Wpis z mikrobloga

Widziałem że ostatnio pojawił się wątek w którym to ktoś (chyba prześmiewczo) mówi że Poznań jest podobny do Wenecji.
A co ciekawe faktycznie miasto swego czasu było tak nazywane.

Co więc się stało że już z Wenecją ciężko je skojarzyć. Historycznie część koryt została zasypana ale głównym powodem były wielkie projekty socjalistyczne.
Powodem ich był fakt że Poznań był miastem z wysokim lokalnym poziomem wód przez co często bywał zalewany.
Ostatecznie stare koryto warty zasypano w latach 1966–1969 (mimo protestów i kontr projektu urbanisty Władysława Czarneckiego), dziś wielu Poznaniaków chciało by przywrócenia dawnego koryta ale jest to projekt drogi i skomplikowany(choć wykonalny dzięki braku zabudowy na terenie dawnego koryta).

I tak dziś nie mamy już ani wielu wysp w mieście, ani wielkich powodzi (fajną pamiątkę jednej z nich możemy znaleźć na starym rynku 50, gdzie do dziś wisi znacznik jak wysoko woda stała).
Możemy jednak do dziś na mapie miasta bardzo łatwo zobaczyć dawne koryto warty, mamy ulicę "wenecjańską" która teraz nie znajduję się nad wodą. I zdjęcia jak to kiedyś było które wstawiam w komentarzach.

Obrazek który załączam pokazuje cieki wodne w Poznaniu(większość z nich w tej chwili jest skanalizowana lub zasypana).
#poznan
MrNobody567 - Widziałem że ostatnio pojawił się wątek w którym to ktoś (chyba prześmi...

źródło: comment_1670265203EO9y7ePKCvOWvbXXhx4dDt.jpg

Pobierz
  • 23
@MrNobody567: bardzo ciekawy wpis. Szkoda tych rzek i kanałów, mielibyśmy wyspy jak we Wrocławiu.

po bogato zdobionych kamienicach nie ma już w większości śladu


@variss: a dej Pan spokój. Zastanawiam się czasami, kto był większym szkodnikiem w tym mieście. Niemcy, czy Sowieci. Pierwsi zburzyli miasto, ale ci drudzy odbudowali wkomponowując w tkankę miejską prawdziwe nowotwory. Jest wiele miejsc, w których niegdyś stały piękne kamienice, a teraz stoi jakiś kloc.

Północna
rojberwlaczkach - @MrNobody567: bardzo ciekawy wpis. Szkoda tych rzek i kanałów, miel...

źródło: comment_1670321214pS4HWpkEfmj7WMMXjIn629.jpg

Pobierz
@variss: No nie bardzo. Po II w.ś. nigdzie nie odbudowywano mocno zniszczonych kamienic historyzujących z XIX i XX wieku, albo wcale, albo robiono to bardzo rzadko. Po prostu tę architekturę uważano za mało wartościową estetycznie i archaiczną jeśli chodzi standard mieszkaniowy. Z resztą już w dwudziestoleciu międzywojennym szło to w tą stronę i w Poznaniu znajdzie się trochą kamienic oddartych z historyzującego detalu i przebudowanych już w tamtym okresie (np. dwie