Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej Mirki,

Za miesiąc - dwa będę wprowadzał się do nowo wybudowanego domu.

180 m2 powierzchni, pompa ciepła powietrzna, rekuperacja, fotowoltaika, indukcja - w skrócie wszystko opiera się na prądzie. Do tego pracuje zdalnie, żona teraz w domu cały dzień (macierzyński) jeszcze przez 8 miesięcy.

Do czego zmierzam - podpisywałem umowę z PGE i na pytanie o taryfę wybrałem tą tradycyjną, nie zgłębiając za bardzo tematu (G11).
Do końca roku mogę zmienić ją na G12 (taryfa dzień - noc) która będzie obowiązywać cały 2023 - można zmienić raz na rok.

Problem w tym, że nie mam pojęcia jakie będzie zużycie energii i w jakich godzinach. Czy ktoś z podobnym budynkiem jest w stanie doradzić która taryfa bę∂zie bardziej opłacalna? Wiem wiem, wróżenie z kuli...

#budujzwykopem #budowadomu #dom #remontujzwykopem #prad #ekonomia #pytanie

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #637ba92e079dfc321f97d25b
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

można zmienić raz na rok.


@AnonimoweMirkoWyznania: co za nowy wałek?

Problem w tym, że nie mam pojęcia jakie będzie zużycie energii i w jakich godzinach. Czy ktoś z podobnym budynkiem jest w stanie doradzić która taryfa bę∂zie bardziej opłacalna? Wiem wiem, wróżenie z kuli...


@AnonimoweMirkoWyznania: ja powróżę ale nie będziesz zadowolony( ͡° ͜ʖ ͡°) Zamontuj magazyn energii i wybierz taryfę G12W, będziesz mieć cały
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: zaleta G12 - w nocy fotowoltaika nie będzie działać (chyba że masz własny akumulator) a będziesz mniej płacił.

Z drugiej strony jeśli fotowoltaikę robiłeś po kwietniu 2022 to w zimowych miesiącach cię dojadą i za dnia przez pracę zdalną pewnie będzie szło więcej prądu.

Ciężko powiedzieć, musiałbyś w excela wpisać i policzyć jakie zużycie będziesz miał w jakich godzinach. Albo spróbuj rok na G12, i po roku przelicz ile
  • Odpowiedz
@ATAT-2: klasyczna taryfa operatora regulowana przez ure czy umowy z wałem i opłatą handlową?


@Bad_Wolf: Chyba klasyczna, to mi w PGE powiedzieli przy podpisywaniu umowy przed włożeniem licznika. W necie szybko wyczytałem coś podobnego, że 'raz do roku można zmienić taryfę'/
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Raz na kilka miesięcy dostaje się rachunek za prąd w którym jest wyszczególnione ile kwh zużyłeś, w jakich porach i stawkach. Na tej podstawie najlepiej policzyć sobie która taryfa najbardziej się opłaca. Z tym że najlepiej przeanalizować cały rok wstecz z uwagi na różne pory roku i różne w nich zużycie.
Zostałbym więc przy tym co masz i zaczekał ze zmianą do czasu ustalenia co się opłaca.
  • Odpowiedz
@Lorenzo_Sicario
Ale on dostaje co 6 miesięcy rachunek, w PGE mając Fotowoltaike inaczej nie możesz częściej. To jest właśnie dramat xD sam wziąłem G11 i nie mam żadnych możliwości na sprawdzenie jak wychodzi to w praktyce bo czekam na okres skończenia 6 miesięcy.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie wiem z własnego doświadczenia, ale mam kumpla, który takie rzeczy liczy z zamiłowaniem godnym lepszej sprawy i pokazywał mi kiedyś Excella, z którego wynikało, że dla zwykłego Kowalskiego, jeśli nie ma on jakiegoś magazynu energii albo bufora ciepła do ogrzewania, to generalnie mała szansa, żeby taryfa G12 zrobiła jakąś dużą różnicę. Poszukaj, może są jakieś blogi w tym temacie albo na YT ktoś to omawiał w oparciu o
  • Odpowiedz