Wpis z mikrobloga

dlaczego bobry budują tamy


@n0cniarz: z dwóch powodów. Po pierwsze żeremie musi mieć wejście pod wodą. Żeremie to domek bobra.
Po drugie bobry bezpiecznie czują się tylko w wodzie więc nie wychodzą z wody dalej niż 50m (chyba że wędrują) a żywiá się tylko gałązkami drzew liściastych, olsza, buk dąb.
Więc jak zetną drzewo i to tak aby korona leżała w wodzie i sobie objedzą je to ścinają kolejne.
Gdy
  • Odpowiedz
@n0cniarz: @PanKeks: Nie zawsze bobry budują tamy i żeremia (czyli domy bobrów)
Gdy bobry osiądą w jeziorze to szukają brzegu który na styku z wodą ostro wręcz pionowo spada w dół. Tam 1-1,5m pod wodą kopia tunel i robią na końcu komorę do spania. Oraz kanał wentylacyjny dobrze zamaskowany od góry.
Kiedyś wpadła mi noga do takiego kanału, gdy się rozejrzałem okazało się że stoję praktycznie na styku
  • Odpowiedz
@PanKeks: pod wodą jest tylko wejście i część tunelu. Legowisko jest umieszczone patykami i małymi roślinami oraz trzymają w nim i obok patyki do jedzenia. Leżę jest powyżej tafli wody i nie jest zalane wodą.
  • Odpowiedz
@PanKeks: nie tyle patyki co samą korę aż do drewna i pąki te z których rozwijają się na wiosnę liście.
A jak gałązka jest super cienką taka z1-3mm to potrafią ja w całości zjeść.
Grubej kory że starego dęba nie zjedzą. Będą jeść tylko z jego gałęzi, natomiast korę że starego buka już cała zjedzą gdyż jest cienka mimo wieku.
Iglastych nie ruszają ale ścinać potrafią ściąć gdy im gałęzie
  • Odpowiedz
@PanKeks: Bobry są płochliwe żerują głównie w nocy, szczególnie w nocy wychodzą na ląd.
Ogólnie obserwacja bobra to stanie na brzegu godzinami i patrzenie w okolice żeremia.
Ale bobry dzięki naukowcom i LP się odrodziły i jest ich tak dużo że RDOŚ wydaje zezwolenia na odstrzał szczególnie uciążliwych sztuk.
  • Odpowiedz
@PanKeks: KAŻDA zwierzyna w nadmiernej ilości "szkodzi" gospodarce ludzkiej. Kilka lat temu czytałem zestawienie odnośnie odszkodowań wypłacanych przez skarb państwa ludziom którzy ponieśli straty za sprawą zwierząt chronionych.
No więc wypłacili 70 mln zł z czego 50-55mln poszło za bobry.
  • Odpowiedz