Wpis z mikrobloga

  • 15
2720 + 1 = 2721

Tytuł: Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan
Autor: Monika Góra
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788328067042
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 368
Kolejny niewiarygodnie bulwersujący reportaż. W 1998 zamordowana zostaje młoda dziewczyna, przez 20 lat jej rodzina próbuje skazać winnych tej zbrodni. Kto zabił wie każdy w małym Szczucinie. Ba, o tym, ze dziewczyna nie żyje duża cześć mieszkańców wie dużo wcześniej niż jej rodzina, która szuka Iwony. Policjanci mówią zrozpaczonej rodzinie prosto w twarz, ze Iwona zapewne zaraz wróci, mimo, ze od kilku godzin dobrze wiedza, ze ta nie żyje. Reportaż ujawnia siatkę połączeń, zależności i zmowy na niewyobrażalnym poziomie. Momentami człowiek musi wstać i rozchodzić bezsilność.

„Mówię: „Pozamykali ci kolegów, nie?”. On na to: „Myśmy w pierwszy dzień wiedzieli wszyscy, kto zabił Cyganównę”. Ja mówię: „Jakeście wszyscy wiedzieli, to wszyscy powinniście siedzieć”.


Jedyny minus to to, ze autorka chce chyba na sile dokoptowac do sprawy każda smierć, która wydarzyła się w okolicy. A sprawa i tak nie dotyczy tylko śmierci Iwony, i każdy widzi, ze oskarżeni sprawcy prawdopodobnie maja jeszcze większe plecy, nie trzeba do tego dodawać nic od siebie.

Ciekawostka, Szczucin leży około 30km od Zrębina, gdzie w 1976 doszło do zabójstwa 3 osób a potem krycia zabójców przez cała wieś. O obu tych zdarzeniach nakręcono filmy tytule „zmowa”. O pierwszym dokumentalny, o drugim fabularny.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem#bookmeter#polskiepato#truecrime #reportazbookmeter
Pobierz rudyba - 2720 + 1 = 2721

Tytuł: Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan
Aut...
źródło: comment_1670787019ozLWFk7AekmzgMKylnk1aG.jpg
  • 14
Ciekawostka, Szczucin leży około 30km od Zrębina, gdzie w 1976 doszło do zabójstwa 3 osób a potem krycia zabójców przez cała wieś. O obu tych zdarzeniach nakręcono filmy tytule „zmowa”. O pierwszym dokumentalny, o drugim fabularny.


@rudyba: a miałem o tym pisać, jakiś powalony rejon. O sprawie połanieckiej masz też książkę "Nie oświadczam się".
@ting: Poczytałam, nie przekonał mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) aczkolwiek doceniam, ze jest przeciwna opinia. Plus to czy mnie przekona, czy nie, nie ma znaczenia, ważne jest co powie sąd, a ten ma dostęp do akt utajnionych, w których nie wiemy co jest. Wydaje mi się jednak dziwne, aby jeden policjant miał tak duży wpływ, żeby oskarżyć 17(?) niewinnych ludzi. Rozumiem gdyby oskarżenie byli tylko Klapy, ewentualnie
@rudyba: spoko, szanuję :D mnie najbardziej wkurzyło, że autorka nawet nic nie wspomniała o tej wersji opisanej w artykule, takie całkowite przemilczenie innej wersji, która również trzyma się kupy, dyskwalifikuje ją dla mnie jako rzetelną autorkę. Ale do szczegółów już się niestety nie odniosę, bo książkę i artykuł czytałem dwa lata temu i niewiele pamiętam, poza tym, że po przeczytaniu artykułu złapałem straszny oburz na autorkę xD
@ting: A to się zgodzę, ze autorka w ogóle nie przedstawia żadnych innych hipotez, poza tymi, które wyśmiewa, wiec tu racja. Może powinnam nawet obniżyć swoją ocenę, bo za dokładnie to samo obniżałam już książkom oceny ;)
@rudyba: tam w ogóle po tym artykule jakaś straszna gównoburza wybuchła, rodzina oskarżała autora o nierzetelność i szkalowanie, on coś tam odpowiedział - to wszystko się działo w postach na facebooku, jak Cię interesują takie dramy, to może gdzieś jeszcze to jest