Wpis z mikrobloga

Oglądam serial "Pregistoryczna historia" gdzie pan Hancok narzeka, że archeolodzy to betonoza i nie chcą badać dowodów na istnienie rozwiniętych cywilizacji sięgających korzeniami nawet kilkanaście tysięcy lat wstecz.

Obejrzałam już pierwszy odcinek i oprócz jakiegoś geologa i Joe Rogana nie ma wypowiedzi żadnego archeologa.

Ciężko więc wierzyć w te teorie. Ktoś to ogląda może i ma jakąś opinie? Bo w sumie ciekawe są takie teorie ale jeśli ostatecznie to życzeniowe myślenie Grahama Hancocka to trochę szkoda mi czasu na oglądanie kolejnych odcinków.

#netfkix #nauka #archeologia
  • 22
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@gram_w_mahjonga: zaden szanujacy sie archeolog nie chce z nim gadac, nawet do jednego muzeum go nie wpuszcza. On mowi o tym ze oni nie chca z jakiegos powodu przyznac mu racji, a ty obejrzyj i zastanow sie czy to co on gada ma sens
  • Odpowiedz
@gram_w_mahjonga: Zastanow sie w taki sposób; Gdybys byl archeologiem wolałbyś kopac w przegrzebanej juz dolinie królów w Egipcie, naszym biskupinie, czy odkryc nowa pradawna cywilizacje zdobyc slawe, granty i niesmiertelnosc na wiki? Wszyscy siearcheolodzy sie zmówili, zeby nie potwierdzic rakich odkryć? Chyba bardIej prawdopodobne jest, ze to humbug, nie ma zadnych przeslanek że to prawdziwe, a archeolodzy nie zajmuja sie tym, bo maja tego swiadomosc.
  • Odpowiedz
  • 0
@deeprest @cybulion nie wiem czemu ale pomyślałam, że skoro jest o tym serial to może jest coś na rzeczy ale np. równocześnie czytam książkę o neandertalczykach gdzie jeden osad znaleziony na uzębieniu może zmienić myślenie o diecie tego gatunku a tu mamy bliższa historię i latwiejsza do badania i akurat tu archeolodzy się mylą. Hmm...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gram_w_mahjonga: tak? To powiedz mi co dziLo sie na terenie Polski w latach 800-900 n.e. , nie powiesz mi przeciez ze Mieszko ot tak sobie wystartowal Państwo z niczego. A czemu nie wiemy nic o wczesniejszych czasach? :>
  • Odpowiedz
To powiedz mi co dziLo sie na terenie Polski w latach 800-900 n.e.

@cybulion: wiemy całkiem dużo, ale właśnie dzięki archeologom. Niestety, wykopaliska archeologiczne nie dają imion i nazw, więc historycy nie mają jak się do tego odnieść.

Otóż na przełomie IX i X wieku widać bardzo dużo akcji na terenach Polski. Grody palono, nowe wznoszono, czyli już ród Piastów tworzył swoją domenę.
https://archeologia.com.pl/jak-powstala-polska/
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Glassius: halo halo co to za brednie? A lachowie? :P
Ja tam uważam że jego hipoteza może być słuszna, a cywilizacja mogla juz wtedy goscic na planecie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@gram_w_mahjonga: a wiem już, przeczytałem na Wiki. Jakoś dziwnym trafem z żadnym z tych oszołomów pokroju jego, Lechitów i starożytnych kosmitów archeolodzy nie chcą rozmawiać bo #!$%@?ą głupoty. I za każdym razem oni narzekają na nich i mówią, że ci nie mają racji a oni wiedzą lepiej. Daniken tak samo mówił wiele razy i krytykował archeologów.
Profesor na wykładach nam mówił że dla archeologa kosmici i inne takie to jak dobry
  • Odpowiedz
@Fevx: No właśnie to mnie dziwiło, że powstał serial o tym z tym typem w roli głównej. I skąd w ogóle niby niechęć archeologów do jego teorii, bo tego nie wyjaśnił (przynajmniej w pierwszym odcinku), a tylko uważa, że to beton i po prostu nie chcą, bo "dogmaty".

Raczej nie będę odpalać dalszych odcinków bo o ile by faktycznie skupiał się na jednym dowodzie, na jednej przypuszczalnej piramidzie to widzę, że
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@gram_w_mahjonga: nie wyjaśnił bo zaraz by go zjechali racjonalnymi argumentami, więc musi mówić ogólnikowo że beton. Daniken też tak mówił, że beton i bzdury.
A jak on w ogóle określa co to cywilizacja? Czy sobie tak powiedział i koniec? Że cywilizacja była 20 tyś lat temu?
Wiesz, dla milionów ludzi na świecie "to jest prawda". Kiedyś kłóciłem się z lechitą i rozmowa skończyła się tym, że on powiedział "ja mam swoją
  • Odpowiedz
@Fevx: Moje zainteresowania nie sięgają historii człowieka kilka tysięcy lat wstecz, ale np. już 20 tys. lat wstecz to tak, bo interesuję się antropologią, historią człowieka pierwotnego, od hominidów - pierwszych przodków, chociaż nie ukrywam, że najbardziej interesuję się neandertalczykami (ale zapewne dlatego, że jest o nich sporo wiedzy, i są popularni) i właśnie stąd postawiłam kreskę na tym serialu - GH cofa rozwiniętą ludzką cywilizację tak daleko wstecz, że ciężko
  • Odpowiedz
@gram_w_mahjonga: Archeolodzy to idioci w 50%, jak w każdym zawodzie. Są bardzo zasklepieni w swoim myśleniu. Niezależnie od tego, czy stare technologie istniały czy nie, to założywszy promil możliwości, że coś tam było, ale na etapie upadku Rzymu przepadło jak spłuczka w kiblu i nowoczesne hydroogrzewanie - archeolodzy by tego łatwo nie wykryli, jeśli nie byłoby to urządzenie mechaniczne. Weź sobie procesor z komputera, wrzuć do słonej wody na 10 lat
  • Odpowiedz
@gram_w_mahjonga: Ale archeolog nie wie, co ma odkrywać. Jak odróżnisz komputer sprzed tysiąca lat od spłuczki w kiblu? Nie odróżnisz, bo zakładając istnienie jakiejś technologii w przeszłości 1) Była taka sama jak nasza obecnie, więc archeolog uzna, że to współczesny śmieć. 2) Była zupełnie inna niż obecnie, więc archeolog pomyli element grzejnika z XIX wieku z buławą z XVII. Już była akcja, jak po średniowieczną łódkę Wikingów zgłosili się właściciele, archeolodzy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@gram_w_mahjonga: spoko dla relaksu. Obejrzałem całość. Ot takie tam dla zabicia czasu. Jak znasz von Daenikena to nic nowego. Tyle że tyle czasu nie zmarnujesz co na jego książki.
  • Odpowiedz
@lavinka: @gram_w_mahjonga: Dlatego liczy się też kontekst. Jeśli ową spłuczkę w kiblu znajdzie się leżącą losowo na polu to jest duża szansa, że to współczesna spłuczka. Jeśli znajdzie się ją pod 2 metrową warstwą gówna w latrynie z XVI wieku, no to jest duża szansa, że to spłuczka której używano w XVI wieku (pomińmy fakt że nie było wtedy spłuczek w latrynach). Kiedyś archeologia rzeczywiście podniecała się 'fajnymi fantami' i
  • Odpowiedz
@Fevx: Ale skąd wiadomo, że luzem w polu nie było rzymskiej osady? W mojej okolicy kiedyś odkopali rzymskie monety. Zamiast uznać, że był tu rzymski obóz a może i jakaś willa, odgórnie stwierdzono, że to niemożliwe, zatem na pewno monety pojawiły się przypadkiem. A potem badania utajniono i wszystko znikło. Z taką archeologią to można dowolne rzeczy udowadniać na siłę. Tak jak to, że Słowianie pochodzą z bagien Prypeci, chociaż DNA
  • Odpowiedz