz ogarniam czy można jakoś przez pośrednika to zrobić, jako że ja prawnie nie mogę ale przecież hajs w crypto można przelać na tamten kontynent, no nie wiem.
Z ciekawośći, bo też trochę swego czasu siedziałem w 3d ale
@2152: Jakie malejące revenue? Chyba miałeś na myśli, niższe niz prognozowane. Rosnący debt to kolejna bzdura. Oczywiście balance sheet mógłby wygladac lepiej ale żeby wiedzieć co jest nie tak to trzeba by chociaż ze 3 earnings reports przeczytać, a Tobie najwyraźniej się nie chciało ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@caribbean: Tak krótko to Unity chyba żadnego ciekawego produktu nie ma, nie jest też liderem w branży. Podobnie Meta jak stworzą jakiś dobry product AR, będzie na to rynek I wszystko wypali to stawiam ze bedziesz mial jeszcze 2 lata zeby kupic i zarobić x5, a na razie to loteria- czekać, obserwować. Roku operuje na bardzo, ale to bardzo ciasnym rynku I musi konkurować z Googlem, Amazonem, Apple, lekko nie jest,