Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie jaki język jest obecnie wykorzystywany do pisania bankowości internetowej, zakładając, że wchodzi na rynek nowy bank i chciałby zrobić wszystko od podstaw to czego użyją do napisania głównej logiki ? Z tego co wiem większa ilość banków nadal wykorzystuje cobola ale żeby dziś wykorzystywać język z lat 60 ? No i jeszcze jest Java bądź NET/C pytanie czy będzie to zrobione w jednej czy kilku technologiach ?

#programowanie #cobol #java #komputery #naukaprogramowania
  • 10
że wchodzi na rynek nowy bank i chciałby zrobić wszystko od podstaw to czego użyją do napisania głównej logiki ?


@plottwist: Fajne zalozenie. Zaloz ze jestes multi miliarderem i mozesz sobie zrobic dowolny jezyk. Top banki tak robia, czy to Slang czy A+.
@Proogramista: jakie banki tak robią?
Wyobraź sobie, że tworzysz język, a potem wyobraź sobie jak upierdliwa musi być rekrutacja i jaka jakość kodu masz na początku pisania tej apki. Nowy język to tworzy google, który wie, że to co robi jest dobre i ludzie zaraz na niego przeskoczą, a nie bank dla którego finance są prio, a narzędzia do tego użyte np. Język programowania drugorzędne.

@plottwist: cobola nie widziałem ale
@Proogramista: Przecież OPowi nie chodziło o tworzenie nowego języka od zera tylko apek od zera. Poza tym zrobienie *specjalistycznego* języka w sumie nie jest bardzo trudne i są ludzie, którzy języki robią jednoosobowo (np. C, C++, Python, PHP to były bardzo długo jednoosobowe projekty). Są też małe języki specjalistyczne np. Lua albo Rune.

Trudnym i olbrzymim zadaniem jest dopiero zrobienie języka ogólnego przeznaczenia który znalazłby szerokie zastosowanie w przemyśle - dlatego
@plottwist: Odpowiedź jest dość prosta.

Żaden bank (nawet nowo powstający / a może zwłaszcza) nie będzie pisał systemu bankowego od podstaw.
Bank jest od tego aby zarabiać kase - kupi więc gotowy system bankowy jak np Temenos (T24) i na tym będzie działać.
Jedynie systemy "okoliczne" będzie kodował, własny front, raportowanie, prognozowanie etc.

W bankach w których pracowałem java było on top ;) wcale nie najnowsza, tylko java 8, no ale