Wpis z mikrobloga

Mirki zorientowane w procedurach #pocztapolska i jeszcze zawołam #alipaczka @AliPaczka, bo się zna na przesyłkach, niech mi ktoś wytłumaczy jedną zagadkę. Dużo zamawiam z Chin, zwykle dopłacam do przesyłki rejestrowanej, więc mam tracking przez całą drogę.
Do niedawna było elegancko: paczka docierała gdzieś do jakiegoś terminala w Europie (np Budapeszt), stamtąd dość sprawnie trafiała na któryś z WERów przyjmujących przesyłki zagraniczne, zwykle następnego dnia przekazanie do sortowni w moim rejonie, mój lokalny oddział i wreszcie finalnego dnia widziałem w trackingu, że przesyłka w doręczeniu, często jeszcze dostając smsa z powiadomieniem, widziałem, że mogę oczekiwać listonosza. Istotne dla mnie jest, że zmiany statusu przesyłki będącej już w Polsce widziałem na bieżąco i każdego dnia, każdy z wymienionych kroków był raportowany, bywa, że kilkoma osobnymi wpisami.

Coś się zmieniło dosłownie w ostatnich tygodniach. Aktualnie wszystko się zgadza aż do trafienia przesyłki na WER. I taki status "nadejście przesyłki do sortowni w kraju docelowym" się zamraża na tydzień albo i dłużej, nic się nie dzieje (a sprawdzam codziennie, znaczy apka mi sprawdza), aż do dnia gdy zjawia się u mnie listonosz z paczką, wtedy dopiero status przesyłki się zmienia na "doręczony" oraz pojawiają się w trackingu hurtem brakujące pozycje, ale dotyczące tylko ostatniej mili, czyli lokalnego UP i wydania doręczycielowi, tych pośrednich nie ma i tak. O żadnych SMSach oczywiście też mowy nie ma.
Zagadnąłem o to mojego listonosza, on mi powiedział, że jest nowy i jedyny na rejonie, nie wyrabia się i przesyłki po kilka dni czekają na rozwiezienie, bo zwyczajnie się chłopak nie rozdwoi, a o co chodzi z tym trackingiem, to on nie wie.

Pytanie: czy dobrze się domyślam, że było dobrze dopóki ktoś w każdym punkcie te przesyłki rejestrował w systemie, zaś przestało być, bo zwyczajnie nikt tego nie robi, paczki są po prostu przerzucane z auta do auta, tracking pojawia się dopiero, gdy listonosz na samym końcu wskanuje tą przesyłkę tym swoim tablecikiem biorąc ją do doręczenia?
  • 2