Wpis z mikrobloga

dlaczego bobry budują tamy


@n0cniarz: z dwóch powodów. Po pierwsze żeremie musi mieć wejście pod wodą. Żeremie to domek bobra.
Po drugie bobry bezpiecznie czują się tylko w wodzie więc nie wychodzą z wody dalej niż 50m (chyba że wędrują) a żywiá się tylko gałązkami drzew liściastych, olsza, buk dąb.
Więc jak zetną drzewo i to tak aby korona leżała w wodzie i sobie objedzą je to ścinają kolejne.
Gdy im
@n0cniarz: @PanKeks: Nie zawsze bobry budują tamy i żeremia (czyli domy bobrów)
Gdy bobry osiądą w jeziorze to szukają brzegu który na styku z wodą ostro wręcz pionowo spada w dół. Tam 1-1,5m pod wodą kopia tunel i robią na końcu komorę do spania. Oraz kanał wentylacyjny dobrze zamaskowany od góry.
Kiedyś wpadła mi noga do takiego kanału, gdy się rozejrzałem okazało się że stoję praktycznie na styku wody i
@PanKeks: nie tyle patyki co samą korę aż do drewna i pąki te z których rozwijają się na wiosnę liście.
A jak gałązka jest super cienką taka z1-3mm to potrafią ja w całości zjeść.
Grubej kory że starego dęba nie zjedzą. Będą jeść tylko z jego gałęzi, natomiast korę że starego buka już cała zjedzą gdyż jest cienka mimo wieku.
Iglastych nie ruszają ale ścinać potrafią ściąć gdy im gałęzie do
@PanKeks: Bobry są płochliwe żerują głównie w nocy, szczególnie w nocy wychodzą na ląd.
Ogólnie obserwacja bobra to stanie na brzegu godzinami i patrzenie w okolice żeremia.
Ale bobry dzięki naukowcom i LP się odrodziły i jest ich tak dużo że RDOŚ wydaje zezwolenia na odstrzał szczególnie uciążliwych sztuk.
@PanKeks: KAŻDA zwierzyna w nadmiernej ilości "szkodzi" gospodarce ludzkiej. Kilka lat temu czytałem zestawienie odnośnie odszkodowań wypłacanych przez skarb państwa ludziom którzy ponieśli straty za sprawą zwierząt chronionych.
No więc wypłacili 70 mln zł z czego 50-55mln poszło za bobry.