Rząd ograniczył też skutki inflacji, wprowadzając tarczę antyinflacyjną i zamrażając taryfy na gaz, a teraz ustawowo ograniczając ceny prądu.
Prezes PiS podkreśla, że walka ze wzrostem cen jest prowadzona tak, by nie doprowadzić do wystrzału bezrobocia, a właśnie powtórki z terapii szokowej domaga się opozycja.
Eksperci podkreślają, że na ostatnie 2 lata przypadła niespotykana kumulacja zewnętrznych kryzysów.
Po pierwsze pandemia COVID-19, która wpłynęła na całą gospodarkę, nie tylko na Europę.
Po drugie mamy wojnę na Ukrainie.
Największy konflikt po roku 1945.
W takich warunkach polska gospodarka urosła najszybciej w Unii w porównaniu do poziomów sprzed pandemii.
Jesteśmy na 2. miejscu we Wspólnocie pod względem najniższego bezrobocia, choć po wybuchu pandemii prognozowano, że jego stopa wróci do 2-cyfrowych poziomów.
Tak się nie stało dzięki rządowym programom osłonowym.
Trudne zadania to specjalność PiS, to specjalność Zjednoczonej Prawicy.
OKLASKI
---
Nasi piłkarze dawali z siebie dużo, grali naprawdę nieźle, ale wygrać z aktualnymi, a kto wie, może i przyszłymi mistrzami świata, się nie udało.
Bo w futbolu chodzi o to, jak mawiał Kazimierz Górski: "żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika".
Tym razem to udało się Francuzom.
Przenosimy się do Kataru, gdzie jest Michał Adamczyk.

---
Dobry wieczór.
To niestety już koniec marzeń o dalszej grze na mundialu.
Mistrzowie świata za mocni na nasz zespół.
Polska w 1/8 finału przegrała z Francja 1:3, ale trzeba podkreślić, że przez spore fragmenty meczu polscy piłkarze walczyli jak równy z równym.
Polacy kończą grę z podniesionymi głowami.
Francuzom udał się rewanż za '82 rok, kiedy przegrali z nami w walkę o 3. miejsce na mundialu w Hiszpanii.
A przy odrobinie szczęścia, to Polska mogła w tym meczu objąć prowadzenie, a wtedy różnie mogłoby to się wszystko dalej potoczyć.
Połączmy się z Mateuszem Nowakiem.
Opowiedz - jak przebiegał ten mecz.
I kto z naszych piłkarzy zagrał dziś najlepiej?

---
Zagraliśmy najlepszy mecz na tym mundialu.
W pierwszej połowie mogło być 1:0 dla nas, ale piłkę wybijali francuscy obrońcy.
Świetnie pokazał się Piotr Zieliński.
Ale serducha na boisku zostawiła cała drużyna i sprawiła, że możemy być dumni.
Ta akcja podwójnie zabolała Polaków.
Mbappe...
Giroud!
Niestety!
Gola straciliśmy tuż przed przerwą i to chwilę po naszej akcji, która powinna zakończyć się bramką!
Bereszyński! Jest gol!
Nie! Nie ma!
Wybijają trzeci raz Francuzi!
A do przerwy z mistrzami świata graliśmy jak równy z równym.
Lewandowski obok!
W pierwszej połowie były dobre momenty, po których wyprowadzaliśmy groźne akcje, utrzymywaliśmy piłkę na połowie przeciwnika.
W drugiej połowie Kylian Mbappe pokazał dlaczego uważany jest za jednego z najlepszych na świecie.
Król strzelców ligi francuskiej zdobył dwie fantastyczne bramki.
Mbappe! Oj, oj, oj...
Biało-Czerwoni zdążyli jednak zamknąć katarski mundial miłym akcentem.
Robert Lewandowski! Rusza!
Lewandowski! Gol!
78 bramkę w kadrze zdobył najlepszy polski napastnik w historii.
Francja - Polska 3:1.
Daliśmy z siebie wszystko, walczyliśmy.
Stworzyliśmy kilka sytuacji szczególnie w pierwszej połowie, takich naprawdę stuprocentowych.
Wstydu nie ma - osiągnęliśmy najlepszy wynik na mistrzostwach świata od 36 lat.
Wyszliśmy z grupy, a ta sztuka nie udała się m.in. Danii, Niemcom czy Belgii.
Po naprawdę dobrym meczu odpadamy w 1/8 finału z obrońcami tytułu i jednym z głównych faworytów mundialu.

---
Cel minimum został osiągnięty, choć oczywiście liczyliśmy na więcej.
Udział w mundialu, tak jak 36 lat temu, kończymy na 1/8 finału.
Gdy przegrywa się mecz, to trudniej mówić o sukcesie, ale w tym wieku Polska grała na mundialu 4. raz.
Wcześniej 3 razy nie wyszła z grupy.
Co więcej ostatni mecz grupowy nie był w stanie niczego już zmienić.
Odpadaliśmy de facto po 2 spotkaniach.
Teraz było inaczej, znacznie lepiej.
Połączmy się z Marcinem Tulickim.
Co polscy kibice mówią o naszej grze na mundialu?

---
Bardzo różne słowa i emocje pojawiały się po zakończeniu tego pojedynku z Francuzami.
Czuć wśród kibiców niedosyt, że można było z tego pojedynku wycisnąć więcej.
I np. w regulaminowym czasie zremisować.
Z drugiej strony jest radość, że po 36 latach udało nam się wyjść z grupy.
Odpaść dopiero w fazie pucharowej.
I to z mistrzami świata.
Ale słowa, które najczęściej tutaj padały wśród polskich kibiców po meczu, są takie, że z Biało-Czerwonych jesteśmy dumni.
Mieszane uczucia.
Tak chyba najtrafniej można określić nastroje polskich kibiców po dzisiejszym meczu.
Jakie emocje?
Kurczę, zawiedziony.
Bardzo zawiedziony.
Zwłaszcza ta pierwsza połowa, gdyby Zieliński strzelił, to może by to inaczej poszło całkowicie, ale tak czy tak jestem dumny z naszych Polaków.
Rzeczywiście - wstydzić nie ma się czego.
Odpadamy po dzielnej walce z mistrzami świata.
Jakże ten mecz wyglądał inaczej niż ostatni pojedynek z Argentyną.
Uważam, że zagrali bardzo dobrze.
W porównaniu do poprzedniego z Argentyną pokazali klasę przynajmniej.
Można być dumnym.
Ten kibic przyleciał z Nowego Jorku.
Został na pojedynek Polaków.
Jak opowiada - nie mogło być inaczej.
Mój dziadek pochodził z Polski, dlatego w moich żyłach płynie polska krew.
Polska zagrała dobry futbol, co było szczególnie widać w pierwszej połowie.
Żegnamy się z mundialem - pierwszy raz od 36 lat - dopiero w fazie pucharowej.
Przeciwko Francji mieliśmy swoje okazje.

---
Co zapamiętamy?

---
Na pewno 2 obronione przez Wojciecha Szczęsnego rzuty karne.
Jeden strzelany przez Lionela Messiego.
Pierwszą w karierze na mundialu bramkę Roberta Lewandowskiego.
Pierwszą i drugą.
Wracamy do domu z podniesioną głową.

---
Polska żegna się z mundialem, ale w niezłym stylu, bo w meczu o ćwierćfinał z mistrzami świata polscy piłkarze pokazali wolę walki.
I właśnie takiego zaangażowania kibice oczekują od naszych piłkarzy.
To tyle z Dohy, a teraz Danuta Holecka i pozostałe informacje ze studia w Warszawie.
Pozostałe "Wiadomości" już na antenie TVP INFO.