Wpis z mikrobloga

Po co używać fancy frameworków jak można sobie zrobić routing SPA na href z #, z eventem hashchange? Kilkanaście linijek kodu bez żadnego npm-a itp. Ajaxem dociągasz części html i osadzasz w głównym szablonie, jak chcesz być fajny to możesz nawet jsona ale po co właściwie go przetwarzać na html w przeglądarce.
Posiedziałem chwilę i mam mini cms-a bez backendu opartego o wrzucanie ftp-em i dociąganie plików html. Edytor WYSIWYG mam na lokalnym kompie, więc takie dziwactwo jak panel admina mi nie potrzebne.

Komentarzy bez backendu niestety nie będzie ale i tak robi robotę a ma budowę cepa. Choć komentarze można podpiąć zewnętrznie jakimś disqusem. Na co komu wordpress? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#!$%@? jak teraz patrzę to nawet sklep by był xD Tylko podpiąć przekierowanie na transakcję i trzeba by sprawdzać manualnie kasę na panelu klienta u operatora płatności. Ale i tak tych płatności na początku nie będzie setki dziennie więc co masz lepszego do roboty niż sprawdzić panel dwa razy dziennie a potem przesłać towar? Ile na tym stracisz? Za to masz sklep którego wdrożenie kosztowało tyle co paczka fajek i działa pięknie na najgorszym serwerze jaki jest oferowany w 2022.

Ostatnie 20 lat webdevelopmentu było ślepą uliczką.

#programowanie #programista15k #javascript
  • 4
@tos-1_buratino: Podsumowując - jeżeli potrzebujesz statycznej stronki, to nie potrzebujesz SPA. A resztę załatwi się zenetrznymi zależnościami jak jakaś płatność czy disqus. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czy to właśnie nie jest rozwój? Do tego jeszcze pozbyliśmy się jQuery właściwie.