Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo
Mirki potrzebuje porady odnośnie gęstwy.
Zrobiłem warke 20l 14blg na suchych us-05 i zebrałem gęstwę do słoika. W weekend chce nastawić risa 15l 24blg i użyć tej gestwy.
Pytanie jest ile tej gestwy i czy napowietrzać brzeczke?
Wszędzie polecali kalkulator mrmalty ale on już chyba nie działa, Google kieruje do sklepu android a tam pusto.
Ktoś ma namiar na kalkulator w miarę prosty?
Na zdjęciu gestwa po 2 dniach w sloiku
kusprzyk - #piwowarstwo 
Mirki potrzebuje porady odnośnie gęstwy. 
Zrobiłem warke 20l...

źródło: comment_16689636960Aj9gJHt7jDvsKeK9qNF9j.jpg

Pobierz
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kusprzyk: zdecydowanie napowietrzać jak kolega wyżej pisał, i zdecydowanie drożdży w opór cały ten słój dawaj. Na dipe 19blg dawałem właśnie pół litra drożdzy us-05 po trzeciej Apie i wyszło ładnie zfermentowane. Jak przesadzisz z ilością drożdży, to nawyzej mniej wlejesz do butelek z racji bagna na dnie ale jakościowo będzie kozak.
@Goglez: wpisalem podstawowe dane w kalkulator i wyszlo mi takie cos. nie moge zmienic daty zebrania na wczesniej niz 20dni wczesniej (?) i suwakiem komorki drozdzwe moge sobie jezdzic jak chce wiec pytanie jak mam ten suwak ustawic? skad mam wiedziec ile jest komorek w ml gestwy? myslalem ze to mi wlasnie kalkulator powienien policzyc.

@jmyung: @johtypytyhyn: sloik to chyba 900ml wiec jest jakies 500ml gestwy ale z tego
kusprzyk - @Goglez: wpisalem podstawowe dane w kalkulator i wyszlo mi takie cos. nie ...

źródło: comment_1669011243utPrIt11IUlaoXVhprT9Iq.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kusprzyk: przyjmij żywe komórki na poziomie 1mld/ml. 2.4mld to baaardzo optymistycznie. Z brewersfriend wychodzi ze potrzebujesz 0.45l gestwy. Tym bardziej ze gestwa ma prawie 3 tygodnie (a licząc od zakończenia poprzedniej burzliwej to więcej).
Z swojego doświadczenia wiem ze dodawanie mniej niż 0.5l na risa, u mnie zazwyczaj około 20l, nie wychodziło najlepiej.
Lej całość i się nie zastanawiaj.
@jmyung gestwa będzie miała tydzień w sloiku. Zebrałem w sobotę i w sobotę będę zadawał. Chodziło o to że nie mogłem daty w kalkulatorze wstawić innej.
Chyba ze datę gestwy ustala się zadaniem a nie zebraniem? Ale to bez sensu by było.
Pierwsza warka 20l 14blg, suche us05, 2 tygodnie burzliwej, zebranie gestwy I tydzień potem zadanie gestwy do 15l 24blg. Tak wygląda mój cykl.
Pozdro dzięki za opinie

@sopczak
Chyba ze datę gestwy ustala się zadaniem a nie zebraniem?


@kusprzyk: Datę ustalasz mniej więcej jak się zakończy burzliwa. Ale generalnie Twoja jest w miarę świeża więc jak zadasz cały sloik to ruszy z kopyta. Tylko przez pierwsze 3-4 dni to utrzymuj 16C. W dolnej granicy temperatury drożdży.