Wpis z mikrobloga

Znacie jakieś konkretne bibliotek, które umożliwiają zaimplementowanie języka SQL do dowolnych zbiorów danych? Otóż mam różne bazy danych (głównie no-sql, key value itp...), chciałbym móc po ludzku odpytać i zrobić selekty. Chciałbym móc zaimplementować, rozszerzyć, osadzić język SQL, lub podobny do SQL do robienia zapytań - bez insertów i modyfikacji, tylko read.
Mam pewna sukcesy z SQLite i virtual tables, ale to takie jakieś na około.
DynamoDB używa PartiQL, ale nie ma informacji, czy można to użyć do czegoś innego niż DynamoDB.
W AWS CloudWatch Logs Insights używają ciekawego języka ale znowu, cholera wie co to (https://docs.aws.amazon.com/AmazonCloudWatch/latest/logs/CWL_QuerySyntax.html)
W ostateczności mogę użyć GraphQL, ale to nie do końca narzędzie odpowiednie do problemu.
Jakieś pomysły, porady?

#programowanie #programista15k #bazydanych #sql #aws #nosql
  • 10
@WhiskyRomeo: No nie bardzo. Bo SQL jest zbyt skomplikowany i ma JOINy które na no-sql słabo da sie zmapować
A może byc to na poziomie języka? Bo np w C# masz IQueryable i dużo bibliotek do różnych baz danych udostepnia ten interfejs i mozna sobie z użyciem LINQ odpytywac w podobny sposób, ale nie zawsze queryBuilder buduje dobre zapytania. Tzn logicznie dobre ale wydajnosciowo moga leżeć
konwersja do JSONa i wrzucasz do bazy sqlowej np. Postgresa. W postgresie możesz robić zapytania na dokumentach JSONowych


@Saly: chciałbym to użyć w produkcji jako serwis. Do tego potrzebuje absolutnej kontroli jak zapytania są składane. Nie wszystkie ficzery mam zamiar zaimplementować.
@zibizz1: tak zdaje sobie z tego sprawę - joiny to nie problem jako, że mam kontrolę co jest indeskowane po stronie danych no-sql, więc w teorii niektóre joiny mogę